Csurom báj – Balázsy Panna első gyerekkönyve
Csuromvíz – Egy kisiskolásoknak szóló regény (a Szandra és a 3. b sorozat első része), ahol a főhős nem varázslényekkel küzd, nem az óceánon túl éli rózsaszín ünnepnapjait, hanem itt, köztünk, hol torokfájós, hol boldogságos mindennapjait mutatja be. A Csuromvízben minden adott, hogy nagy kedvenc legyen a 7 évesnél idősebb lányok körében.
Ha családot váltanék, Szentesiékhez költöznék. Szentesi Szandra családja irigylésre méltóan bohókás, mégis „normális”. Ahogy Kukorelly Endre mondaná „xerete talapu”.
Adott egy apa, akivel remekül lehet csíkoskétgombócozni (fagyizni), egy anya, aki olyan jó fej, hogy külön anya-lánya napokat tart, és még néha egy alkalom lógást is megenged a suliból. Na, meg persze a titokban kicsit rajongva csodált nővérről se feledkezzünk meg. Ilyen remek szereplőkkel adottak a vidám hétvégék, öröm rájuk főzni (még a bizarrul hangzó bagolylevest is megeszik). Nem elhanyagolható, hogy nagyokat lehet röhögni, mondjuk síelés tanulás közben is, ha az ember családja ilyen bohókás. (Külön kedvencem a saját bejáratú szótáruk, mások számára érthetetlen szavakkal).
A kalandok mégsem róluk szólnak főként, hanem, ahogy a sorozat címe is jelzi, a 3. b ügyes-bajos dolgairól. A csapat életét felbolygatja egy környezetvédelmi projektfeladat, amelybe lelkesen beneveznek, hogy egy osztálykirándulást nyerhessenek maguknak. Innentől minden a víz körül forog: szlogeneket és logót gyártanak, pohárkoncertet adnak, pólót készítenek, miközben észre sem veszik, hogy mennyi mindet tanultak a környezetvédelemről és a H2O-ról.
Mint ahogy a kisiskolás olvasó is, és nem csak erről, hanem barátságról, toleranciáról – nem lőjük le a poént (de egy hajléktalan bácsinak fontos szerep jut), – és olyan élethelyzetek kezeléséről, amikor egy számunkra fontos ember furán kezd viselkedni, kiállhatatlan lesz. Előkerül a gyerekek szemszögéből a válás is. De mielőtt megijednénk, gyorsan megnyugtatok mindenkit, minden rendben van a csajokkal, nem csak a világ nagy dolgai kötik le őket, baromi fontos probléma, hogy ki mit vegyen fel (persze a csőnaci a legtutibb viselet, de színházba azért mégsem lehet, ahogy a szarvasos pulcsit sem – értjük a dilemmát, ugye?), és olyan születésnapi bulit csapnak, ahol még mi, felnőttek is beállnánk ugrálni.
Ahogy a regényt illusztráló Rippl Renáta kislánya megjegyezte, a regény világa ismerős és barátságos, „olyan, mintha velünk történt volna, honnan ismeri az írónő?” Talán ez az egyik oka, hogy a karakterek valóban életre kelnek a rajzokon, és az egész valahogy egyszerre finom, vagány és olyan gusztusos. Tehát szerencsés találkozás – és a Manó Könyvek Kiadó ügyes választása – amikor a két szerző közelről ismeri a célcsoportot, mindegyiküknek pont akad egy-egy Szandra korú lánya is.
Balázsy Pannát ismertük már gyerekszínészként, tévés- és rádiós műsorvezetőként, a Globalista konyha megálmodójaként (www.globalistakonyha.com ), most jött el az idő, hogy szerzőként is bemutatkozzon. És de jó, hogy megtette, alig várjuk már, hogy a második részt is jól kifőzze nekünk!
Addig pedig mindenkit szeretettel vár a Budapesti Könyvfesztiválon, a Millenárison, április 25-én, délután 15 órakor a Gyerek(b)irodalom színpadán a kötet bemutatóján, majd azt követően dedikálni is!
-ogna-