Fogadjuk el, Fogadjuk be, Alkossunk együtt!

Fogadjuk el, Fogadjuk be, Alkossunk együtt!

 ÓRAMESÉK

2014. május 23-án 15 órakor a Ferencvárosi Művelődési Központ Színháztermében

oramesekA historikus táncokat magas szinte művelő Garabonciás Gyermekegyüttes Aranyos Ágota tánc- és drámapedagógus valamint Tarcsa Zoltán pantomim művész vezetésével közös előadást hoz létre a IX. kerületi Friss utcai Általános Iskola, Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Diákotthon és Gyermekotthon lakóival. A MOL Új Európa Alapítványának támogatásával megvalósult program keretében a fogyatékkal élő és egészséges gyermekek a tánc és a pantomim művészet segítségével tanulhattak az egymás iránti toleranciáról, az odafigyelésről és egymás elfogadásáról. Az október óta tartó közös munka gyümölcse május 23-án lesz látható először színpadon a Ferencvárosi Művelődési Központ Színháztermében. Az előadás ötletét Haydn egyik gyűjteményében található “Órazenék” adták, amelynek egyik üzenete, hogy nincs különbség fogyatékkal élők és a többi ember között.

Az “Óramesék” című zenés-táncos előadással zárul a Garabonciás Gyermekegyüttes és a IX. kerületi Friss utcai Általános Iskola, Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Diákotthon és Gyermekotthon közös integrációs, élményterápiás projektje.

A Garabonciás Alapítvány által koordinált “Alkossunk Együtt” elnevezésű program kettős céllal jött létre: egyrészt a mozgás örömén keresztül szeretné fejleszteni a fogyatékkal élő gyermekek személyiségét, másrészt az egészséges gyermekekkel közösen megtartott foglalkozások által kívánja elősegíteni a társadalmi szolidaritás, a fogyatékkal élők integrációjának megvalósulását.

Az október óta tartó program során a fogyatékkal élő gyermekek heti rendszerességgel mozgásterápiás foglalkozásokon ismerték meg a különböző korok táncait Aranyos Ágota tánc-és drámapedagógus, illetve a pantomim művészet alapelemeit Tarcsa Zoltán pantomim művész és egykor tanítványai vezetésével. A programhoz kapcsolódó vizuálterápiás foglalkozások Tóth Dóra gyógypedagógus és vizuálterapeuta irányításával valósultak meg.

Márciustól a program második szakaszában már a Garabonciás Gyermekegyüttes tagjai is bekapcsolódtak a foglalkozásokba, és ebből a közös munkából született meg a programot lezáró Óramesék című előadás.

Az előadás ötletét Haydn egyik gyűjteményében található “Órazenék” adták. A zenélő órák különböző történelmi korokat megjelenítő figuráinak mozdulatlansága mindenkit elgondolkodtat: ha életre kelnének, vajon miről mesélnének? A megelevenedő figurák egy-egy népszerű muzsikára táncolnak, játszanak, mesélnek. A tizenkét történet szereplői azokat az érzéseket jelenítik meg, melyek minden ember életét mozgatják. Ebben nincs különbség fogyatékkal élők és a többi ember között.

A fogyatékkal élő gyermekek helyzete igen sajátos. Sajnos ritkán kerülnek olyan helyzetbe, hogy egészséges társaikkal együtt hozzanak létre közös produkciót. A közös alkotás megélése, sikere, örömteli és kudarcoktól mentes pillanatai nemcsak számukra, hanem ép társaik számára is meghatározó élményt jelentenek. A közös munka mindkét oldalról csökkenti az elzárkózás, a kívül rekedés, illetve a kirekesztés veszélyét és növeli a napjainkban egyre fontosabbá váló társadalmi szolidaritást.

Az előadás végén a néző gyermekeket is meginvitáljuk egy közös táncolásra, a programot is kísérő Tabulatúra és Musica Profana régizene együttes muzsikájára, hogy ők is részesei legyenek az együttlét élményének.

A programot a MOL Új Európa Alapítványa támogatta.

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.