Gyermekpszichológia a zene nyelvén

A zene felszabadult örömének, a népdalok és mesék ősi motívumvilágának, valamint a modern pszichológia gazdag eszköztárának találkozása Korzenszky Klára Szerelemcsütörtök, dobszerda című gyereklemeze. A hétköznapokban gyerek-pszichodráma foglalkozásokat vezető énekesnő decemberben megjelent albumának bemutató koncertjét március 3-án vasárnap tartották a Mesemúzeumban.
Bár a szülők számos gyereklemez közül válogathatnak a zeneboltok polcain, a Szerelemcsütörtök, dobszerda hiánypótló vállalkozásnak tűnik a műfajban. A népzenére épülő album dalait ugyanis egy mese szövi össze: így értelmezési keretet ad a szimbólumokban gazdag népi gyermekénekek és mondókák mellé. Nem véletlen, hogy a gyermeki nézőpont és lélek sajátosságaira építő ötlet Korzenszky Klárában született meg, hiszen az énekesnő civil foglalkozása pszichológus. „A gyerek-pszichodráma módszert alkalmazom a munkám során, ami azt jelenti, hogy folyamatosan mesékkel dolgozom: a gyerekek szerepeket választanak maguknak, ezekből kiindulva alakul a terápia” – meséli Klára, honnan ered az album koncepciója.
Az énekesnő elmondása szerint a magyar népzene egyik jellegzetes tulajdonságára épül a lemez szerkezete: a szöveg, a dallam, a mozgás az évszázadok során úgy kristályosodott ki, hogy társult hozzá egy sajátos szerep, például a lánykérést, esküvőt kísérte, vagy épp a halottat siratták vele. A Kálloy Molnár Péter által elmondott szöveg, amely valójában a dalok által vezetve született meg, egy hagyományos népmesét sző az énekek köré: a legény elindul, hogy megszabadítsa a királylányt a sárkánytól, a boldog megmentést pedig menyegző követi.
Az énekesnőnek a Szerelemcsütörtök, dobszerda az első szólólemeze: kezdetben fuvolistának készült, hamarosan azonban a népzene világában kötött ki, ahonnan azóta sem szabadul. Vokálozott a Ghymesben, emellett a Tűzlángja és a Makám zenekar oszlopos tagja.
“Egy évig dolgoztam a koncepción, a dalok kiválasztásán: így az album tényleg a saját gyermekem lett. Amikor csapatban dolgozom minden elemében közös a produkció, a saját elképzeléseim most nagyobb teret kaphattak, ezt jó érzés volt megtapasztalni” – mondja.
Az énekesnő örömmel látja, hogy ismét népszerűvé válik a néptánc és a népzene: „A pszichológiában ezt úgy nevezik: ismerősségi hatás. Amit ismerek, azt szeretem. Valahol ez érvényesül most a népi kultúra újrafelfedezésével kapcsolatban” – magyarázza Klára, aki nem lát szakadékot két szakmája a művészet és a pszichológia között. „Mindkettőben benne a racionalitás és az érzelem is. Nem beszélve arról, hogy pszichológiának ez az ága, amellyel foglalkozom, szimbólumokból építkezik, a játékon keresztül jut el a változásig. Mindegyik belőlem fakad, ezért egyik nélkül sem tudnék élni.”
forrás: kultura.hu
fotó: mno.hu