Mesekönyv Puskás Ferencről, a legendáról
PUSKÁS ÖCSI – A külvárosi vagány hihetetlen kalandjai a Könyvfesztiválon debütál
A legkisebbek is örülhetnek az idei könyvfesztiválon: az áprilisban megjelenő PUSKÁS ÖCSI – A külvárosi vagány hihetetlen kalandjai című mesekönyv varázslatos időutazásra invitálja az olvasót. Különböző generációk együtt repülhetnek vissza a múltba, és lehetnek részesei a valaha élt talán legjobb futballista, a leghíresebb magyar ember, Puskás Ferenc gyerekkorának. A családi elbeszélések és a kutatás alapján összegyűjtött történetek igyekeznek hitelesen, ugyanakkor szórakoztató módon bemutatni Öcsi és családja tanulságos életét.
A mesekönyv kiadásával nem titkolt célja a szerzőnek és a kiadónak, hogy a mai gyerekek körében még népszerűbbé tegye a focit. Mintát és példát mutasson, arra, hogy mennyit számít a kitartó gyakorlás, az elszántság és nem mellesleg a tehetség együttállása . A 9-12 éves korosztálynak készült vidám illusztrációkkal kiadott mesekönyvet ma mutatták be az Andrássy úti Párisi Nagyáruház Lotz-termében, ahol jelen volt Puskás Ferenc húga, Puskás Éva, Bozsik Péter korábbi szövetségi kapitány, a 101-szeres magyar válogatott Bozsik József, Puskás gyermekkori barátjának fia, Szepesi György és több válogatott focista és természetesen a könyv alkotói.
Pelé, Neymar és Lampard nyomában
A műfaj ugyan nem formabontó, hiszen külföldön több hasonlótípusú gyerekkönyv jelent meg, de a magyar piacon egyértelműen újdonság a Puskás Ferenc gyerekkoráról szóló mesekönyv. Ez tetszett meg a Puskás-hagyatékot kezelő Szöllősi Györgynek is, amikor az Alexandra Kiadó azzal az ötlettel kereste meg: készüljön olyan mesekönyv a legendás labdarúgóról,amely megismerteti és megszeretteti a mai gyerekekkel a 2006-ban elhunyt Öcsibácsit.
„Puskás Ferenc máig a legismertebb futballistánk, de sajnos évtizedeken át szándékosan eltitkolták a magyarok elől azt a páratlan életutat,amit bejárt. Több generáció számára szinte nem is létezett, de a mai fiatalok szerencsére egyre többet tudnak róla, és érdeklődnek a nagysága iránt –vélekedik Szöllősi, akinek Puskás Ferencről szóló életrajzi kötete Magyarországon és Nagy-Britanniában is nagy sikert aratott. – Ez a mesekönyv arra is törekszik, hogy a gyerekek megtudják, milyen is volt a mi világsztárunk, aki egykor olyan népszerű volt, mint manapság Messi vagy Cristiano Ronaldo. Egyébként a brazil focilegenda, Pelé egy képregényhez adta a nevét, ahogy napjaink legnagyobb dél-amerikai csillagáról, Neymarról rendszeresen jelenik meg gyerekeknek szóló folyóirat hazájában. Angliában pedig az egyik legsikeresebb könyvsorozat főszereplője Frank Lampard gyerekkori karaktere, aki focizik és varázsol a történetekben. Hiszem, hogy Öcsi mesebeli figurája, akinek természete egy az egyben tükrözni igyekszik a kis Puskást,minden olvasó számára barátságos és szerethető lesz.”
Kitől kapta az Öcsi becenevet Puskás Ferenc?
Valahogy bekerült a köztudatba, hogy az Öcsi becenevet Zsengellér Gyula akasztotta rá Puskás Ferencre. Mi több, nemrég még a Maradj talpon! című televíziós vetélkedőben is Zsengellér neve volt a válasz arra a kérdésre: „Ki nevezte el Öcsinek a legendás Puskást?” Nos, ideje tisztázni a félreértést! Elbeszélésekből tudjuk, hogy valóban remek viszonyban volt a két labdarúgó, ám amikor Puskás Ferenc és Zsengellér Gyula a magyar válogatottban összebarátkozott, a környezete már rég Öcsinek hívta a ballábas zsenit. Puskás Éva, Ferenc húga úgy emlékszik, hogy az egyik nagynéni szólította először Öcsinek bátyját, hogy megkülönböztessék a többi Ferenctől a családban. Ő amióta az eszét tudja, így nevezték a fiút.
Puskás Éva: „Örülök, hogy egy ilyen kedves mesekönyv mutatja be Öcsi gyerekkorát.”
Egy csecsemőkori kép – és más semmi. Érdekes módon Puskás Ferenc gyerekkorából nem maradtak tárgyi emlékek, a legrégebbi épen maradt fotókon Öcsi már a kispesti kölyökcsapat futballistája. Ugyanakkor számtalan történetet hallottunk, ismerünk, elsősorban húga, Éva jóvoltából.
„Öcsi eleven fiú volt, igazi belevaló kölyök – emlékezett vissza a gyermekkorú Puskás Ferencre a 87 éves húga. – Ha a környékünkön, vagy csak a hátsó udvaron valami galiba történt, annak Öcsi is rendre szereplője volt. Őt és a barátait szinte kizárólag a labda és a foci érdekelte. Ahogy megérkezett az iskolából, már sietett is ki a grundra, ahonnan csak sötétedéskor lehetett hazaráncigálni. Tulajdonképpen szófogadó gyerek volt, de a foci kedvéért hajlandó volt kikerülni a szabályokat. Örülök, hogy egy ilyen kedves mesekönyv mutatja be Öcsi gyerekkorát, mert tanulságos a története,minden korosztálynak ajánlom. Akaratereje, a játék iránti alázata és szeretete példaértékű. Arra mutat rá, minden álmunk teljesülhet, ha teszünk érte.”
A Puskás-díjas focista is felolvas majd
Manapság a Puskás-díj az egyik legnívósabb kitüntetés, amit labdarúgó kaphat, a FIFA minden januárban az év gólját díjazza a trófeával –nyert már Cristiano Ronaldo, Ibrahimovic és Neymar is. Kevesen tudják, hogy Puskásról elnevezett díjat már a 90-es években nyerhettek a magyar gyerekek:előbb a legtehetségesebb kispesti fiatalok, később pedig Magyarország legjobb utánpótláskorú focistái vehették át ezt az elismerést, ráadásul magától Puskás Ferenctől. Utóbbit először Czvitkovics Péter kapta, akit annak idején az ország első számú ígéretének tartottak a szakemberek.
„Sok különdíjat kaptam pályafutásom során, de ez a legértékesebb, amit valaha kaptam, máig nagy becsben tartom – mondja a 10-esmagyar válogatott labdarúgó. – Öcsi bácsi minden magyar futballista példaképe,jó lenne, ha az utánunk következő generációk is ismernék a legendáját. Ezért tartom nagyszerű ötletnek, hogy mesekönyv ismerteti meg a gyerekekkel, ki volta valaha élt legjobb magyar labdarúgó. Az én gyermekem számára kötelezőolvasmány lesz, de szinte biztos, hogy már pólyáskorában olvasok fel ebből a könyvből. Puskás Ferencről nem lehet elég korán hallani.”
A könyvről
Öcsi imád focizni. Ha tehetné, egész nap a rongylabdát rúgná a grundon. Csakhogy a házukhoz közeli pályán általában nagyobb fiúk játszanak, ezért őt és legjobb barátját, a szomszédban lakó Cucut szinte sosem veszik be a csapatba. Folyton azon jár az eszük, hogy tudnának ők is beszállni, hogy hívhatnák fel magukra a nagyok figyelmét?!
Szerintetek sikerül nekik? És vajon szót fogad a lázasan ágyban fekvő Öcsi az édesanyjának, Margit néninek, aki megtiltja neki, hogy kimenjen az udvarra játszani a többiekkel?
Barátkozzatok össze a külváros legvagányabb kissrácával, éljétek át Öcsivel a kalandos gyerekkorát, vegyetek részt a csínytevéseiben, rúgjátok vele a labdát!
Ő alig várja, hogy egy csapatban legyetek!
Bármerre járunk is a világban, rádöbbenünk, hogy Puskás Ferencről mindenütt hallottak már. Ha eláruljuk, hogy Magyarországról érkeztünk, azonnal a legendás Aranycsapat kapitányának, a Real Madrid sztárjának neve ugrik be a külföldieknek: “Ó, igen, PUSKÁS!”
A leghíresebb magyar ember, a valaha élt talán legnagyobb futballista most gyerekként tér vissza közénk – és történetei elsősorban a gyerekeknek szólnak.
A Mayer Tamás különleges grafikáival illusztrált szöveg azon túl, hogy remek olvasmány, hitelesen mutatja be Öcsi és családja tanulságos életét, ahogy ez a varázslatos mesekönyv arra is rámutat: milyen erények szükségesek ahhoz, hogy megvalósítsuk gyerekkori álmunkat!
forrás: konyvjelzomagazin.hu, alexandra.hu