Legyen a te gyereked is jó tanuló! – Tudtad, hogy 15 perc társasjáték is segíthet…?

Legyen a te gyereked is jó tanuló! – Tudtad, hogy 15 perc társasjáték is segíthet…?

Írta: Héjja Edit, pszichopedagógus

figyelemSokan azt gondolják, hogy tankönyv fölött görnyedve, otthon izzadva lehet  jó tanulóvá válni. Nem így van. Az alapokat kell megteremteni! Azokat az alapokat, amely segítségével, bárhol, bármilyen tudás elsajátítható.

Munkám során tanulási nehézséggel küzdő gyerekeket vizsgálok és fejlesztek. A legtöbbjüknek nem idegrendszeri problémája vagy organikus, fejlődésbeli nehézsége van, egyszerűen csak kimarad valami, ami hiányzik ahhoz, hogy megfelelő minőségben képes legyen elsajátítani a tanulni valókat.

Ami nehezíti a tanulást:

  • koncentrált figyelem hiánya
  • tanulási hatékonyság hiánya- egyben hosszú vagy több rövid tanulási  idő, különböző tanulási módszerek
  • részképesség problémák (vizuális, auditív, gondolkodási funkciók- rész-egész, analógia, logika)
  • önbizalom mértéke

Koncentrált figyelem

A koncentrált figyelem abban különbözik az általános figyelemtől, hogy képesek vagyunk a felénk érkező ingereket osztályozni, a lényegesre figyelni, a kevésbé fontosat kizárni. Ez azt jelenti, ha tanórán egy csapat fecske csicsereg az ablak előtt és a szomszéd osztályban gyakorol az énekkar és hallani a hangjukat, akkor is képes a gyerek figyelni a tanító szavára. Sok gyereknek problémája van ezzel.  Könnyen elterelődik a figyelme, gyorsan fárad, szétforgácsolódik. Így az iskolában már a 3.-4. órán alig tud figyelni. Nem képes az információkat felvenni. Míg mások a délelőtt hallottak után szinte tanulás nélkül tudják az anyagot, addig a figyelem problémás legalább 1-2 óra hátrányban van.

Otthoni segítség

A figyelem tréningezésére legjobbak a társasjátékok. Kezdjük azokkal, amelyeket be lehet fejezni 10-15 perc alatt. (egyszerűbb kártyajátékok). Majd jöhetnek azok a játékok, amelyek már más képességekre is koncentrálnak: memória, számolás…ezek többnyire 20-30 perces játékok( kártyajátékok, egyszerűbb társasjátékok). A legfontosabb szabály, hogy mi felnőttek sem főzzünk, vagy nyomkodjuk a telefonunkat a játék közben, mert akkor minden hiába. Ha a gyerek azt látja, hogy a szülei is egyszerre több dologgal foglalkozik, akkor neki sem kell annyira koncentrálni, így meg sem tanulja. Míg a szülei képesek (jobb esetben) egy dologra koncentrálni, de tudnak több dologra is figyelni ( nekik már megvannak az alapok, míg a gyereknek még nincs).

Természetesen a fent említett játékok nem helyettesíthetőek számítógépes játékokkal. A gyermek számára fontos a szülői jelenlét, a visszajelzés.

Fontos figyelembe venni, ha a gyermek otthoni segítség vagy tanítói, fejlesztőpedagógiai módszerek hatására sem javul figyelmi állapota, akkor komplex képesség vizsgálat szükséges, amivel kideríthetők a háttérben meghúzódó okok.

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.