Szabályok és érzelmek hálójában – avagy milyen családban élek?

P1120216Teszt, tükör és egy kis mankó ahhoz hogy jó és harmónikus legyen a családi léted, válaszolj öszintén, akár beszéljétek meg a  külön-külön kitöltött tesztet, érdemes:-)  Válaszolj!

1. Ha párjával konfliktusba keveredik:

a) azt gondolom, hogy minden problémát meg kell oldani, mert ez fontos

b) attól függ, miről van szó, néha gyorsan megoldjuk, néha felidegesít

c) gyakran veszekedés lesz a vége, de annál szebb a kibékülés

2. Ismeri párja gyengeségeit, hibáit?

a) van, amit elfogadok, van, ami idegesít

b) nem ismerem minden hibáját, amiről tudok, az is zavar

c) ismerem és igyekszem megváltoztatni, esetleg elfogadni

3. szerelmi életük

a) inkább ne beszéljünk róla

b) általában olyan, mint mindig

c) egyre kreatívabb

4. Több hónapja húzódó nézeteltérése van párjával

a) utánanézek, hogyan oldották meg mások, és én is így próbálkozom

b) ha eddig nem sikerült, most már kevés az esély rá

c) többször felhozom a dolgot, hátha megoldódik egyszer

5. Nagy döntés előtt áll a család (költözés, iskolaválasztás stb.)

a) leülünk és igyekszem minél előbb megbeszélni a családdal

b) foglalkozom vele, de nem ez tölti ki a napjaimat

c) nem jó hosszasan rágódni egy problémán

6. Ha napközben felötlik Önben, hogy mi legyen a vacsora?

a) az lesz, amit kapok a boltban

b) valamit kitalálok és megveszem

c) a szokásos

7. Az este

a) egy kis meghitt idő együtt

b) a szokásos lefekvési ceremónia

c) végre vége a napnak

8. Mit gondol a párja esti kiruccanásairól? ( sörözés a haverokkal ill. kávézás a csajokkal)

a) ilyenből kevés van

b) néha idegesít, de mehet, mert utána van, hogy jobb vele

c) bulizni jó!

9. A házimunkáról:

a) fontos, hogy rend legyen, de nem zavar, ha személyi(bejárónő) vagy gépi segítség( mosogatógép, vasaló-szolgálat) is van

b) engem soha nem zavart a rendetlenség, a zseni a káoszon is átlát

c) sokszor a halogatás áldozata lesz

10. Reggel nem csörög az óra, az egész család késésben van

a) mindenki őrjöng és ideges

b) ilyen nem fordulhat elő

c) azt hiszem egy kis késés megbocsátható, ha nem gyakran fordul elő
ÉRTÉKELÉS:

a 1pont 3 1 1 1 5 3 1 1 5
b 3pont 5 3 5 3 3 1 3 5 1
c 5pont 1 5 3 5 1 5 5 3 3

10-23 pontig: Az ön családját sok szabály szövi át. Ezek sok esetben jót jelentenek, hatalmas kapaszkodó és irányadó pont, amihez igazodni lehet. De mindenképpen tegye fel a kérdést: A sok szabály ne öli meg az érzelmeket? Sok olyan dolog van, amit nem lehet szabályozni, ezek maguk az emberek. Néha tudni kell engedni, hogy holnaptól minden könnyebb legyen. Tudni kell, hogy meddig fontos a szabály. Nem szabad mindig, mindenki torkán leerőszakolni a saját gondolkodásunkat. Ha nem lázadnak a családtagok, akkor nincs baj, de ha sok az érzelmi kitörés a családban, akkor gondolja végig a szabályok mennyiségét.

24-37 pontig: Az ön családjában néha a szabályok, néha az érzelmek dominálnak. Ez így jól is van. Ha mégis úgy érzi, hogy nem megfelelő ez a rendszer, akkor gondolja végig a szabályok és érzelmek mennyiségét, vagy helyét. Lehet, hogy nem ott kellene szabályokat betartani, ahol elvárja. Beszéljen a család tagjaival, hogy mi a véleményük erről (szabályok, érzelmek). Kérdezze meg őket, hogyan éreznék jobban magukat.

38-50 pontig: Az ön családja az érzelmek tengerében él. Talán úgy érzi, hogy egy hollywoodi filmet is lehetne önökről forgatni. A túl sok érzelem megjelenése megterhelő lehet, mert nem mindig kiszámítható, és nagyon sok energiát emészt fel. Kérdezze meg családja tagjait, hogyan érzik magukat. Mennyire képesek a sok érzelemkitöréssel, érzelmi hullámokkal mit kezdeni. Ha sok a káosz a családban, akkor gondolja végig, hogy előnyös lehet a szabályok bevezetése néhány dologban. Sokkal rendezettebbé válik az élet, és így senkit nem facsar ki a családi lét a végkimerülésig.

Készítette: Héjja Edit, pszichopedagógus, nem validált teszt