Roma népmesék és mondák gyűjteménye a Könyvmecénás programjában

Roma népmesék és mondák gyűjteménye a Könyvmecénás programjában

abuvospuskaA Csimota Könyvkiadó (a Móra Kiadói Csoport tagja) 2014 májusa óta több értékteremtő kötetet is megjelentetett különleges, egyre népszerűbb támogatói programjában.

Ezúttal egy különleges, hiánypótló kötettel várják a mecénások támogatását. Frankovics György, magyarországi horvát etnográfus, író, tudós, publicista legújabb gyűjteménye a roma mese‐ és mondavilágba vezet bennünket A bűvös puska címmel.

abuvospuska_oldalA  kötet  három  részre  tagolódik.  Az  elsőben  Frankovics  György  saját gyűjtését olvashatjuk: Dráva menti beás cigány népmeséket, elsősorban tréfás meséket és világteremtő eredetmonda‐részleteket. Tőlük markánsan eltérnek a balkáni cigány mesék, melyek a kötet harmadik részében kaptak helyet, és a sémi népek mesekincse, szellemi öröksége, indiai motívumok és ószövetségi jelenetek köszönnek vissza bennük. Ezek horvátországi, szerbiai és bosznia‐hercegovinai mesék fordításai. A kettő között a cigányokról szóló – szintén személyes gyűjtésből származó – Dráva menti horvát népmesék találhatóak. Az itt megjelenő hősök furfangosak, leleményesek, ám sokszor negatív figurák.

A kötetet Herbszt László grafikus illusztrációi teszik még színesebbé.

Mecénálási időszak:

2015. augusztus 17. ‐ 2015. szeptember 28.

A könyv 2015 karácsonyára jelenik meg. Ára: 2999 Ft

A mesék sokszínűségéről és jellegzetességeiről a gyűjtő, Frankovics György utószavából idézünk:

„A  roma  mesékben  másként  nyilvánulnak  meg  bizonyos  dolgok,  érthető  módon  a  roma  sajátosságoknak megfelelően, ők ugyanis a fáraó népének, azaz katonái leszármazottainak tekintik magukat, akik kiúsznak a felettük összecsapó hullámokból. Eredetmondáik színesek, többrétegűek. A  roma mesék világát tovább színesíti a  roma életszemlélet, életszeretet, foglakozásaik, pl. medvetáncoltatás, hegedülés, zenélés és a tánc, nem különben a pipázás. Meséikben megjelenik a becsapott, ostoba ördög, illetve az együgyű óriás, amelyek ismertek az európai népek meséiben, vélhetően a világ népmesei örökségéből sem hiányoznak. Kimutatható a halált okozó csont motívuma,  az  ősök  kardját  tokjából  egyedül  kihúzni  képes  főhős  alakja,  valamint  a  menedékjog  kérdése  és megadása, azaz az  idegenek befogadása, a  szállásnyújtás szokása. A  magyar és  horvát népmesék cigány alakja ambivalens, általában pozitív, nem ritkán azonban negatív tulajdonságokkal van felruházva, pl. az ostoba ördög mesetípusban mindig túljár az ördög és öreganyja eszén. Emellett a tréfás, rövidebb mesékben a papot is becsapja, ámde a furfangos katona túljár az eszén, a roma kovács megbünteti feleségét, és annak szeretőjét.”

Bővebb információk a programról és a kötetről:

[email protected]             www.konyvmecenas.hu

Felelős Szülők Iskolája
  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.