Kapolcson még a patakba esni is oké….avagy a családi fesztiváljárás Mekkája

Írta: Tibenszky Moni Lisa

kalakaIdén 26. éves lesz a Művészetek völgye. A Balaton-felvidék összművészeti fesztiválja mindig más-más arcát mutatta meg számomra. Hosszú évek óta völgyjáró, lakó és rajongó vagyok. Eleinte még a világmegváltó beszélgetések, szalmabálákon táncolás és a kapolcsi semmihez sem fogható közönség nyitottsága vonzott. Azóta eltelt több, mint tíz év, a Völgy megújult , sok modern képzőművészeti, zenei dolog érkezett, de egy nem változott az atmoszféra, amit örömmel mutatok meg gyermekeimnek is, akik önfeledt rajongói a kapolcsi fesztiválnak. Kipróbáluk a rakuzást – ősi kerámia égetési technika – , bogarásztunk az antik dolgok között és sakkoztunk a Csipcsiripp Böbi boltba, a kapolcsi fűzfák ágaival pecáztunk , majd bele pottyantunk a patakba és teátrálisan meghajoltunk a piknikezők előtt. Mosoly , önfeledt élmények. Mit várhatunk az idei Kapolcstól?- kérdeztük intejunkban Oszkó-Jakab Natália a Művészetek Völgye program- és marketing igazgatójától .

Te magad is kisgyerekes édesanya vagy. Mit és hogyan tudtok azért megtenni, hogy a  kapolcsi Művészetek völgye  a családok számára is vonzó legyen?

A Művészetek Völgyébe mindig jártak családostul is a látogatók, a Kaláka Versudvar az egyik legrégebbi és legnépszerűbb helyszín. A régi törzsközönségünk gyermekei időközben felnőttek, és örömmel hozzák most már a saját gyermekeiket is a Völgybe.

Az elmúlt évek alatt nőtt a kifejezetten gyerekeknek szóló programok száma,  egyre több udvar készül a legifjabb generációnak is valami műsorral. Ezeket a műsorfüzetünkben Gyermekvölgy címszó alatt külön össze is gyűjtöttük, hogy megkönnyítsük a keresést.

A Művészetek Völgye a művészet szeretetét, szabadságát, a zene, a tánc, a színház és az alkotás örömét minden korosztálynak szeretné átadni. A programkínálat mindig színes, hogy ki-ki megtalálja a neki tetsző elfoglaltságot.

Szeretnénk, hogy a hozzánk ellátogató gyerekek művészet szerető felnőttekké váljanak. A fesztivál 6 éves korig ingyenes, idei újdonság, hogy azok a felnőttek, akik kizárólag a gyerekprogramokra érkeznek, kedvezményes kísérőjegyet tudnak váltani.

Hogy fér meg egymás mellett a felnőtt és a gyerekszórakoztatás? Milyen foglalkozásokkal, szolgáltatásokkal készültök? Lesz-e állatsimogató, vers és zene a kedvenc kortárs íróinkkal és az örökzöld Kalákával?

kalaka2Remekül.:) Tökéletes családi napokat lehet szervezni, kezdve egy közös tornával, kirándulással, folytatva kézműves foglalkozással, játékkal, gyerekkoncerttel, színházi előadással, délután és este pedig jöhetnek a felnőtt programok, egy jó jazz koncerttel például.

Természetesen lesz Kaláka Versudvar, vers, zene és még biciklitúra is Gryllus Vilmossal. Emellett pedig lesz Kreatív Bűvész-tanoda, Gyerekkuckó,  Kárász Eszter Band és Palya Bea gyerekkoncert a Momentán Udvarban, kézműves alkotóműhely, Rutkai Bori Band és Ringató a Harcsa Veronika Udvarban, Zenehajó Hajós Andrással és a Modern Art Orchestrával, bábszínház a Magyar Írószövetségnél, faipari műhely a Hello Wood-dal a Design Terminálban, reggeli hangvilla és játszóház a Diódában, Palintázó Zenebölcsi, Babakuckó, gyerekelőadások a Wartburg Templomkertben, zenerajzolás a Völgykomolyzene helyszínén, színdarabok és dramatikus játszóház a Színház Színpadon és az SZFE Udvaron, játszótér a Fonóban, játszóház a Csipszer-kertben és a Muharay Udvarban, kísérletek, tudomány és kirándulás a Művészetek Zöldje helyszínén.

A családok általában egynapos látogatóitok, akik a magyar tenger partjáról kiruccanásként , kulturális és jó értelemben vett vásári progamként jönnek hozzátok vagy már van annak hagyománya, hogy akár egy hosszú hétvégére, akár végig fesztiválozzák Kapolcsot?

ZenehajoTeljesen vegyes, sokan jönnek át egy-egy napra, sokan tervezik, hogy egy hétvégi napra jönnek, de aztán másnap is visszatérnek és akár a következő héten is. Sokan érkeznek hosszú hétvégézni és vannak törzsvendég családjaink, akik már szinte a fesztivál utolsó napján lefoglalják a következő évi szállásukat a teljes 10 napra. Igazi izgalmas nyaralás. Jobbnál jobb programok, gyönyörű táj, mi kell még?:)

Ti családilag, hogy menedzselitek a kapolcsi fesztivált?

Anyukám lent van velünk a 10 napban, ő vigyáz Lillára, a kislányomra, hisz a fesztiválszervezés nagyon sok munkával jár, de 10 napot nehéz lenne kibírnunk egymás nélkül. Azt is mondhatjuk, hogy tulajdonképpen külön fesztiválozunk, de igyekszünk minél többször találkozni és tavaly például sikerült elmennünk együtt a Ringatóra.

Év közben sok olyan koncertre, hangversenyre, előadásra, programra járunk együtt, amit majd a Művészetek Völgyébe is kiválasztunk, nagy kedvence Lillának a Kaláka, kiskora óta imádja a Ringatót és Szalóki Ági hangját, szóval mondhatjuk, hogy már a szervezésben is segít nekem.:)

Infok: itt