Sokan azt sem tudják mi fán terem a fertőtlenítés – Ritkán mos kezet a magyar

Sokan azt sem tudják mi fán terem a fertőtlenítés – Ritkán mos kezet a magyar

Iskolai mosdók felújításával segít a Domestos

 dzsuvas_gyerek_cloudmom_comFelemás képet mutat a magyarok takarítási szokásairól a Domestos és az Index legfrissebb felmérése. Nem egyformán zavar bennünket a kosz, a kézmosással sokan hadilábon állnak, a takarítást pedig a nők feladatának tekintik Magyarországon. A higiéniai szokások kialakítását gyerekkorban kell elkezdeni, az otthon és az iskola szerepe pedig különösen fontos – vallják a szakemberek, ezért a Domestos minden kiskereskedelemben értékesített fertőtlenítőjének árából március elsejétől május végéig 5 forintot arra áldoz, hogy iskolai mosdókat újítson fel a leghátrányosabb helyzetű térségek intézményeiben. Az iskolákat a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ segítségével választják ki.

A Magyarországon is kedvelt fertőtlenítőszer márka, a Domestos az Index közreműködésével felmérte az ország takarítási, fertőtlenítési szokásait. A nem reprezentatív kutatás eredményei azt mutatják, hogy a magyar háztartásoknak még bőven van tennivalójuk ezen a téren.

Noha a válaszadók többsége rendszeresen takarít otthonában, fertőtlenítőszereket csak 45 százalékuk, tehát a megkérdezettek kevesebb, mint fele használ. Ez azért is ad okot aggodalomra, mert a látszólagos, felületes tisztaság csökkenti az ember éberségét a kórokozókkal szemben, amelyek így könnyen a szervezetébe juthatnak és betegségeket okozhatnak.

A felmérés eredményei több szempontból is tanulságosak. A válaszok nyomán kijelenthető, hogy a legtöbbet a kisvárosokban élő nők takarítanak. Azokban a családokban, életközösségekben, ahol a férfi dolga a takarítás, ott meglepően kevés időt fordítanak erre a tevékenységre. A takarítással a legtöbb időt ott töltenek, ahol takarítónő szolgálatait veszik igénybe.

Mások otthonának tisztaságára elsősorban az idősebb női válaszadók érzékenyek, a nagyvárosi férfiakat azonban mindez teljesen hidegen hagyja. Míg az elhullott hajszálakkal a férfiaknak van több gondja, egy piszkosan hagyott mosdó a nőknek okoz bosszúságot.

A fertőtlenítőszerek használatát nem tekinti mindenki a takarítás részének. Leginkább a fővárosban élők fertőtlenítenek is a takarítás után, legkevésbé pedig az idős emberek tartják ezt fontosnak.

A kézmosásban a nők járnak élen, és a kor előrehaladtával a kézmosási kedv csökken, de a nők nagyobb hajlandósága idős korban is megmarad a férfiakkal szemben. Étkezés után tízből heten megelégszenek a szalvétával, a válaszadók csak harminc százaléka mos kezet, hogy a zsíros szennyeződéseket eltávolítsa.

Legtöbbször a nagyvárosban és a fővárosban élők mosnak vécézés előtt is kezet, a falusi férfiak viszont a vécézés után is gyakran kihagyják. Az összes megkérdezettnek ezt azonban csak 8 százaléka mulasztja el.

Tibenszky Móni Lisa, a Felelős Szülők Iskolájának alapítója szerint a szülő és a pedagógus feladata, hogy a gyerekeket megtanítsák a helyes kézmosásra, tiszta törölköző használatára, a test és a környezet higiéniájára. Ám az otthon és az iskola tisztasága, kórokozó-mentessége is nagyban hozzájárul a gyerekek ilyen igényeinek kialakulásához.

Dr. Ócsai Lajos, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal Járványügyi Főosztályának főosztályvezetője szerint a sokak által használt helyiségek, mint amilyen egy nyilvános vagy iskolai vécé, különösen kitettek a kórokozóknak, így a fertőtlenítő takarításnak kiemelt jelentősége van. Azonban nem hogy a gyerekek, de gyakran a felnőttek sem tudják, miért kell fertőtleníteni, mi a várható következménye a fertőtlenítés elmaradásának.

Szalókiné Bakos Erzsébet, az Unilever higiéniai szakértője szerint a csak látszólagos tisztasággal nem érhetjük be, a szennyeződések ugyanis jelentős részben tartalmaznak kórokozókat. Fontos, hogy akkor és olyan mértékben fertőtlenítsünk, hogy a betegségek kialakulásának kockázatát a minimálisra csökkentsük.

Dr. Király Balázs gyermekorvos szerint az a szülő, aki fertőző szennyeződésekkel igyekszik gyermeke immunrendszerét javítani, felelőtlenül jár el, mert az ár túl magas: rövidtávon csak a betegség kialakulásának veszélyét növeli.

Mivel a gyermekek szinte több időt töltenek el az iskolában, mint otthon, fontos, hogy a tanórák között, a szünetben is megfelelő higiéniai körülményeket biztosítsunk nekik, ezzel egyszersmind neveljük őket a tiszta és kórokozómentes környezet iránti igényre. Ezért döntött úgy a Domestos, hogy programot indít azért, hogy felhívja a pedagógusok és a szülők figyelmét az iskolai illemhelyek higiéniájának fontosságára, de a cég tevőlegesen is segítséget nyújt: a program időtartama alatt (2015. március 1. – május 31. között) minden, Magyarországon eladott Domestos termék után 5 forintot adományoz a leghátrányosabb helyzetű térségekben található általános iskolai mosdók felújítására. Az eladott termékek tényleges darabszámát az AC Nielsen Piackutató Kft. adatai határozzák meg. A program Magyarország bármely kiskereskedelmi vegyi áru és élelmiszer üzletében elérhető minden Domestos termékre vonatkozik, nem csak az akciós ajánlatokra. A cég becslései szerint a várhatóan befolyó összegből 4-5 iskolai mosdó felújítására nyílhat lehetőség. Az iskolák kiválasztásában a programot együttműködő partnerként támogató Klebelsberg Intézményfenntartó Központ nyújt segítséget.

kép: cloudmam.com

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.