Szellemidézés, taxidermia,kabaré: ilyen lesz a Múzeumok Éjszakája
Június 20-án, szombaton este több mint száz fővárosi múzeum, vidéken pedig kétszáznál is több településen még ennél is több intézmény tárja ki a kapuit a látogatók előtt. A Múzeumok Éjszakájának idei programjai gyerekeket és felnőtteket egyaránt várnak, az intézmények falai között pedig egy estére életre kelnek a tárlatok.
A Múzeumok Éjszakáján immár hagyományosan olyan helyek is megnyílnak a közönség előtt, ahová egyébként tilos a bejárás: az Országos Széchényi Könyvtár raktárai, a Holnemvolt Park hullámvasútjának elzárt részei, a 101 éves Astoria szobái, vagy a Néprajzi Múzeum padlása egy este erejéig mind látogathatóvá válik. Amint pedig lemegy a nap, Budapest jól ismert részei is megváltoznak: az aquincumi romkert, a Bajor Gizi Színészmúzeum kertje, vagy a Fővárosi Állat- és Növénykert mind késő estig tartó programokkal készül. De a leghátborzongatóbb élményt talán a Fiumei Úti Sírkert szellemidéző sétája nyújtja: az éjfélkor induló temetőkerti túrán nagy alkotók szellemeivel is találkozhatnak a résztvevők.
Szombat délután a Fővárosi Nagycirkuszban a gyerekek azt is kipróbálhatják, milyen artistának lenni, a Vajdahunyadvár Nye Bojsza tornyában pedig egy preparátortól lehet megismerni az állatkitömés csínját-bínját. A Semmelweis Múzeum programjai a szerelem és a stressz témáját ölelik fel: e két lelki állapot egyik fő kicsúcsosodása a hisztéria, mely jelenségről az orvostudomány eddigi legérdekesebb eseteit Varga Benedek osztja meg. Az estre programokkal készül a Terror Háza is: a múzeum állandó és két időszaki kiállítása mellett ritkán látható dokumentumfilmekkel várja az érdeklődőket. Az Országos Széchényi Könyvtár programjait a humor fogja egybe: karikatúrák, kabaré, vicces rögtönzések töltik majd meg a termeket.
Az idei rendezvénysorozat újdonsága, hogy egy városra: Egerre, és egy témára: az Élő Erdélyre összpontosít. Az „Élő Erdély” téma lehetőséget ad az intézményeknek, hogy erre fűzzék fel aznapi programjaikat, újabb kapcsolódási pontot találva egymással és a téma iránt érdeklődő közönséggel. Ez lehetővé teszi azt is, hogy a gyűjtemények sokszínűen, profiljukhoz illően kapcsolódjanak a tematikához. A Magyar Nemzeti Galériában továbbra is látható a Sors és jelkép című kiállítás, amely eddig nem látott gazdagságban mutatja be az erdélyi magyar művészetet 1920 és 1990 között. A Várkert Bazárban Erdély madártávlatból című fotókiállítás nyílik ezen az estén, amelyet Orbán János Dénes kolozsvári költő estje követ. A Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban Az elfojtott szerelem motívumai címmel erdélyi népdalokat hallhatnak majd az érdeklődők az Izgalom biológiája című kiállításhoz kapcsolódóan. A Róth Miksa Emlékház Róth Miksa legszebb erdélyi alkotásait mutatja be a marosvásárhelyi Kultúrpalotától a temesvári Szeminárium épületében látható művekig. A Műcsarnokban mindeközben a kolozsvári székhelyű, s Erdély egészét átfogó Barabás Miklós Céh bemutatkozó kiállítása lesz látható Metamorphosis Transylvaniae címmel.
cikk folytatása: www.kultura.hu
info: www.muzej.hu