Tavasszal a konyha is zöldbe öltözik

brokkoli zöldség

Tavasszal a konyha is zöldbe öltözik

Egészségtippek, vitamin ABC és jótékony receptek

Zellei Tündi, táplálkozási szakértő

brokkoliTavasszal megújul a természet, ez remek alkalom arra, hogy a testünk és a lelkünk is megújuljon. Harmóniába kerülünk a természettel, kizöldelnek a fák, virágba borul a természet és ezzel együtt mi is. Nagyon fontos, hogy mi magunk is akarjuk a változást és ezáltal befogadjuk az új dolgokat, gondolatokat. A tél elmúlásával a természet magától megújul, ha megadjuk magunknak a lehetőséget, akkor mi is megújulunk. Akár elég az is ha sétálunk egyet a természetben és hagyjuk, hogy a gondolataink szárnyaljanak, megtisztuljanak. Új dolgok köszönhetnek be az életünkbe, csak figyeljünk magunkra és jönni fog magától. Tegyük le a nehezen cipelhető terheket, és meglátjuk a lelkünk máris könnyebb és kiegyensúlyozottabb lesz. Ez a természet csodája, hatása ránk, persze ha mi is akarjuk és befogadóképesek vagyunk.
Ilyenkor előfordul, hogy urrá lesz rajtunk a tavaszi fáradtság is. Ezt a legtermészetesebb módon úgy küzdhetjük le, hogy az egész testünket méregtelenítjük. A májat és a vesét tisztítjuk ilyenkor léböjt kúrával.
Napi folyadékfogyasztásunk, kb. 1,5-2 l kell, hogy legyen. Ezt a mennyiséget a tisztító kúra idejére  2,5-3 literre növeljük.
A folyadék álljon szénsavmentes ásványvízből, frissen préselt gyümölcs és zöldséglevekből, gyógyteákból pl. csalántea, hibiszkusz, gyermekláncfű, csipkebogyó. A kúra ideje alatt, a mi minimum 2-3 nap maximum egy hét lehet, kerüljük a szilárd táplálékot, a kávét és az alkoholt. A kávé koffeint az alkohol pedig toxikus anyagokat tartalmaz. Ha alacsony a vérnyomásunk ihatunk pár cséze zöld teát, ami élénkítő hatású. Ha nem bírunk ki több napot koplalással, akkor hetente egy napot iktassunk be léböjtre, amit tavasszal és nyáron érdemes kúraszerűen alkalmazni.
Természetesen gyermekeinknél nem alkalmazhatóak ezek a tisztítókúrák, léböjtök. 
Egyébként a gyermekek méregtelenítése is lehetséges, csak a megfelelő módszert kell alkalmazni. A megoldás Egészséges és természetes méregtelenítés az egész családnak.
Méregtelenítsük a gyermekeink és a család szervezetét azáltal, hogy eltávolítjuk az étrendből a félkész termékeket és egészségesebb, természetesebb alternatívákkal helyettesítjük. Tavasszal rengeteg zöldség és gyümölcs érhető el, amiket fehérjeforrással kombináljunk pl. Hal, szárnyas. A tavaszi zöldségek közül a következők teremnek és szerezhetőek be könnyen a zöldségesnél vagy a piacon.
Spárga, spenót, medvehagyma, burgonya, brokkoli, vizitorma, újhagyma, fejes saláta, retek, cékla, zöldborsó, sárgarépa, karalábé, paradicsom, póréhagyma, zöldfűszerek, édeskömény, articsóka.
A liliomfélék családjába tartozó spárga gyógyító hatásait tehát már a régi időkben is felfedezték, korábban a népi gyógyászatban elsősorban fájdalomcsillapításra és gyulladáscsökkentésre használták. A spárgát manapság főként értékes és magas tápanyagtartalma miatt kedvelik, nagyon gazdag K, C, A, E, B vitaminokban és folsavban, valamint biztosítja szervezetünk számára a szükséges fehérjét, mangánt, foszfort és rostot. Ezen kívül még számos más nyomelem és ásványi anyag is megtalálható benne, többek között magnézium, cink és vas.
A spárga hatékony vízhajtó, jól alkalmazható húgyúti fertőzések és felfázás esetén is, valamint tisztítja a vesét és kiváló a vesekövek feloldásában is. Azonban nem csak vesénket, hanem vérünket is tisztítja, ezáltal bőrünk szépségéhez és egészségéhez is sokban hozzájárul. A spárgában található folsav bástyaként védi szívünket és érrendszerünket, rendszeres fogyasztása csökkenti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Elkészíthetjük zöldséglének, párolva köretként vagy krémlevesként is.
A spenót a libatopfélék családjába tartozik, ahogy a cukorrépa és a cikória is.
A spenót könnyen elkészíthető, jól emészthető, kalóriában szegény, ellenben vitaminokban, antioxidánsokban gazdag. Sok luteint, természetes karotinoidot tartalmaz, de gazdag flavonoidokban, klorofillban és folsavban is. Az egyik legmagasabb K-vitamin tartalmú zöldségünk.
A K-vitamin amellett, hogy a véralvadás egyik fontos szabályozója, támogatja a máj méregtelenítő funkcióját, sőt a csontok felépítéséhez is szüksége van rá szervezetünknek. A spenótot sokan a gyomor-működést serkentő hatása miatt kedvelik. A tápértéke mellett sok oxálsavat is tartalmaz, amely vesekőképződésre hajlamos vegyület, de ismert emésztésserkentő és vastagbéltisztító hatása is. A spenót kiváló antioxidáns, bioaktív összetevői erősítik az immunrendszert. A spenót sokféleképpen elkészíthető, ha a főzelék esetleg nem nyeri el gyermekeink tetszését, akkor kombinálhatjuk töltelékként, mint pl a ravioliban vagy megpároljuk és egy kis tejszínnel csirkehússal összeforgatva készítjük. Krémlevesként is kiváló. ( recept itt olvasható)

A medvehagyma valódi egészségbomba. Tavaszi méregtelenítéshez ideális, mert tisztítja a gyomrot, a veséket és a vért, illetve gátolja a rögképződést. A vérnyomást és a koleszterinszintet is csökkenti, de nagyvárosi embereknek igazán ólommentesítő hatása miatt ajánlott. Íze és illata a fokhagymáéra emlékeztet, ám hatása az utóbbinál jóval nagyobb: vírus- és baktériumölő hatóanyagai tizenkétszer erősebbek a fokhagymáénál! Köhögésre, gyomorproblémákra gyakran ajánlják, de bélférgesség esetén is nagyon hatásos.  A Medvehagymát kenyérben, pogácsában sütve, szendvicskrémnek, salátában, pestonak vagy krémlevesnek is elkészíthetjük.

A brokkoli tartalmaz A-, C-, E- és B-vitaminokat, vasat, folsavat, kalciumot, foszfort, káliumot, glükozinolátokat, rostot és fehérjét. Kiemelendő továbbá a benne lévő tokoferol (E-vitamin), niacin, pantoténsav, B1- és B2-vitamin is. A brokkoli kitűnő C-vitamin-, folsav- és ß-karotin-forrás. Gazdag növényi flavonoidokban, indolokban és izotiocianátokban. Nagy mennyiségben tartalmaz klorfilt.
A magas antioxidáns hatású glutation tartalmánál fogva jótékonyan hat az ízületi gyulladásban szenvedőkre is. Továbbá hatféle olyan vegyület található benne, amely csökkenti a vérnyomást. Jótékonyan hat a vérre, növeli az energiát. Segít a vérszegénység és a fáradékonyság leküzdésében, jót tesz a szívnek és a vérkeringésnek.
Antioxidáns és rákmegelőző hatású. Kutatások bizonyítják, hogy a brokkolinak a többi káposztafélével együtt jelentős szerepe van a rákos megbetegedések kialakulását megakadályozó étrendben.  A brokkolit megfőzve majd összetörve és körtével összekeverve, nagyon finom brokkolipüré készíthető, köretként vagy krémlevesként fogyaszthatunk. ( Recept itt: http://fszi.hu/index.php/2013/03/12/brokkolikremleves/ ) Ha zöldséglevet készítünk belőle, naranccsal, almával kombináljuk, hogy finomabb ízhatást érjünk el.
Ha a tisztító kúra idejére a tavasszal fellelhető zöldségekből készítünk változatos ételeket, vagy zöldségleveket, akkor a bennük található vitaminokkal, ásványianyagokkal és az élettani hatásukkal hozzájárulunk szervezetünk méregtelenítéséhez.
Mindezek mellett fontos, hogy minőségi szénhidrátot fogyasszunk. Erre az időszakra biztosan ki kell iktatni a cukrokat a finomliszteket, és a nassolnivalókat. Ehelyett zabpehellyel, gabonapehellyel helyettesíthetjük az egészségtelen nassolnivalókat illetve ezekből az alapanyagokból bátran készíthetünk saját készítésű finomságokat. ( recept itt: http://fszi.hu/index.php/2013/03/12/zabpelyhes-kokuszos-gyumolcskenyer/  található)
A folyadékbevitel ebben az esetben is legyen cukormentes, lehetőség szerint ásványvíz, gyógytea, gyümölcs és zöldséglé.
Természetesen az lenne a cél, ha mindig így tudna helyesen táplálkozni az egész család. Ha kisebb lépésekben elkezdjük, a többi már könnyebben fog menni és végül berögzül. Ráadásul a gyermekek ezt a mintát látják, példaként tekintenek a szüleikre és ez válik számukra természetessé.

Ráadásul a gyermekek ezt a mintát látják, példaként tekintenek a szüleikre és ez válik számukra természetessé.

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.