4 ötlet, hogy hogyan tudjuk szórakoztatóbbá tenni a házi feladattal töltött időt

Igen, mindannyian tudjuk, hogy a házi feladat megírása unalmas dolog, de álljon itt 4 egyszerű ötlet, hogyan tudod élvezetesebbé tenni a gyereked számára.

A házi feladat megírása gyerek és szülő számára is nyűg. Minden szülő tudja, hogy milyen fontos támogatni a gyerek tanulmányi fejlődését, de azt is látjuk, hogy ez milyen stresszel jár és valójában kicsit unalmas dolog. Előfordult már, hogy azt kívántad: „Bárcsak szórakoztatóbb lenne, akkor biztos szeretné a gyerekem!” Van egy jó hírünk! Lehet szórakoztatóbb! Álljon itt 4 egyszerű ötlet, amivel élvezetesebbé tudod tenni a gyereked számára a házi feladattal töltött időt.

• 1. Hozzál létre egy szórakoztató, kreatív teret!

Biztos észre vetted a saját munkád során, hogy megnehezíti a feladataid elvégzését, ha egy unalmas, vagy ne adj Isten zűrös térben dolgozol. Ez pont így működik a gyerekeknél is. Úgyhogy gyerünk, készíts neki egy kényelmes, klassz tanuló sarkot! Mindenképp messze legyen a lakás legfrekventáltabb részétől, távol legyen a tv-től és más egyéb kütyütől. Nagyon fontos, hogy szeresse a gyerek a kiválasztott helyet és komfortosan érezze ott magát, ezért mindenképpen vond be őt a hely kialakításába. Legyen színes, ha ő úgy szeretné, tegyetek ki inspiráló képeket és természetesen készítsetek oda, papírt, írószereket. Ahogy ezt általában ajánlják, az ágyat csak alvásra használja, ezt a helyet pedig, tanulásra. Így semmiképpen nem fogja társítani a játszással!

• 2. Vezess be jutalmazási rendszert!

Pozitív megerősítésnek használni egy jutalmazási rendszert hozzásegíthet ahhoz, hogy a házi feladat elvégzése ne tűnjön házi munkának. Valamint kijelölni bizonyos célokat a gyerek igényeihez igazodva és ezt összepárosítani valamiféle jutalmazással, szintén egy olyan dolog, amit érdemes várni. Például, ha minden feladatot időben elvégez, adjunk egy matricát, amit beragaszthat egy táblázatba a saját kis „munkahelyén”. Ha összegyűlt bizonyos számú matrica, kiválaszthatja a nyereményét, ami lehet egy fagyizás, kaphat egy új ruhát vagy egy játékot. Győződjünk meg róla, hogy jól érti a gyerek, hogy mennyiben befolyásolják a jó jegyei a jövőbeni céljait, és ne essen abba a csapdába, hogy csak a jutalomért tanul!

• 3. Játsszatok oktató játékokat!

Különböző módon működhet ez a stratégia. Elvégezhetitek az aktuális házi feladatot játékosan. Például, ha idegen szavakat kell megtanulnia a gyereknek, készíthettek tanulókártyákat, vagy párosító játékot. Ha matekoztok, elővehettek cukorkákat, amivel megkönnyítitek a számolást. A kivonás és az osztás sokkal szórakoztatóbb, ha közben ezeket eszegetheti.

Ha nincs ötleted, hogy hogyan dolgozzál ki egy módszert, ami a tanulást játékossá teszi, akkor a házi feladat megkezdése előtt játszatok agyserkentő, fejtörő játékokat. Például sakkot, scrabble-t, bingót, 4 egy sorbant.

• 4. Végezd a dolgod a gyereked mellett!

Úgy tanulni, hogy közben a család többi része pihen vagy szórakozik, eléggé frusztráló. Ahelyett, hogy egyedül hagynád a gyerekedet a házi feladat megírása közben, ülj le mellé és intézd ott a saját dolgaidat. Válaszolj az e-mailjeidre, rendezd a számláidat, készítsd el a havi költségvetésedet vagy tervezgesd a nyaralásotokat. Ez egyrészt megnyugtató a gyereked számára, hogy nem csak ő “dolgozik” egyedül, másrészt lehetőség arra is, hogy tartalmas időt töltsetek együtt és ott legyél akkor, amikor szüksége van rád, így a kérdéseire rögtön tudsz válaszolni.