Coolest Projects: A fiatalok egyik legmenőbb IT versenye, amin mindenki nyerhet

EPAM Coolest Projects

Coolest Projects: A fiatalok egyik legmenőbb IT versenye, amin mindenki nyerhet

Adott egy nagy nemzetközi szoftverfejlesztő cég, amely úgy gondolta, ideje lenne gyerekeknek/tinédzsereknek (18-) egy olyan informatikai versenyt Magyarországra hozni, ami nem is igazán verseny. Sokkal inkább egy pályázat, amely a kreativitást ünnepli. De mégis mi hasznuk lehet belőle a gyerekeknek, ha nincs is igazi nyertes? Miért fontos kezdeményezés ez?

A Raspberry Pi Alapítvány Coolest Projects-ét, Magyarországra elsőként az EPAM hozta el. Az EPAM egy 35+ országban operáló szoftvercég, itthon több, mint 2000 IT szakemberrel Budapesten, Debrecenben és Szegeden.

Az EPAM stratégiájának szerves részét képezi az oktatás, ezen belül hangsúlyosan a gyerekek oktatása. Az eKIDS program keretein belül az EPAM a Scratch programnyelven keresztül vezeti be a gyerekeket a programozás és az informatika szépségeibe már egészen kisiskolás kortól. Teszi mindezt programozói kurzusok, országos versenyek és pályaorientációs előadások segítségével.

Így jött idén képbe a Coolest Projects.

EPAM Coolest Projects

Miért olyan különleges ez a pályázat?

Amitől tényleg újszerű és izgalmas kezdeményezés, hogy egyrészt számos kategória van – sok egyéb között hardver, játék, mobil, applikációk és persze azért Scratch is -, másrészt a versenyen mindenki, azaz tényleg mindenki részt vehet, akinek van egy jó ötlete és nem töltötte be a 18. évét. A Coolest Projects „szépsége”, hogy a Scratch versennyel ellentétben itt nem muszáj teljesen befejezett, kész koncepciót beadnia a nevezőknek. Elegendő csupán a jó ötlet, és ha nem követi fejlesztés vagy kész projekt, akkor is teljes értékű a pályázat.

Ez azért fontos, mert a pályázat egy valós technológiai céges szemléletre reflektál, hiszen egy technológiai cégben sem csak programozók dolgoznak, hanem designerek, ötletemberek, üzleti elemzők és még sokan mások is, akik ugyanolyan elengedhetetlen elemei egy csapatnak.

Ez a pályázat eltér a hazai hagyományos versenyektől, hiszen itt nem nyertesek vannak. Mindenki nyertes, aki valamit is csinált, a zsűri pedig “kedvenceket” választ.

Talán még fontosabb, hogy a jelentkezők láthatják, hogy a többi gyerek mit alkotott. Ezáltal inspirálódhatnak, új megközelítéseket és megoldásokat ismerhetnek meg. A Coolest Projects-re tehát valóban igaz a mondás, mi szerint a részvétel legalább olyan fontos, mint a győzelem: hiszen egy ilyen közegben rengeteget tanulhatnak egymástól is versenyzők, emellett pedig egy igazán inspiráló közegbe kapnak betekintést, sőt, akár új barátokat is szerezhetnek.

Hogyan nevezhetnek a fiatalok?

A regisztráció szintén nagyon rugalmas, hiszen a pályázat teljes időtartama alatt, azaz november 22-ig lehet csatlakozni ezen a linken. Bármilyen fázisban be lehet adni az ötletet, azaz, ha valaki csak most hall először a Coolest Projectsről, akkor is ugyanolyan esélyekkel indulhat.

A pályázat, a vírushelyzet bizonytalansága miatt online zajlik; a csapatok – öt fő a maximum, de egy fős csapat is részt vehet – a regisztrációs ív kitöltése után kapnak egy hub hozzáférést, ahova fel tudják tölteni a projektjeiket és a videóikat, amiben bemutatják, miről is van szó, mégpedig úgy, hogy válaszolnak az előre megadott kérdésekre. A pályázat végén aztán ezek alapján értékel a zsűri.

Mint említettük, ez a pályázat sokmindenben eltér a megszokott hazai versenyektől, így a szervezők összeállítottak egy listát a gyakran ismételt kérdésekről a weboldalon és november 4-én egy kérdezz-felelek meetup-al is készülnek azok számára, akikben még maradtak megválaszolatlan kérdések.

X támogatott tartalom X