Érkezik a Mozaik Múzeumtúra: múzeumpedagógiai foglalkozások a rákospalotai diákok számára

egy tabletet nyomkodó gyerek

2019. május 15-én Rákospalotára érkezik az elmúlt években nagy sikernek örvendő Mozaik Múzeumtúra iskolai edukációs programja. A Kossuth Lajos Általános Iskola felsős diákjai félnapos program keretein belül más népek kultúrájának hangszereit szólaltathatják meg, harcalaki kiképzésen vehetnek részt, érdekességeket hallhatnak a huszárok életéről, a rádiózás, televíziózás világával ismerkedhetnek, emellett pedig tabletek és Kahoot játék segítségével zsidó kiválóságokról tanulhatnak, valamint Jocó bácsi rendhagyó vetélkedőjén mérhetik össze tudásukat. A programsorozat célja, hogy interaktív, játékos tanulás keretében felkeltsék a diákok és tanárok figyelmét, kíváncsiságát és ösztönözzék őket arra, hogy megismerjék a múzeumi programkínálatot és ezután gyakrabban látogassák meg Magyarország múzeumait.

A Felelős Szülők Iskolája szakmai szervezésével megvalósuló játékos múzeumpedagógiai foglalkozásokon az osztályok az előre kialakított helyszíneken párhuzamosan több állomáson kalandozhatnak történelmünkben, hagyományainkban, a természettudományok vagy éppen a művészetek világában. A tanulók a megadott témával már előzetesen foglalkoznak és mini előadásokat, produkciókat állítanak össze, amelyeket a rendezvény napján diáktársaik előtt mutatnak be. A 10-14 éves korosztály fél napon keresztül a következő foglalkozásokon vehet majd részt:

A kecskeméti Leskowsky Hangszergyűjtemény  a világ legizgalmasabb, legkülönlegesebb zenei instrumentumaival érkezik a didzseridutól kezdve a svájci havasi kürtön át a tradicionális afrikai dobig, amelyeket kivétel nélkül a diákok is kipróbálhatnak.

Katonai Emlékpark Pákozd az 1848/49-es szabadságharc témakörét állítja középpontba, császári és honvédségi ruhába öltözteti a diákokat, majd miután megkapták kiképzésüket a szabadságharc harcalaki mozzanataiból, szivacsszuronnyal ellátott fafegyverrel a kezükben „indulhatnak a csatába”, mindemellett pedig sok érdekességet megtudhatnak a huszárok életéről.

Az MTVA Rádió- és Televíziótörténeti Kiállítóhely jóvoltából egy QR kódos applikáció segítségével a táblagépen egy rádió a gyerekek szeme előtt hullik darabjaira, valamint egy televízió belsejében is barangolhatnak. A régmúlt eszközeit újra felfedezhetik a modern technológia nyújtotta élmények segítségével.

A Zsidó Kiválóságok Háza jóvoltából a gyerekek tableteken és Kahoot vetélkedőn keresztül merülhetnek el az általuk ismert zsidó származású tudósok életében, munkásságában, valamint okosjátékok segítségével ismerhetik meg Einstein vagy éppen Zuckerberg életét közelebbről.

Emellett a diákok megtekinthetnek majd a Da Vinci TV mozisarokban egy-egy kisfilmet is, ahol az edukációs műsorban elhangzott információk alapján válaszolnak a témához kacsolódó kérdésekre. A Da Vinci TV az élményalapú oktatás jeles képviselője 90 országban, köztük Magyarországon is, műsorai jó néhány tudományterületet részletesen érintenek, az érdekességek önálló felfedezésére ösztönöznek, ezért is csatlakoztak partnerként az iskolai edukációs programhoz.

A Mozaik Múzeumtúra a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával a Néprajzi Múzeum és az Örökség Kultúrpolitikai Intézet lebonyolításában megvalósuló program.