Jövőre lesz új NAT és mindenkinek ingyen tankönyv
Már a célegyenesben van az új NAT megalkotása, és hamarosan vége a kerettantervek kidolgozásának is; nem változott a kormányálláspont az egyetemi felvételi nyelvvizsga-követelményével kapcsolatban. 2020/2021-ben viszont jön az ingyen tankönyv.
Végső fázisában van az új Nemzeti alaptanterv (NAT) készítése – tudta meg az InfoRádió Bódis József oktatási államtitkártól; a kerettantervek fejlesztése fejeződik be a napokban. Abban bíznak, hogy a napokban a kormány el is fogadja, után jöhet a bevezetés előkészítése – olvasható az infostart.hu oldalon.
“Az első, 530 oldalas változatból maradt 330 oldal, ami eleve komoly rövidítés, illetve olyan elemek is bekerültek, amelyek a hazafias neveléssel kapcsolatosak” – mutatott rá az államtitkár, aki szerint az alap a kezdetektől nem változott.
A kritikákra, észrevételekre reagálva elmondta, természetesen figyelembe vették azokat, tavaly augusztus végétől két hónapon át több mint 600 vélemény, társadalmi javaslat fogalmazódott meg, ezt követően gyűjtötték a szakma észrevételeit, így áll lassan össze a végleges tanterv.
Hogy reális-e az új NAT bevezetése 2020-ban, arra azt mondta: abban bízik, hogy igen, “de természetesen ez a kormány döntésén múlik”.
Nyelvvizsgák és felvételik
Az egyetemi felvételihez 2020-tól kötelező nyelvvizsgát érő kritikákra reagálva azt mondta, a szabály 2014 óta ismert, “egyelőre lényeges álláspontváltozás pedig nincs a kormány részéről”.
“Mindenféle programokat indítottunk annak érdekében, hogy minél több fiatal kerüljön abba a helyzetbe, hogy legyen nyelvvizsgája és tudjon egyetemre jelentkezni.
Tovább végezzük a munkát, az elemzéseket és várjuk a következő felvételit” – fogalmazott Bódis József.
Ingyen tankönyv
Az államtitkár azt is elmondta, a tankönyvek területén 2017-2018-ban tett nagy lépés (több évfolyamos ingyenesség) után 2020-2021-ben 100 százalékossá válik a hozzáférhetőség, vagyis mindenki számára ingyenesek lesznek a tankönyvek, ami mellett azért “kulcs a pedagógus”.
“Minden, köznevelésben dolgozó pedagógus és tanuló hozzá fog majd jutni”
– ígérte Bódis József. Hozzátette, nyilván vannak különböző igényeik a különböző iskolatípusoknak, de alapvetően az ellátás oldaláról mindenki megkapja a lehetőséget, ami az államnak nagyjából 14 milliárd forintjába kerül.
A teljes interjú meghallgatható az infostart.hu oldalon, erre a linkre kattintva.