Te érted, amit olvasol? – Még mindig kulcsfontosságú alapkészség az értő olvasás

Olvasás konferencia

Az elmúlt évek nemzetközi felmérései, mint például a PISA tesztek, aggasztó képet festenek a magyar diákok szövegértési készségeiről. A PISA eredmények azt mutatják, hogy a 15 éves diákok 25%-a nem képes értelmezni a mindennapi élet szempontjából releváns szövegeket, funkcionális analfabéta, azaz technikailag képesek olvasni, de a szövegek tartalmát nem, vagy csak alig értik meg. Ez hosszú távon komoly problémákat okozhat más tantárgyak megtanulásában és végső soron munkaerőpiacon való elhelyezkedésben.

Olvasás konferencia

Az értő olvasás, vagyis a szövegben rejlő információk megértésének és feldolgozásának képessége, napjaink egyik legfontosabb alapkészsége. Ez nem csupán az iskolai eredményesség szempontjából lényeges, hanem a mindennapi élet kihívásaihoz való alkalmazkodás alapfeltétele is.

A jelenség nem csupán az egyének életét befolyásolja, hanem hosszú távon a gazdaság versenyképességét is veszélyezteti. Az értő olvasás, vagyis a szövegben rejlő információk megértésének és feldolgozásának képessége, napjaink egyik legfontosabb alapkészsége. Az olvasás, mint eszköz, esélyt teremt a fejlődésre és a sikeres jövőre, ezért elengedhetetlen, hogy az oktatási rendszerben és a társadalomban is kiemelt figyelmet kapjon az értő olvasás fejlesztése.

Az olvasás esélyt teremt

A United Way Magyarország már évek óta igyekszek felhívni a figyelmet az értő olvasás fontosságára. Idén ősszel figyelemfelhívó kampányt indítottak, melynek egyik állomása az október 11-én sikeresen megrendezett, „Az olvasás esélyt teremt” elnevezésű ingyenes szakmai konferencia volt, amely pedagógusok számára nyújtott lehetőséget a témában való elmélyülésre. A téma fontosságát és aktualitását jól tükrözi, hogy közel 100 közoktatásban dolgozó szakember tisztelte meg jelenlétével a konferenciát.

A rendezvény fővédnöke és kiemelt előadója Prof. Dr. Csépe Valéria, a Magyar Tudományos Akadémia és az Academia Europaea rendes tagja, a kognitív pszichológia és idegtudomány neves kutatója, a HUN-REN TTK Agyi Képalkotó Központ emeritus kutatóprofesszora, egyetemi tanár volt. Előadása, melynek címe „Gondold meg, hogy csak az ember olvas”, nagy érdeklődést keltett, hiszen mélyreható és aktuális kérdéseket feszegetett az olvasási folyamatokkal kapcsolatban.

Tedd élménnyé az olvasást!

Kárpáti Anikó, a Tanulást Könnyítő Program megalkotója, bemutatta olvasás előkészítő és értő olvasást fejlesztő módszerét, valamint az elért eredményeket.

A nap workshopokkal zárult, három különböző helyszínen, három téma valamelyikéhez csatlakozhattak az érdeklődők. Csájiné Knézics Anikó a „Tedd élménnyé az olvasást!” című műhelyében a gyakorlatban is alkalmazható módszereket mutatott be. Török Éva, Mészáros Ágnes, Szekeres Rózsa és Hegedűs Szilvia a Tanulást Könnyítő Program olvasást támogató eszközeit prezentálták. Szalay Hanna és Mutier Uszáma pedig a szegedi Motiváció Műhely által kidolgozott motivációalapú szövegértési módszertanba vezette be a 10-18 évesekkel foglalkozó pedagógusokat.

Értő olvasás konferencia

A United Way Magyarország különösen fontosnak tartja, hogy ilyen sok elhivatott pedagógus érdeklődik a téma iránt, hiszen az ő szerepük kulcsfontosságú az értő olvasás kialakulásában. Ugyanakkor a szülők is jelentős hatással lehetnek gyermekeik fejlődésére, ha már születésüktől kezdve mesélnek nekik, bevezetik őket a könyvek varázslatos világába, és megszerettetik velük az olvasást.

Szeptember óta tart az Értő Olvasás kampány

A United Way szeptemberben indította el Értő Olvasás kampányának részeként a 100+100 könyvgyűjtő akcióját, amelyhez vállalati partnerek csatlakozását várta. Az akció célja, hogy minél több új, illetve használt, de jó állapotú könyvet gyűjtsenek össze, melyeket rászoruló iskolákhoz juttatnak el az őszi időszakban.

Ezzel párhuzamosan pályázatot hirdettek általános iskolák számára az adománykönyvek feldolgozását célzó programokkal. Országszerte összesen 99 pályázat érkezett be. A könyvgyűjtés hamarosan lezárul, október végén kiderül, hány intézmény részesülhet a 100 db-os könyvcsomagokból.

A kampány zárásaként novemberben egy adománygyűjtő kampányt is indít a United Way Magyarország. A támogatók az adományozással az Értő Olvasás kampányhoz kapcsolódó programokat támogathatják.