Bármekkora is a digi dili, mindig van helyes kiút! – megjelent Fegyverneki Gergő új módszertani könyve pedagógusoknak
Megjelent Fegyverneki Gergő Digi Dili az iskolában című könyve
Módszertani ötletek és NET –KRESZ a digitális világ felfedezéséhez
Mi az a BeReal, és miért szelfiznek állandóan? Hogyan lehetne témazáró előtt motiválni az ingerfaló Z generációt, amikor a TikTok jobban érdekli, mint az időmértékes verselés? Meddig játék a játék és hol kezdődik a függőség? Hol van az online – offline egyensúly? Hogyan lehet kiszállni az online zaklatásból?
Kérdések, amelyek nap nap sorjáznak. A digitális világot másképp élik meg a gyerekek, mást éreznek a szülők, megint más kihívásokkal találkoznak a pedagógusok. Sok esetben pedig elképzelni sem tudjuk mit csinálnak a gyerekek az interneten. Hatalmas a felnőtt társadalom felelőssége a digitális tudatosságra nevelés kapcsán, pedig gyakran mi is elveszettnek érezzük magunkat.
A digitalizáció egy olyan gyorsan és folyamatosan változó világ, ahol szükségünk van egymás ismereteire és képességire. Mindenkinél van egy darab. Miközben a világháló produktív használata az érvényesülés egyik kulcsa, a technológia nem megfelelő használata olyan mentális, függőségi problémákat idéz elő, mint a nomofóbia vagy a FOMO vagy pillanatok alatt belekeveredhetünk egy kegyetlen online zaklatásba.
Az internet olyan, mint a sportautó. Száguldozhatunk a sztrádán, lehet élvezni a sebességet, vagy útközben sok új lehetőséget és helyet felfedezhetünk, de ha nem vigyázunk, akkor könnyen bajba is keveredhetünk.”
Nagyjából így válaszolt a kilencedikes tanuló, amikor azt kérdeztem, mihez tudná hasonlítani az internetet. Lényeges különbség azonban, hogy mielőtt bárki autóvezetésre adná a fejét, el kell, hogy sajátítsa a KRESZ alapvető szabályait. Viszont a digitális világba legtöbbször úgy lépnek be a gyerekek, egyre fiatalabb korban, hogy nem kaptak kellő felkészítést az internet megannyi előnyével és egyre súlyosbodó hátrányaival kapcsolatban. Természetesen nem elég pusztán tisztában lenni ezekkel a veszélyekkel. Meg is kell mutatnunk a gyerekeknek, ők maguk hogyan kerülhetik el a rizikókat, vagy baj esetén mit tehetnek, kitől és hol kérhetnek segítséget. Éppen ezért a kötetben bemutatok számos ötletet, változatos és tevékenykedtető módszert, feladatokat és játékokat, olyan egyszerűen átalakítható és adaptálható jó gyakorlatokat, melyekkel megmutathatjuk a tanulóknak, miben rejlik az egészséges, tudatos, hatékony és biztonságos internetezés. Mert bármekkora is a digi dili, mindig van helyes kiút!
Fegyverneki Gergő
A most megjelent könyv hatalmas segítség azoknak a szakembereknek, akik minden nap próbálnak egyensúlyozni az offline és az online tér között, és szeretnék hatékonyan támogatni a rájuk bízott gyerekeket abban, hogy tudatos internetezők legyenek. Olyanok, akik meg tudják magukat védeni az online tér veszélyeitől, ugyanakkor valamennyi előnyét kihasználják a digitális világnak.
Neteducatio Kft., 2024.
Írta: Fegyverneki Gergő
Lektor: Tőke Edit
A könyv elérhető itt: Fegyverneki Gergő: Digi dili az iskolában
A könyv kapcsán készült interjúnk megtekinthető itt: