Mesterséges intelligencia – tudományos fantasztikum?

mesterséges intelligencia plakát

Mesterséges intelligencia – tudományos fantasztikum?

Da Vinci Kids percek

Csodálkozz rá a digitális világra!

Miközben egyre többet hallunk a mesterséges intelligenciáról, valójában kevesen tudják, pontosan mi az és mire jó – és néha nem is ismerjük fel. Hogyan van jelen az életünkben, és milyen hatással lesz a jövőnkre az M.I.?

Bár a mesterséges intelligencia a tudományos-fantasztikus irodalom terméke, jelenleg a számítógép-tudomány jelentős ágát képviseli: intelligens viselkedéssel, gépi tanulással, és a gépek adaptációjával foglalkozik.

A gépi tanulás a mesterséges intelligencia azon formája, mikor a gép emberi beavatkozás nélkül magát tanítja, ha új információt szerez. A 2010-es években az M. I.-t – és azon belül is a gépi tanulást – minden eddiginél szélesebb körben kutatják, és sosem látott mértékben finanszírozzák.

A gépi tanulás egyik legérdekesebbike a „deep neural networks” (mély neurális hálózatok) rendszere vagyis a „deep learning”, amikor a számítógép úgy tanul, akár a gyerekek: nem utasítások, instrukciók alapján, hanem tapasztalatból. 2012-ben a Google szoftvere például eljutott oda, hogy előzetes definíció nélkül, pusztán tapasztalati alapon képes legyen felismerni az elé ömlő adatfolyamból a macskás videókat – mindössze tizenhatezer processzor kellett hozzá.  Az emberi agyat, amely hozzávetőleg 80 milliárd neuronból áll, mindenesetre nehéz egyelőre agyszimulátorral utolérni. De már az emberi agyéhoz hasonló tanulási módszereket használó szoftverek léteznek, és egyre jobb eredményeket érnek el.

A mesterséges intelligencia meg fogja változtatni életünket: a betegségek kezelési módját éppúgy, mint a jövőbeli munkahelyeinket. Már most is sok olyan mesterséges intelligencia projekt van, amelyek segítenek az embereknek. Számítógépes adatelemzésekkel növelhető például a mezőgazdaság produktivitása. Az orvoslásban használhatják például gyógyszerkutatáshoz, gépi látáshoz, mintavételi analízishez vagy életjel-monitorozáshoz, miközben a virtuális asszisztensek vagy kórházi robotok is egyre több területen támogathatják a gyógyítókat. A számítógépes „érintőnavigációt” felválthatja az egyszerű párbeszéd, amikor úgy cseveghetünk a digitális asszisztenssel, mint egy kollégával, baráttal, családtaggal. A rendszer képes lesz javaslatokat tenni, vagy a folyamatos tanulás eredményeként akár teljesen új feladatokkal előállni.

Az üzleti életben is látható, hogy a mesterséges intelligencia számos területen fogja az alacsonyabban képzett munkaerőt felváltani. Lesznek robot-fordítók és robot-ügyfélszolgálatosok, robot-sofőrök. A marketingesek, projektmenedzserek, logisztikusok is reszkethetnek: algoritmusok fogják optimalizálni a szállítási útvonalakat is, ahogy az „ügyfél-elérési” csatornákat is ők határozhatják meg.

Sajnos a mesterséges intelligencia az emberek magánszféráját már most erősen veszélyeztetheti. Izraeli kutatók álltak elő azzal a rendszerrel, amely pusztán arcunk „beszkennelése” után képes megállapítani nemcsak személyazonosságunkat, de személyiségtípusunkat, intelligenciaszintünket, szexuális orientációnkat, számos egészségügyi adatunkat – szívverés, légzés, súly – vagy betegségünket, például a cukorbajt, szívbetegséget, autizmust vagy a Parkinson-kórt, és azt is, lehetünk-e terroristák vagy bűnözők.

A mesterséges intelligencia tehát az önállóan gondolkodó és cselekvő számítógép. Át kell azonban gondolnunk, hogy ki profitálhat a mesterséges intelligenciából. Az is fontos, miként lehetne megvédeni a magánéletet, és hogy mit lehet tenni a technológiára épülő rendszerek elfogultsága ellen. A legfontosabb, hogy az emberiség olyan mesterséges intelligencia rendszereket építsen, amelyekben megbízhat, s a bizalom csak akkor működhet, ha az emberek szerepelnek az első helyen. A technológia ugyanis soha nem helyettesítheti az embereket.

A Da Vinci TV ismeretterjesztő csatornán számos gyermekeknek és felnőtteknek szóló program foglalkozik a legújabb technológiai fejlesztésekkel. A net világa és a Katalizátor c. premiersorozatok a digitális világ kulisszatitkait mutatják be. Minden epizód más-más témát dolgoz fel, a felhőalapú számítástechnikától a legújabb videojátékokig, az orvostudománytól a virtuális valóságig vagy a legújabb űrtechnológiák bemutatásáig a műsorban az egyes területek szakértői a legfrissebb tényeket prezentálják.

A cikkünkhöz kapcsolódó Da Vinci Kids percek videó a gyerekek számára dolgozza fel a témát. A kisfilmek segítségével az egész család biztonságosan mozoghat a digitális térben. A Da Vinci Kids oktatási csatorna tartalmai a szórakozást a tanulással ötvözik, hogy megfeleljenek a kíváncsi gyerekek és szüleik elvárásainak és a digitális kor követelményeinek.