Síelni tanul a gyerek? Ezekre érdemes figyelni!

A síiskola választás esetében a legfontosabb, hogy jó oktatót találjunk. De milyen egyéb szempontokat vegyünk figyelembe? Havon vagy műanyag pályán kezdjen? Hány évesen írassuk be, mit vigyünk az órára és hogyan motiváljuk őket? A Síelők.hu cikkében ezekre a fontos kérdésekre kaphatunk választ.

1. Síoktatót vagy síiskolát válasszak?

Ősszel a síelésre gondolva érdemes elmenni a síiskolák nyílt napjaira vagy benézni az órákra és megnézni a síoktatót, akivel gyermekünk az órákat el fogja tölteni. Fontos, hogy milyen a stílusa, milyen hangulatú az óra? Mennyire figyel egyedileg a gyerekekre, hogyan beszél velük? A síoktató fogja motiválni a gyermekünket, ő lendíti át majd a nehéz pontokon, ő segít majd elkerülni a félelmeit. Minden síiskola igyekszik a legjobb oktatókat biztosítani, de a gyerekek különbözőek: az egyik félénk, a másik belevaló, így hát fontos, hogy oktató és tanítvány jól kijöjjenek egymással.

2. Hány éves korban adjuk be a gyereket sísuliba?

A mozgástanulás ideális időszaka 5-6 év körül van. Az a gyerek, aki hatévesen kezd el síelni vagy snowboardozni tanulni, pillanatok alatt behozza a pár év hátrányt. A kisebbeknek (2-4 év) számára a síiskolát inkább olyan síovinak nevezhetjük, ahol síelős közegben játszanak. A gyermek érdekében a kisebbektől jobb, ha nem várjuk el, hogy már kanyarogva lejöjjön vagy megálljon. Írni és olvasni sem tanul háromévesen a gyerek, de jó, ha megfogja a ceruzát, és ügyeskedik vele. A síiskolában is örüljünk annak, ha jól érzi magát, és egészséges, stabil tartást tanul. A korai fékezés, kanyarodás erőltetése akár káros is lehet. Bízzuk a síoktatójára, hogy milyen ütemben haladnak.

Szülőként természetes, hogy azt szeretnénk, hogy a 3-4 éves gyerek velünk közlekedjen. De neki még a kék pályák a megfelelőek. Az ő izomzata még nem elég erős a komolyabb sebesség és a felszerelés okozta erők kivédésére. Védjük meg az ízületeit, és most még mi igazodjunk hozzájuk a síelési szokásainkban!

3. Mi motiválja a gyermeket?

A síelés is motiválhatja, de illúzió lenne azt hinni, hogy ez elegendő. Sem a műanyag, sem a havas pálya, sem a mozgás maga nem fogja garantáltan motiválni a gyermeket minden alkalommal. Főleg ha hideg van, esik az eső vagy fáradtan érkezett az órára. A motiválás kulcsszereplője a síoktató és a többi gyerek. Bízzunk a síoktatóban, hagyjuk szabadon dolgozni, és ne támasszunk elvárásokat a haladási ütemmel kapcsolatban. A legfontosabb, hogy a gyerek megszeresse ezt a világot és egészséges mozgásalapokat kapjon. Ha siettetjük, csak rosszat teszünk vele.

A cikk folytatása a Síelők.hu oldalán olvasható, kattints IDE.