15 tipp, hogy segíts a gyerekednek túljutni a félelmein

15 tipp, hogy segíts a gyerekednek túljutni a félelmein

Talán már nem emlékszel, “nagy öreg” felnőttként, de gyerekkorban bizonyos dolgok félelmetesek tudnak lenni – nem is kicsit! Szerencsére ezeket a félelmeket le lehet küzdeni, és most mutatunk 15 tippet, hogyan segíts a gyerekednek. A Pöttyöslabda összeállítása.

1. Használjatok elemlámpát este a szörnyek megkereséséhez

Ha a gyerkőc attól fél a sötétben, hogy van valami az ágy alatt vagy a szekrényben, lefekvés előtt adj a kezébe elemlámpát, és közösen nézzétek végig a potenciális szörny-búvóhelyeket. Fontos, hogy nála legyen az elemlámpa, és ne nálad. Ez az aktív cselekvés lassanként elűzheti a félelmet.

2. Készíts check-listát

Attól függően, hogy mitől fél a gyerek, készíts egy check-listát, amin végigmehettek lefelvés előtt. Ha például a betörőktől fél, akkor a listán szerepelhetnek olyan dolgok, mint zár ellenőrzése kutya ugatása. Az az aktív cselevés, hogy leellenőrzi az ajtót, és látja, hogy a kutya nyugton fekszik, azt az érzetet kelti, hogy tett valamit az ügy érdekében.

3. Alakíts ki probléma-időt

A gyerekeket is nyomasztják a napi dolgok, még ha ezek más fajsúlyúak is, mint a te problémáid. Ahogy tudod a saját tapasztalatodból, hogy este megoldhatatlanabbnak tűnnek a problémák, ugyanez működik a gyerkőcnél is. Alakíts ki egy időt, mondjuk hazaérkezés után, amikor megbeszélitek azokat a dolgokat, amik nyomasztották napközben. Tudja, hogy ilyenkor elmondhatja a problémáit.

4. Keress olyan mesét, ami az adott félelem leküdzéséről szól

Sok tipikus félelem van, amikről már mesét is írtak: a kis hős leküzdi a félelmét és győzedelmeskedik. Egy ilyen bátorságot adhat a te gyerekednek is, de mielőtt belevágnál a mesélésbe, mindenképp olvasd el, és a gyereked “ismeretében” gondold végig, hogy nála fog-e működni.

5. Félelem-napló

Minden félelem rosszabb a fejünkben: rajzoljátok le, vagy ha már tud írni, írjátok le a félelem-naplóba az aktuális aggodalmakat. Ez jó kis terápiás megoldás lehet, és segíthet megszabadulni.

6. Verbális bátorítás

Mondd el a gyerkőcnek, minél többször, hogy te tudod, ő milyen bátor. És mondja ki ő maga is, egyfajta önbeteljesítő jóslatként. Ha felvértezi magát, akkor könnyebben áll ellen.

7. Építsetek bunkit

Legyen egy hely, ahová a félelem tárgya biztos nem jut be: egy hely, ahová a gyerkőc el tud bújni. Tedd otthonossá és találd meg a módját, hogy a saját kis erődjének érezze.

A cikk folytatása a Pöttyöslabda oldalán olvasható.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Kapcsolat

Felelős Szülők Iskolája Oktató és Szolgáltató Kft.
Székhely, számlázási cím: 1112 Budapest, Zólyomi út 47.
Iroda: 1023 Budapest, Frankel Leó utca 21-23., I. emelet 1.
Cégjegyzékszám: 01 09 966630
Adószám: 23461176-2-43

info@felelosszulokiskolaja.hu
+36 20 358 66 12

x

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.