Kamasz évek veszélyei: Jelentés a gyerekek mentális egészségéről

kislány keresztbe tett lábbal, rózsaszín tornacipővel

Kamasz évek veszélyei: Jelentés a gyerekek mentális egészségéről

Érdekes kutatási eredmények születtek 2017-ben a kamasz gyerekek mindennapi életéről és agyműködéséről. Hogyan hat rájuk a közösségi média? Milyen kockázatot jelent az alkohol és a drog?

A kamasz évek sajátosságai közé tartozik, hogy sem a tanárok, sem a szülők, de maguk a fiatalok sem értik igazán, hogy mi játszódik le egy 14-20 éves agyban. Ez rengeteg értetlenséghez, félreértéshez és konfliktushoz vezet, szakadékot hozva létre a két világ között. A Child Mind Institute 2017-es gyermeki mentális egészség jelentésében a kamaszokkal kapcsolatos neurológiai és pszichológiai kutatásokat összegzi, ebből idézett a TanTrend.

Középpontban az agy

A Child Mind Institute New York-i illetőségű nonprofit szervezet, ami támogatja a mentális betegségekkel és tanulási zavarokkal küzdő gyerekeket, pedagógusokat és családokat. Független kutatásaik során vizsgálják a fiatalok idegrendszerének fejlődését, az eredményekből levont következtetéseket pedig alkalmazzák a gyakorlatban, illetve segítik abban a fiatalok környezetében lévő felnőtteket, hogy hogyan értsék és segítség gyerekük, vagy tanítványuk működését.

A gyerekek mentális egészségéről szóló 2017-es jelentés (ami angol nyelven itt érhető el) a tinédzser agyat és annak fejlődését helyezi a fókuszba. Az alábbiakban azokat a kiemeléseket olvashatják, melyek fontos támpontokat adnak a kamaszokat nevelő szülőknek, pedagógusoknak.

A kamasz gyerekek változásai

A kamaszkor az agy fejlődésének egy intenzív szakasza, amikor plaszticitása, rugalmassága lehetőséget és egyben veszélyt jelent az egyén számára, mivel ilyenkor kiemelt fontosságúak a környezeti történések.

A prefrontális kéreg, ami a tervezésért és előrelátásért felelős terület, éri el legkésőbb az érettség szintjét, így 25 éves korig folyamatosan fejlődésben van. Ez az a terület, ami meggyőz minket arról, hogy a ma örömeit korlátozzuk a holnap kötelességei miatt.

Ebben a fejlődési időszakban az agy funkcionális és strukturális változásokon megy keresztül. A felnőttekéhez képest a tinédzser agy jutalmazási központja aktívabb, impulzusait kevésbé gátolja le a frontális kéreg. Emellett a limbikus rendszer aktivitása is magasabb, ami az érzelmek és motivációk központja. A hormonális változások, a limbikus rendszer és a jutalmazási központ összjátéka eredményezi azt, hogy a kamaszkori érzelmek, hangulatok nagy amplitúdójúak, hirtelen változnak, így időnként egy egészen kicsi, illetve vélt környezeti inger is hatalmas emocionális választ vált ki. Különösen akkor, ha a kortársaktól érkezik.

A közösségi média hatása

A 16 és 24 év közötti fiatalok a közösségi média legintenzívebb felhasználói. Az általa keltett ingerek pedig befolyásolják az intenzíven fejlődésben lévő idegrendszerüket is. A hatás nem egyértelműen negatív, vagy pozitív.

Megítélése attól függ, hogy a közösségi média használat milyen viselkedéseket helyettesít.

A kutatások szerint a telefonozás csökkenti a magas kockázatú viselkedéseket, mint például az alkoholfogyasztást, drogfogyasztást, vagy a szexuális aktivitást. Ebből a szempontból védőfaktorként is tekinthető.

A cikk folytatása (a közösségi média rejtett hatásai; drogfogyasztás; változó hangulat; a szülők teendői) a TanTrend oldalán olvasható.