Segítség a diszlexia megértéséhez
A gyerekek különböző ütemben tanulnak meg olvasni és teljesen normális, hogy bizonyos pontjai ennek a folyamatnak küzdelmesebbek számukra. Ám ha a gyermeked kifejezetten frusztrált az olvasástól és írástól, és nem csupán egy rövidebb időszakban, lehetséges, hogy egy tanulási zavara van, amit diszlexiának hívnak.
A diszlexia egy speciális tanulási képességzavar az olvasás terén. A vele kapcsolatos tudnivalókat a szulo2pont0.hu szedte össze.
A diszlexiás gyerekek számára nehézséget okoz a pontos és folyékony olvasás, emellett nehézségeik lehetnek a szövegértés, a helyesírás és az írás terén is.Támogatni egy diszlexiás gyermeket egy utazás a vele foglalkozó felnőtt számára is. Ahogy haladsz ezen az úton, rengeteg tudással fogsz gyarapodni arról, hogy a gyermekedet milyen kihívások elé állítja az olvasás, hogy milyen küzdelmes is számára – és arról is, hogy számtalan módon segítheted őt abban, hogy sikeres legyen az iskolában és az életben. (mintha ez a kettő két különböző dolog lenne!)
Tények a diszlexiáról
A diszlexia…
- Idegrendszeri eredetű jelenség, ami megnehezíti, hogy megtanuljon valaki folyékonyan és pontosan olvasni.
- Egy életre szóló körülmény. A gyerekek nem növik ki a diszlexiát, de a megfelelő támogatással megszilárdíthatók az olvasáshoz szükséges kulcs képességek.
- Hétköznapi, tanulást érintő jelenség. Rengeteg sikeres ember diszlexiás. A kutatók több, mint egy évszázada tanulmányozzák.
A diszlexia nem…
- Nem érinti az intelligenciát. A diszlexiás gyerekek ugyanolyan okosak, mint a kortársaik.
- Nem hallási probléma. A központi kérdés annak a megértése, hogy a szavakat alkotó hangokat hogyan reprezentálják a betűk.
- Nem lustaság. A diszlexiás gyerekek nagyon keményen próbálkoznak, de több segítségre van szükségük az előrelépéshez.
Így segíthetünk a diszlexiás gyerekeknek
- Több érzékszerven keresztül adjunk az írás-olvasás feladatokhoz utasításokat! A látás, hallás, mozgás és tapintás révén a gyerekek sokkal jobban bevonódnak.
- A gyerekek igényeihez való alkalmazkodás segít a tanulásban és abban, hogy megmutathassák, amit tudnak. Írásbeli felmérések helyett kapjanak lehetőséget szóban beszámolni.
- Éljünk a technika adta lehetőségekkel, használjunk digitális eszközöket! Használjunk például hangoskönyveket és az írott szöveget a beszéddel, kiejtéssel összekapcsoló applikációkat. Ezek az eszközök segíthetnek megteremteni az olvasással küzdő gyerekek számára az olvasási feladatok játékosságát.
A diszlexia tehát egy olyan adottság, ami megnehezíti az olvasást egy egész életere szólóan. Ha a gyereked diszlexiás, nem fogja kinőni!
Máshogy gondolkodnak
A diszlexia nem betegség, sem testi, sem pszichés értelemben. Valójában ez egy tanulási stílus, ami általában olyan felmérésekkel állapítható meg, amik megmutatják, hogy egy kisgyerek az erősségeknek és gyengeségeknek csupán egy jellegzetes mintázatával bír. Olyan fajta gondolkodással, ami elsősorban nem a szavakhoz kötődik, elszakadva a verbalitástól sokkal inkább képekben gondolkodnak. Ez az iskolában hátrányt okozó agyműködés a későbbiekben előnynek bizonyulhat, vagyis máshonnan is ránézhetünk egy pillanatra. Számos tervező és mérnök bír ezzel a képességgel, ami lehetővé teszi számukra eredeti, formabontó dolgok létrehozását.
Hogyan derül ki?
Az egyetlen útja, hogy megbizonyosodj arról, a gyermeked valóban diszlexiás, hogy felméreted őt, vagy az iskolában elindulva, vagy magán úton. Ha a gyermekednek diszlexia diagnózisa van lehetővé teszi a számára, hogy az iskolában megkapja a szükséges segítséget és ellátást.
Mielőtt kérnéd a gyermeked felmérését, nagyon fontos, hogy minden olyan lehetséges betegséget kizárjanak, ami szerepet játszhat az észlelt tünetek kialakulásában.
Fontos tudatosítani, hogy szülőként mi magunk vagyunk gyermekünk számára az első számú segítség forrása. Az iskolával való szoros együttműködéssel, az olvasási készségek otthoni fejlesztésével egyrészt hozzásegítheted őt olyan eszközökhöz, amik segítségével eredményes az iskolában is, de még fontosabb, hogy semmivel sem pótolható motivációt jelent mindebben a gyerek számára a szeretetteljes szülői támogatás.
Néhány tipp, mit tehet a szülő:
- Nézz utána, hogyan taníthatsz neki meg új szavakat.
- Keress olyan szoftvereket, appokat, digitális eszközöket, amik segítik őt az olvasásban. (Pl. http://varazsbetu.hu/beszelgessunk/titkosiras/index.php; dyslexie font; OpenDyslexic)
- Szerezz be hangoskönyveket, érdemes utánanézni ingyenesen letölthető változatoknak is!
- Segíts középiskolás gyermekednek abban, mit mondhat, hogy képviselni tudja saját magát.
- Nézz utána, te magad hogyan tudod képviselni a gyermekedet az iskolájában!
- Fedezd fel a gyermeked erősségeit!
Rengeteg segítség és ötlet található az interneten. Érdemes minél többet olvasni, tájékozódni, kérdezni, szülőcsoportokba belépni, ahol nem csak ötleteket, hanem lelki támogatást is kaphatsz. A diszlexiás gyerekeknek alacsony az önértékelése, butának érzik magukat. Kitartással és hittel könnyebbé tehetjük számukra a tanulást, ezzel pedig viselkedésükre, érzelmi és társas életükre is felbecsülhetetlenül pozitív hatást gyakorolhatunk.
A gyanút keltő tünetek, a “disz” lehetséges okai, egyéb jelenségek, amik együtt járhatnak a diszlexiával a szulo2pont0.hu oldalon olvashatók.