A nevetés meghallgatása

A kapcsolódó nevelés eszközei mind két dologban segítenek: kapcsolódni, és feszültséget oldani. Emberi lényekként csak akkor tudunk jól működni, ha ez a két alapvető szükségletünk ki van elégítve: érezzük mások biztonságot adó figyelmét, és nem cipelünk nagy lelki terheket. Ebben a nevetés is segít.

A “nevetés meghallgatása” is egy olyan eszköz, ami egyszerre segít a gyerekeknek (és gyakran nekünk is) kapcsolódni hozzánk, és a feszültségeiket oldani. A nevetés – amellett, hogy nagy érzelmi biztonságot teremt – remekül oldja a felszínesebb (nem teljes rettenet szintű) félelmeket, és a szégyenérzetet – írta a kapcsolodoneveles.hu.

Ezért van az, hogy gyerekünk gyakran nevet, miközben olyan „rosszaságot” követ el, amiért korábban már leszidtuk: fél a szidástól, és ezt az ijedséget oldja a nevetéssel.

Ha tudjuk, hogy a nevetés ilyen jó hatású, érdemes azt tudatosan beemelni a gyereknevelési eszköztárunkba. Érdemes tudatosan nevettetni, hogy gyerekeinknek segítsünk felszabadultabbnak lenni. Bevethetjük akkor is, amikor határt kell szabjunk.

Íme az irányelvek:

• vegyük észre a kuncogást, nevetést – témánál vagyunk! – és csináljuk azt újra és újra, ami a kuncogást kiváltotta
  • a gyerek irányít – csináljuk azt, amin a gyerek nevet, és ne azt, amit mi viccesnek gondolunk (az a mi témánk, mi feszültségünk, nem az övé!). Felajánlhatunk neki új elemeket a játék során, de attól függően folytassuk vagy ne folytassuk, hogy ő nevet-e vagy nem

A felsorolás folytatása és a teljes cikk a kapcsolodoneveles.hu oldalon olvasható.