Figyelemfejlesztő játékötletek a nyárra

Egyre több gyereknek okoz gondot az iskolában a figyelemzavar – nehezen tudnak a feladatokra összpontosítani, rendszeresen elkalandozik a figyelmük, nem tudnak hosszabb ideig koncentrálni. Ez még a különösen jó képességű gyerekeknél is okozhat rossz jegyeket, így érdemes odafigyelni a problémára.

A csaladinet.hu összegyűjtött 16 egyszerű és bonyolultabb játékot, melyekkel észrevétlenül fejleszthető a figyelem és koncentrálóképesség.

1. Nézzetek ki az ablakon! Egyszerű, de hasznos játék. Mindig találhattok valami érdekeset, a figyelmét pedig végig tudatosan kell összpontosítania a látottakra. Ki vesz észre előbb egy galambot, kutyát, kalapos nőt, stb.? Milyen színű nadrág volt a kisfiún, aki pár perccel előbb ment el a házunk előtt?

2. Ha tömegközlekedéssel utazunk, folytathatjuk az előző játékot – jó lehetőség a 2. megfigyelésekre, és a memóriát is fejleszti. Miután hazaértünk, tegyünk fel egymásnak olyan kérdéseket, amelyek megmozgatják az emlékezetét, ne csak egyszerű dolgokra kérdezzünk rá. Pl. Mi volt a sötét ruhás utas kezében? Milyen újságot olvasott az előttünk ülő? Stb… Válasszatok ki egy színt – versenyezzetek, hogy ki talál többet belőle az utazás alatt.

3. Keresd a kakukktojást! Az interneten számtalan ilyen képet találhattok – versenyezzetek, ki találja meg hamarabb. (Pl. itt.) Hasonló a különbségkeresős játék is.

4. Játsszatok memóriakártyákkal! Vehettek készen, de gyárthattok házi lapokat is.

5. Nézegessetek régi, fekete-fehér családi fényképeket és keressetek együtt olyan bútorokat, tárgyakat, amiket ma már alig használunk (esetleg nem is tudják a gyerekek, mi lehet a képen és mire használták 🙂 ). Hasonlítsátok össze az akkori világot a maival és figyeljetek meg minden “furcsaságot” (öltözködés, hajviselet, stb.).

6. Mintamásolás, mintakövetés, soralkotás, ritmus követése. Ehhez jól használhatók az otthon megtalálható építőjátékok, rajzos eszközök.

• Elkezdtem egy mintát, folytasd ugyanúgy! Figyeld meg a mintát, most megváltoztatom, mi változott?
  • Ismételd el a ritmust, amit doboltam!
  • Dúdold utánam a dallamot!

7. Nyomozzatok a belvárosban! Töltsd le az ingyenes kalandfüzetet, amiben megtaláljátok a feladatokat – Budapesten kell keresgélnetek.

8. Rajzoljatok összekeveredett labirintusokat, amikből meg kell találni a kiutat.

A felsorolás folytatása a csaladinet.hu oldalon olvasható.