Kamaszmentő – Hogyan ne menjünk egymás agyára?
“Sári vagyok, 13 éves tini lány, aki imád olvasni, zenét hallgatni, és mindenről megmondani a véleményét (azt hiszem, ezzel nem vagyok egyedül)” – Sári blogján Gyarmati Katalin Kamaszmentő című könyvéről olvasható ajánló, egy nagyon is érintett lányzó szemszögéből.
A könyvet ajánlom minden felnőttnek, aki küzd a kamasz gyerekével, és minden tinédzsernek, aki tudni szeretné, a szülei hogyan vélekednek róla és a világáról.
Mikor a kezembe vettem a könyvet, a borító láttán rögtön az jutott eszembe, hogy miért általánosítják a tinédzsereket? Papírgalacsin a földön, chipszes zacskó az asztal alatt, ételmaradék a számítógép mellett, és egy tinédzser, aki éppen telefonál. A háttérben a mindezt rosszallóan szemlélő szülők. Na de kérem, nem minden tinédzser ilyen rendetlen?!? Vagy igen? Vagy csak néha…?
Szerintem a könyv tartalma rettentően figyelemre méltó, mivel a problémás helyzeteket a felnőttek és a tinédzserek szemszögéből is megjeleníti.
Az írónő, Gyarmati Katalin a különböző tinédzserek nevelésekor előforduló szituációkra nyújt megoldást. Nekem rettentően tetszett az a könyvben, hogy egy-egy helyzetben azt is leírja, hogy a szülőnek miben kell változtatnia, és nem csak azt, hogy a gyereknek miben kellene. Ezenfelül a szülőnek elmondja azt is, mivel támogathatja, segítheti gyermekét önmagának a megismerésében, a tehetségének felismerésében. Viszont szerintem a könyv sokszor általánosít: nem minden kamasz olyan, mint ahogy leírja azt a könyv, és biztosan lesznek olyan tinédzserek, akiknél egyes tanácsok nem használnak.
A teljes cikk a Kölöknet oldalán olvasható.
A kiemelt kép forrása itt.