Tanítás a XXI. századi kompetenciák mentén – a Mozaik Múzeumtúra éppen ezt nyújtja
November 29-én Kiskunhalasra látogat a Mozaik Múzeumtúra iskolai edukációs programja, hogy az 5-8. osztályos diákokat fél napon keresztül a múzeumok világában való kalandozásra invitálja. A házigazda ezúttal a Szilády Áron Református Gimnázium és Kollégium lesz, amely intézmény kiemelt jelentőséggel ápolja a Reformáció 500. évfordulóját is. A hagyományok ápolásáról, a tanórán kívüli foglalkozások jelentőségéről, a XXI. századi kompetenciák szerinti tanításról és a múzeumba járásról is beszélgettünk Varga Judittal, az intézmény igazgatójával.
Interjú.
A 2017/18-as tanévben második állomásként Hozzátok érkezik a Mozaik Múzeumtúra iskolai edukációs programja 6 közreműködő múzeumi partnerrel, vetélkedővel és sok játékos feladattal, amik mind az interaktív, élmény alapú oktatásból merítenek. Nagyon nyitottan fogadtátok a megkeresést és a programot. Ti is hasonló szemléletet képviseltek a Szilády Áron Református Gimnázium és Kollégium falain belül?
A Sziládyban évek óta sok “nem hagyományos” iskolai programot szervezünk: minden tanévben témanapok, témahetek kerülnek megrendezésre. A célunk, hogy a gyerekek ismereteit, tudását minden lehetséges módon és területen fejlesszük; hiszen nem csak a lexikális tudásra van szükségük, sőt a munkaerőpiacon: egyre inkább előtérbe kerülnek az egyéb képességek, készségek, mint például a kommunikáció, együttműködési készség, kreativitás. Ezeket nem lehet a hagyományos 45 perc tanítás- 10 perc szünet keretek között hatékonyan fejleszteni. Így nyugodt szívvel mondhatom, hogy nálunk divat a tanulás, tanítás a XXI. századi kompetenciák mentén. A Mozaik Múzeumtúra éppen ezt nyújtja!
Az 5-8. osztályos diákok fél napon keresztül különböző foglalkozásokon, múzeumpedagógiai játékokon, aktivitásokon vesznek majd részt. Hogyan tudjátok például erre a múzeumi programra ráhangolni Őket? Illetve miként állnak a Szilády pedagógusai a különböző tanórán kívüli foglalkozásokhoz, projektnapokhoz, vetélkedőkhöz?
Egy pedagógusnak mindig külön kihívás egy új projekt megvalósítása – sok idő, energia kell ehhez. Mégis, minden évben vállaljuk, hiszen újra és újra megtapasztaljuk ennek hozadékát: a személyes kapcsolatok bővülését, az érzelmi intelligencia fejlesztésének lehetőségét és a sok hálás diákot, szülőt.
A gimnáziumotok több mint 350 éves múltra tekint vissza, az alföldi magyar reformátusság egyik kiemelkedő és meghatározó intézménye. 2017-ben a Reformáció 500. évfordulójára emlékezünk, amely a Mozaik Múzeumtúra Hozzátok érkező programjaiban is kiemelt szerepet kap, mind Balatoni József, Jocó bácsi vetélkedőjében, mind az osztályok bemutatkozóiban, saját alkotásaikban, melyekkel előre készülnek a megméretésre, illetve a Magyar Nemzeti Múzeum foglalkozásában is, akik az Ige-Idők c. időszaki kiállításukból hoznak részleteket. Ti a diákokkal hogyan emlékeztetek meg a Reformáció 500 emlékévről?
Egy nagyszerű programot szerveztünk. Palásti Károly Tanár Úr irányításával és aznap avattuk fel a korcsolyapályánkat. Ezen a linken olvasható, látható a program: https://szilady.net/hireink/408-reformacio-500-sziladyban
Gyakran jártok a diákokkal a gimnázium vagy a pedagógusok által megszervezett múzeumlátogatásokra?
Minden évben több osztályunk, évfolyamunk látogat el múzeumokba. A Terror Háza a 11-es évfolyam számára minden évben visszatérő program. Idén a Nemzeti Múzeum reformációval kapcsolatos kiállítására több alkalommal is mentek Sziládysok, de persze a halasi Thorma János Múzeum is rendszeres partnerünk.
Neked van kedvenc múzeumod, kiállításod?
Biológia szakos vagyok, nyilván ezért a kedvencem a Természettudományi Múzeum és a Mezőgazdasági Múzeum, de nagyon szeretem a Ludwig Múzeumot is. Amíg Budapesten éltem hetente jártam múzeumba, a gyerekeimmel együtt; most talán ez hiányzik a legjobban a fővárosból. (Meg az Opera.)
A Mozaik Múzeumtúra programról további információ a weboldalon és Facebook-oldalon található.
Készítette: Vargacz Alexandra