Elavult altatási módszerek
Mit csinálok rosszul, hogy nem akar elaludni? Lehet, hogy valamit rosszul csinálok? Íme egy rövid összefoglaló az elavult altatási módszerekről.
A szülők előtt számtalan lehetőség kínálkozik, hogy saját és gyermekeik igényeinek megfelelően válasszanak altatási szokásokat, legyen ez akár együtt alvás vagy külön szobában altatás; különféle praktikák a felébredő gyermek visszaaltatására. Valamennyi szülő számára az a cél, hogy megtalálja az egész család számára a legjobb alvási-altatási módszert, hogy a nappali és éjszakai alvások természetes módon simuljanak bele az életük rendjébe. Fontos, hogy az alvás a család valamennyi tagja számára pihentető legyen – írta a Babaszoba.
Mit rontok el altatáskor?
- nem megfelelő az alvási rituálé, vagy nincs is alvási rituálé
- nem ismerjük fel időben a fáradtság és álmosság jeleit, nem kezdjük időben az altatást
- túlfárad a gyermek (egy nagy hancúrozás például alvás előtt annyira felpörgeti a gyerkőcöt, hogy még nehezebben fog menni az elalvás)
- túl sok inger éri a kicsit a szobában, az ágy körül
- ötletszerűen zajlik az altatás, nincs napirend, nincs az altatásnak egy nagyjából állandó időpontja
Vannak azonban olyan altatási módszerek, amelyek károsak lehetnek a gyermek számára. Nézzük most meg, hogy mely altatási módszerek azok, amelyek mára már elavultnak számítanak.
Sírni hagyni-módszer
Ez az altatási módszer semmiféle segítséget nem ad a babának, és nem vesz arról tudomást, hogy egy újszülött számtalan ok miatt jelez sírással környezete felé. A sírni hagyni-módszerrel a szülő azt üzeni, hogy nem számíthatnak rá, ezzel pedig minden kapcsolat alapját, a bizalmat rengeti meg.
Mindenképpen káros, a gyermek testi-lelki egészsége szempontjából az egyik legrombolóbb hozzáállásról van szó. Bármely nevelési módszer hívei is vagyunk, nem szabad szem elől téveszteni, hogy a gyermek személyiségfejlődése során mindig lesznek kritikus szakaszok, amikor zavart szenvedhet az alvás. Ilyen kitüntetett szakasz a szeparációs szorongás időszaka, amikor gyakrabban ébrednek a gyerekek, szükségük van az anya megnyugtató közelségére és jelzésére, hogy bármikor ott van, ha ő fél. Az, hogy ezt együttalvással, a letesz-felvesz módszerrel oldjuk meg, természetesen a saját döntésünk. A magára hagyás, a sírni hagyás azonban semmiképp nem jó megoldás.
A cikk folytatása az elavult altatási módszerekről (Ferber-módszer – késleltetett válasz; szörnyek márpedig nincsenek) a Babaszoba oldalán olvasható.