Elavult altatási módszerek

kisbaba az anyukájával

Elavult altatási módszerek

Mit csinálok rosszul, hogy nem akar elaludni? Lehet, hogy valamit rosszul csinálok? Íme egy rövid összefoglaló az elavult altatási módszerekről.

A szülők előtt számtalan lehetőség kínálkozik, hogy saját és gyermekeik igényeinek megfelelően válasszanak altatási szokásokat, legyen ez akár együtt alvás vagy külön szobában altatás; különféle praktikák a felébredő gyermek visszaaltatására. Valamennyi szülő számára az a cél, hogy megtalálja az egész család számára a legjobb alvási-altatási módszert, hogy a nappali és éjszakai alvások természetes módon simuljanak bele az életük rendjébe. Fontos, hogy az alvás a család valamennyi tagja számára pihentető legyen – írta a Babaszoba.

Mit rontok el altatáskor?

A korszerűtlen altatási módszerek mellett érdemes megvizsgálni, hogy mi mindent ronthatunk el altatáskor; milyen tévhitek és régi beidegződések azok, amelyeket érdemes átgondolnunk, ha alvással kapcsolatos problémák ütik fel a fejüket.
  • nem megfelelő az alvási rituálé, vagy nincs is alvási rituálé
  • nem ismerjük fel időben a fáradtság és álmosság jeleit, nem kezdjük időben az altatást
  • túlfárad a gyermek (egy nagy hancúrozás például alvás előtt annyira felpörgeti a gyerkőcöt, hogy még nehezebben fog menni az elalvás)
  • túl sok inger éri a kicsit a szobában, az ágy körül
  • ötletszerűen zajlik az altatás, nincs napirend, nincs az altatásnak egy nagyjából állandó időpontja
Bármelyik altatási, alvási módszer mellett is tesszük le a voksunkat, fontos, hogy ez a gyermek és a szülő igényeihez igazodjon. Mindig vannak váratlan helyzetek, nehéz periódusok, de fontos a szülői következetesség, hogy a későbbiekben mindig vissza tudjunk állni a régi, megszokott altatási rutinra.

Vannak azonban olyan altatási módszerek, amelyek károsak lehetnek a gyermek számára. Nézzük most meg, hogy mely altatási módszerek azok, amelyek mára már elavultnak számítanak.

Sírni hagyni-módszer

Ez az altatási módszer semmiféle segítséget nem ad a babának, és nem vesz arról tudomást, hogy egy újszülött számtalan ok miatt jelez sírással környezete felé. A sírni hagyni-módszerrel a szülő azt üzeni, hogy nem számíthatnak rá, ezzel pedig minden kapcsolat alapját, a bizalmat rengeti meg.

Mindenképpen káros, a gyermek testi-lelki egészsége szempontjából az egyik legrombolóbb hozzáállásról van szó. Bármely nevelési módszer hívei is vagyunk, nem szabad szem elől téveszteni, hogy a gyermek személyiségfejlődése során mindig lesznek kritikus szakaszok, amikor zavart szenvedhet az alvás. Ilyen kitüntetett szakasz a szeparációs szorongás időszaka, amikor gyakrabban ébrednek a gyerekek, szükségük van az anya megnyugtató közelségére és jelzésére, hogy bármikor ott van, ha ő fél. Az, hogy ezt együttalvással, a letesz-felvesz módszerrel oldjuk meg, természetesen a saját döntésünk. A magára hagyás, a sírni hagyás azonban semmiképp nem jó megoldás.

A cikk folytatása az elavult altatási módszerekről (Ferber-módszer – késleltetett válasz; szörnyek márpedig nincsenek) a Babaszoba oldalán olvasható.