5 tedd és ne tedd dolog a várandósság alatt
A várandósság időszaka alatt számos hasznos és kéretlen jó tanácsot is kapnak a kismamák. Íme néhány, ami minden szakértő szerint megszívlelendő.
A várandósság időszaka alatt számos hasznos és kéretlen jó tanács is záporozik a kismamákra: mit és hogyan kell csinálniuk, hogy egészséges és kiegyensúlyozott babát hozzanak a világra. A legtöbb kérdésben ráadásul megoszlanak a vélemények, ezért fontos, hogy ha bizonytalanok vagyunk, mindig konzultáljunk az orvosunkkal! A Babanet összegyűjtött néhány olyan tudnivalót, ami minden szakértő szerint megszívlelendő.
Amit érdemes elkerülni
Kettő helyett enni: Még mindig tartja magát a tévhit, hogy a kismama kettő helyett eszik. A várandós nő energiaszükséglete azonban mindössze kb. 15%-kal, vagyis nagyjából 300 kalóriával nő meg a terhesség előttihez képest. A magzatnak sokkal inkább vitaminokra és ásványi anyagokra van szüksége. Ezért a kiegyensúlyozott étrend betartása különösen fontos ebben az időszakban. A ló túloldalára sem szabad átesni – nyugodtan együk meg azt a néhány kocka csokit, és ne most kezdjünk fogyókúrába.
Dohányzás: Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy akár napi egy szál cigaretta is elképesztő károkat okozhat a fejlődő magzat szervezetében. A nikotin és a szénmonoxid is negatívan befolyásolja a baba vérkeringését, ami oxigénhiányhoz, növekedési elmaradáshoz és koraszüléshez vezethet.
Wellness: A legtöbb szakember egyetért abban, hogy a forró fürdők, a termálmedencék és a szaunák világa nem a kismama felüdülésének terepei. A fertőzésveszély és az extrém meleg miatt érdemes más kikapcsolódási formákat keresni. Az úszás egy jó kompromisszum lehet: ha vágyunk a víz érintésére, nyugodtan kérjük ki orvosunk véleményét.
Amit feltétlenül iktassunk be
Mozgás: Bár a lustaság fél egészség, a fitt kismama jelszava mégis a rendszeres mozgás! Természetesen itt is fontos a mértéktartás: az extrém sportokat és túl intenzív mozgást hanyagoljuk, de – az orvosunkkal egyeztetve – az úszás, a kismama jóga és a kutatások szerint egyik legegészségesebb mozgásforma, a séta segítségével biztosan energikusak maradhatunk és a stresszt is hatékonyan kezelhetjük.
Lomtalanítás: Az új családtag érkezésével érdemes kritikus szemmel feltérképezni a lakásunkat. Mielőtt fejvesztve beszereznénk minden, a kicsi kényelmét szolgáló hozzávalót, szortírozzuk ki a régóta gyűjtögetett kacatokat, régi ruhákat. A még használhatókat ajándékozzuk el, és azt is gondoljuk végig alaposan, mi az, ami valóban szükséges, és mit tudnánk a rokonoktól, barátoktól „megörökölni”.
Terhesvitaminok: Abban a legtöbb orvos egyetért, hogy a várandósság elején (vagy akár már a kicsi tervezésekor) érdemes folsavval feltöltenünk a szervezetünket. A pici vitaminszükséglete a harmadik trimeszterben ismét megnő, főleg B11 vitaminra, C-, D-, A-vitaminra és jódra lesz szüksége. Hogy pontosan milyen készítményt és mikor érdemes szedned, az orvosod fogja előírni.
A cikk eredeti változata és a teljes lista a Babanet oldalán olvasható.