Nagy történelmünk kicsiben
Ha valamire igaz a „0-99 éves korig ajánlott” leírás, akkor a Dinnyési Várparkra feltétlenül illik a jelző. Több érdekessége mellett ez a világ egyetlen, anyaghűen megépített vármakett parkja.
A Budapestről alig háromnegyed órás vonatútra fekvő apró, közigazgatásilag Gárdonyhoz tartozó fejér megyei település álmoskás képet mutat szerda délelőtt. A szépen felújított vasútállomástól szinte kőhajításnyira azonban hangos gyerekzsivaj szűrődik ki a Kossuth Lajos utca 17. szám alatti ház méretes udvarából: kisiskolások rohangálnak fel-alá. Nem csak azért van jó kedvük, mert végre hét ágra süt a nap, hanem mert egy igazán különleges foglalkozáson vehettek részt, távol az iskolájuktól – írta a TanTrend, miután meglátogatta a parkot.
A rekordok könyvébe is bekerült
A helyszín a Dinnyési Várpark, ahol 38, az eredetivel lényegében megegyező anyagokból készült, azonos tájolású vár makettje látható. Alekszi Zoltán, a Várpark ötletgazdája és megalkotója fogad bennünket, és szinte azonnal nagy élvezettel kezd el mesélni a kezdetekről, a gyerekkori álom beteljesüléséről, és a még nem igazán publikus jövőbeni tervekről. Hamarosan a Guinness Rekordok Könyvére terelődik a szó, merthogy a Várparknak sikerült bekerülni a rekordokat lajstromozó könyvbe, amiről a park bejáratánál kihelyezett tábla tanúskodik, rajta a következő felirattal: „A legnagyobb, 35 vármakettet bemutató kiállítás, létrehozója Alekszi Zoltán (Magyarország), helyszín: Gárdony-Dinnyés, 2018. január 4.” A szöveg nem elírás, azóta három újabb vármakettel bővült Alekszi Zoltánék udvara.
Összetett folyamat az építés
Természetesen mivel rekonstrukciókról van szó, elsősorban a várak és erősségek jellegét, tömegét, formáját igyekszik Alekszi Zoltán visszaadni. Rengeteg részlet van, amit nem tudunk, például a tetők dőlésszöge, vagy a nyílások kiosztása, de szerinte nem is biztos, hogy ezekben a részletekben nagyon el kellene veszni. „Az a lényeg, hogy az egésznek a megjelenése az eredetihez hasonló legyen” – fűzte hozzá. Az első 18 vár megépítését egy másfél éves kutatómunka előzte meg, amely magában foglalta a történelmi anyagok felkutatását, a megfelelő helyszín kiválasztását, a kivitelezés megtervezését.
A Várpark 2014 júniusában nyílt meg, majd miután a szakma képviselői szépen lassan elkezdték megismerni a helyet, Alekszi Zoltánnal várbarátok és -kutatók, régészek, történészek vették fel a kapcsolatot. A férfinak ma már csak az építésre kell koncentrálnia, de az rendkívül összetett folyamat: van itt kőműves-, ács-, asztalos- és villanyszerelői munka is, sorolja, hozzátéve, hogy ezekbe neki is bele kellett tanulnia.
Látvány és tudás
A várakat egy sétány övezi, amely a történelmi Magyarország formáját adja ki, a várak pedig eredeti helyükön körbejárhatók. A sétányt emlékoszlopok övezik, a középkori építmények leírását, valamint az összes magyar uralkodó, kormányzó, Árpád-kori, illetve erdélyi fejedelem élettörténeteit három nyelven olvashatják az odalátogatók.
A cikk folytatása (a hely egyediségéről, a múzeumpedagógiai foglalkozásokról) a TanTrenden olvasható.