107 önismereti kérdés a tudatosabb célok kijelöléséhez
Év elején itt a naptár diktálta lehetőség a múlt és jelen elemző áttekintésére, és jövőbeni tervek szövögetésére. Ezen kérdések segítségével nem csak egy évet tekinthetsz át, és nem is csak a szokásos szempontok alapján késztet elgondolkodásra a lenti, testi-lelki hogyléteddel, örökségeddel és terveiddel kapcsolatos kérdéssor.
A múlttal való ítélkezés nélküli, együttérző (mindful) szembenézés és elemzés segít jobban átlátni, és elfogadni, mit értél el, mit nem; miért tartasz most ott, ahol; milyen lényeges történések, horgony-pontok köré épült életed, és segít hálásnak lenned azért, amid van. Segít meghatároznod, milyen értékrend szerint élsz, ki voltál, és ki vagy ma, most – írta A test beszél blog 107 önismereti kérdést felsoroló szerzője.
Önmagunk, a reakcióink és a jövőnk
Személyiségünk fluid, nemcsak a körülményeink, de mi magunk is alakítjuk tetteinkkel, gondolatainkkal. Ami megtörtént, azon nem változtathatunk, de a hozzáállásunkon, reakcióinkon, és azon, hogy mit kezdünk az átéltekkel, mire és hogyan használjuk fel azokat, igen. Utóbbiakért – ha a legtöbbet akarjuk kihozni magunkból – felelősséget kell vállalnunk.
Az ezen alapuló jövőtervezés segít kitalálni, mik a legfontosabb vágyaink, kik a legfontosabb személyek, mik a prioritások az életünkben, miért és kiért érdemes felkelni és tevékenykedni mindennap.
A kérdések
Először általános önismereti kérdésekre válaszolhatsz, majd néhány régmúlttal, családdal, gyerekkori élményekkel kapcsolatos, önismeretet mélyítő – a vizsgált területeken való elgondolkodásra tágabb összefüggéseiben is lehetőséget nyújtó – kérdést tehetsz fel magadnak. (A belső történések ugyanis nem január elsején kezdődnek, és nem is érnek véget december 31-én éjfélkor.) Aztán az elmúlt 1-2 év történéseit gondolhatod át részletesebben, végül pedig megfogalmazhatod, milyen változásokat szeretnél, és mit szeretnél (és mit tudsz) ezekért tenni.
A kérdésekre válaszolhatsz egyedül, vagy csinálhatod valakivel, valakikkel együtt is. A hozott tulajdonságokról, szokásokról szóló rész reményeim szerint talán arra is csábít majd, hogy (ha lehetőséged van rá), elbeszélgess ezekről a témákról a családdal (olyan mélységben, ahogy az mindenkinek jólesik), ezáltal jobban megismerve egymást (is). Nem biztos ugyanis, hogy a szülők, nagyszülők élete (és személyisége) csak annyi, amennyit mi róluk eddig tudtunk. 😉
A válaszokat érdemes papírra vetni (pl. a naplóba), nemcsak azért, hogy bármikor visszatérhess a témához, és visszanézhesd, kiegészíthesd azokat (a szó elszáll). Hanem mert a papírra vetett dolgok felszabadíthatnak, tehermentesíthetnek lelkileg. A verbalizálás révén jobban tisztázódhatnak a bennünk lévő érzelmek, gondolatok, és az írás-olvasás-gondolkodás a csak_gondolkodásnál sokkal több idegpályát aktivál, ezért a leírtak sokkal jobban is rögzülnek, sokkal több asszociációval tudnak összekapcsolódni. Hát még ha rajzolsz is hozzá!
Első rész – Ki vagyok én most?
- Hogy érzem magam most (testileg, lelkileg, mentálisan)?
- Hogyan és mivel járultam ehhez hozzá az előző év során?
- Eddigi életem regényének mi lenne a címe, mottója? Mit íratnék a síromra feliratként?
- Mi dolgom van a világban? Mi az életem értelme? Miért, kiért élek?
- Mi motivál? Miben hiszek? Mi az ars poeticám, hitvallásom?
- Mennyire élem meg a pillanatot? Mennyire élek a jelenben? Mennyire szorongok a múlt vagy jövő miatt? Mennyit halogatok, mibe menekülök?
- Milyen fő, testi és lelki egészséggel, történésekkel kapcsolatos horgony-pontok vannak az életemben? Hogy éltem át ezeket? Miben változtattak meg ezek engem? (A negatív és pozitív érzelmekhez kapcsolódó, számomra fontos események listája.)
- Abból, ami rajtam múlott, mi az, amit megbántam, amit másképp csinálnék? Min változtatnék, ha tudnék? Mit tanultam ezekből?
- TOP 10 nap az életemben, amit bármikor megismételnék? Van ezek között olyan, ami az elmúlt 1-2 évben történt? Hogyan járultam hozzá én magam ezekhez az élményekhez?
- Milyen céljaim megvalósítása van folyamatban most?
- Milyen a kell-ek és akarom-ok aránya az életemben? Én irányítom az életemet tudatosan, vagy inkább csak sodródom és “történnek velem a dolgok”?
- Ismerem a jogaimat? Élek velük? Kiállok értük? És másokért kiállok-e?
- Hol vannak azok a helyek, ahol biztonságban érzem magam? Elegendő időt töltök itt? Hol érzem magam bizonytalannak, szorongónak, elhanyagoltnak, esetleg nemkívánatosnak?
- Hogy vagyok a változásokkal?
- Hogyan élem meg a veszteségeket, határhelyzeteket, kríziseket, életválságokat? Kitől tudok segítséget kérni? Ki figyel rám jól?
- Merem elmondani, kifejezni az érzelmeimet? Megfelelő – előrevivő (nem maladaptív) és társadalmilag elfogadott, másokat tiszteletben tartó – módon teszem azt? Merek szomorú, dühös lenni?
- Kik a legfontosabb személyek az életemben? Miért pont ők? Tudnak róla?
- Kiknek az életében szeretnék a legfontosabbak közt szerepelni?
- Milyen viszonyban vagyok magammal? Mit szeretek magamban, mit nem? Milyen viszonyban vagyok a testemmel? Mit szeretek a testemen? Mit nem szeretek? Mi az, amit el tudtam fogadni?
- Milyen egészségügyi problémáim vannak?
- Milyen erőforrásaim vannak? Miből tudok erőt meríteni nehéz helyzetekben?
- Miben vagyok jó?
- Mit szeretnek bennem a barátaim?
- Miért vagyok hálás? Mire vagyok büszke? Mi okoz örömöt? Mit élvezek? Mivel vagyok elégedett?
- Tudok együttérezni magammal?
- Mire van szükségem?
- Hogyan szoktam lazítani?
- Mit teszek a testi, lelki, szellemi egészségemért naponta, hetente, havonta, időszakosan?
- Mit teszek azért, hogy feltöltődjek és jó érzéseket szerezzek magamnak (naponta, hetente, időnként)?
A második (Amit magammal hozok, az hogyan hat arra, amilyen voltam és vagyok?), a harmadik (Az elmúlt 12 hónapban) és a negyedik rész (Kivé és mivé szeretnék válni?) kérdéseit, valamint a teljes cikket A test beszél blogon olvashatjátok.