Mi számít minőségi időnek a gyereknevelésben?

család sétál a parkban

Mi számít minőségi időnek a gyereknevelésben?

A gyerekek számára alapvető fontosságúak a szüleikkel közösen végzett tevékenységek, amelyeknek távolról sem kell különlegeseknek lenniük.

Senki sem vonja ma kétségbe, hogy a gyerekeknek szükségük van tartalmas, minőségi időtöltésre a szüleikkel – írta a babaszoba.hu szerzője. Ezzel fűzhetjük valóban szorosra a viszonyt köztük és magunk között, erősíthetjük meg önbizalmukat, formálhatjuk egészségesebbé énképüket, személyiségük alaposabb megértésén át pedig kulcsot adhatunk saját kezünkbe úgy az aktuális, mint a majd csak később kiélesedő konfliktusok hatékonyabb kezeléséhez is. Sokan vannak viszont, akik hajlamosak túlszorongani ezt a kérdést, mivel a legtöbb szülő dolgozik, a gyerekekkel kapcsolatban pedig sok apróbb-nagyobb tennivaló akad, ami szintén értékes perceket vesz el a közös tevékenységektől.

Mi számít hát minőségi időnek, és mennyit szükséges erre szánnunk?

Minőségi idő minden olyan közös tevékenység, amely során a gyerekek láthatják, megérthetik, hogy kik vagyunk, melyek az értékeink, hogyan éljük az életünket, miközben mi is lényeges dolgokat tanulhatunk róluk. Ha törekszünk rá, hogy a bölcsi, óvoda, iskola, a különórák és egyéb tevékenységek mellett (amikor gyerekünk nem a mi társaságunkban van) legyenek közös tevékenységeink, hogy amíg a gyerek ezt igényli, együtt töltsük vele például az estéket vagy a hétvégéket, akkor már igen nagy lépést tettünk a minőségi idő álomcélja felé.

Mindennapi ügyeink

Ennek időtartamán pedig tényleg nem érdemes szorongani. Több kutatás is rámutat ugyanis, hogy kisgyermekkorban, a kamaszkort megelőzően nem az eltöltött percek vagy órák mennyiségének van jelentősége – hanem egyszerűen csak az ilyen, több-kevesebb rendszerességgel ismétlődő alkalmak tényének. Ráadásul nem kell feltétlenül gondosan szervezett, különleges és/vagy szórakoztató programokra gondolni: a jókedvűen végzett mindennapi tevékenységek (a lakásban, a ház körül, az autóban, a játszótéren stb.) pontosan ugyanannyit érnek a szülő-gyermek kapcsolatok szorosabbra fűzésében. Ha gyerekeinkkel együtt ebédelünk vagy vacsorázunk, ha részt veszünk bármilyen kedvenc játékukban, ha odafigyelünk rájuk, amikor mesélnek valamit, ha együtt nézzük velük a kedvenc rajzfilmjüket, majd beszélgetünk is kicsit róla, ha közösen olvasunk (ami rendkívül fontos, amíg igénylik ezt), akkor minőségi időt töltünk velük, ez pedig mélyen rögzülni fog bennük.

A cikk folytatása (jobban számít mindez, mint egy nagy nyaralás?; mégis mennyi idő legyen a minőségi idő napi szinten?) a babaszoba.hu oldalán olvasható.