31 mondat, mellyel gyermeked önbizalmát erősítheted

31 mondat, mellyel gyermeked önbizalmát erősítheted

Olyan egyszerű, önbizalomnövelő kijelentéseket gyűjtöttünk össze, melyeket minden nap hangoztatnunk kellene – észrevétlenül formálják gyermekünk önbecsülését és pozitív irányba terelhetik a viselkedését is.

Bár szülőként sok dolgot természetesnek veszünk, fontos, hogy mindig észrevegyük a gyerekek erőfeszítéseit; még a legkisebbeket is. Ha segítenek megteríteni, ha megtanulták bekötni a cipőjüket, ha nem morzsázzák össze az asztalt, vegyük észre és dicsérjük meg őket. Felnőttként is jól esik, ha értékelik a tetteinket – például ha evés után megköszönik a vacsorát, nem csak felpattannak és elrohannak -; a gyerekeknek pedig még inkább szükségük van a pozitív visszajelzésekre. Minden egyes pozitív észrevétellel egy újabb követ rakunk le a gyerek önbizalmának építésében, s a szülő-gyerek kapcsolatot is erősebbé teszi a dicséret, a figyelmesség.

Az önbizalom az alap, amelyre építkezünk

Akkor válhat gyermeked felnőve sikeressé és kiegyensúlyozottá, ha egészséges önbecsüléssel rendelkezik. Önbizalom hiányában bármennyi iskolát végez is el, bármilyen képességeket is fejleszt ki magában, sosem lesz elégedett a teljesítményével, a kapcsolataival, a külsejével; az örökös kisebbségi komplexus és elégedetlenség pedig boldogtalanságot szül. Az önbizalomhiányból fakadó állandó megfelelési kényszer, bizonytalanság, túlzott önkritika beárnyékolja az életet.

Gyerekkorban mindezt még konnyen befolyásolhatod: a magáról alkotott kép még most formálódik, alakul, s már kicsi korban eldőlhet, hogy pozitív vagy negatív irányba fog-e változni.

Önbizalomerősítő mondatok

1. Meg tudod csinálni!

Ez a gyereknevelés egyik varázsmondata. Fontos, hogy születésétől kezdve érezze a bizalmadat, hogy mindig a legjobb oldalát lásd, hogy higgy benne és a képességeiben. A pozitív megerősítés szárnyakat ad – a negatív kifejezések viszont szinte vonzzák a bajt. Ha azt látod, kemény fába vágta a fejszéjét, akkor is próbáld meg kerülni az olyan mondatokat, mint “Ha így folytatod, meg fogsz sérülni / le fogsz esni / ki fogod önteni”, stb. Inkább higgy benne és biztasd: “Tudom, hogy képes vagy rá – meg tudod csinálni!”.

2. Szeretlek!

A szó, amit minden nap hallania kellene tőled.

3. Ez bátor / kedves / szép / rendes volt tőled!

Az “ügyes voltál” mellett számtalan más módon is megdicsérhetjük a gyereket. Törekedjünk arra, hogy amikor csak lehet, pontosabban fogalmazzuk meg, hogy épp miért volt ügyes.

4. Tudom, hogy sikerülni fog!

Mi sem motiválóbb annál, mint hogy tudjuk: bíznak bennünk. A sikerélmény pedig több önbizalomhoz vezet.

5. Hiányoztál!

Boldoggá és magabiztossá tehetjük ezzel az egy szóval minden nap, amikor érte megyünk az óvodába, iskolába.

6. Figyelek rád!

7. Büszke vagyok rád!

Ez az a mondat, amit egyre kevesebbszer hangoztatunk – pedig sosem lehet túl sok belőle.

8. Hiszek benned!

A legerősebb inspiráló erő, ha hiszünk magunkban és mások is hisznek bennünk – gyerekkorban a szülő bizalma a kicsi képességeiben minden más felett áll.

9. De jó, hogy itt vagy!

10. Számíthatok rád?

Fontos, hogy érezze: ő is fontos és hasznos tagja a családnak, akinek számítanak a segítségére.

11. Különleges vagy!

12. Vicces vagy!

13. Köszönöm, hogy segítettél!

Ne menjünk el szó nélkül a segítsége mellett, akkor se, ha természetesnek vesszük, hogy elvégezte a feladatait.

14. Tudom, hogy ezt utálod; mégis megcsináltad!

15. Ezt nem sokan csinálták volna ilyen szépen, mint te!

A felsorolás folytatása, a teljes 31-es lista a csaladinet.hu oldalon olvasható.

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.