Tábor, de melyik?
Lassan itt a tanév vége. Szinte minden diák ezt várja, végre nyár, jó idő, szabadság. De a szülők már kevésbé lelkesek a nyarat illetően. Hiszen 10 hétig kell valami megoldást találniuk arra, hogy ki is vigyázzon szemük fényére. Szóba jönnek a nagyszülők, majd a szülők is ki tudnak venni 1-1 hét szabadságot és marad még a tábor. Az is nagy kérdés, hogy melyik tábor legyen, ill. hogy tanulós vagy szórakoztató jellegű lenne-e a legjobb. Az életkori sajátosságokról, a személyiség típusokról, a táboroztatók kínálatáról, és az ideális, élménnyel teli vakációs programról kérdeztük Héjja Edit, pszihopedagógust.
Hány éves kortól?
A legtöbb tábor hirdetésében találunk életkori megkötéseket, de ez még nem sok segítség. Legideálisabb, ha a gyereket 6 évesen vagy annál idősebb korában ismertetjük meg a táborozással. Az óvodás korosztály még kevésbé érett arra, hogy egész héten délelőtt és délután is kötött programokon vegyen részt, számukra teljesen idegen gyerekekkel. Természetesen vannak kivételek, de nagyon végig kell gondolni. Ovisokkal legtöbbször nagyobb testvérükkel együtt találkozunk táborokban. Fontos szempont még hogy inkább szórakoztató jellegű tábort válasszunk, mint tanulósat. Hiszen ilyen kicsik még kevésbé tudnak hosszasan koncentrálni és megterheli őket.
Mégis melyik tábor?
A táborokat több csoportba is oszthatjuk. Témák szerint 2 nagy csoportról beszélünk: egyik a tanulós táborok, melyekben játékosan sajátíthatnak el fontos tudást a gyerekek( pl. nyelvi táborok, informatikai táborok) Másik csoport a szórakoztató táborok: természetbarát, sport, kézműves táborok stb.
A tábor jellege szerint beszélhetünk: bejárós vagy bentlakós táborról.
A választásnál a legfontosabb a gyermek. Ne a szülő kívánsága szerint történjen a választás. Minden szülő ismeri annyira a gyermekét, hogy tudja a fő érdeklődési körét. A virgonc gyereket inkább sport táborba, mint sakk táborba vigyük el. Próbálkozni lehet, de mindenképpen beszéljük meg a gyerekkel. Lehet, hogy még soha nem kerámiázott, ezért beszélni kell erről, hogy tudja mi várhat ott rá, így el tudja dönteni, hogy szeretne-e oda menni.
Bentlakós táborba inkább 10 évesnél idősebb gyerekeket engedjünk, hiszen ez az az életkor, amikor egy hetet is teljes bizonyossággal el tud tölteni a szülei nélkül. Kisebbek még kevésbé könnyen szakadnak el a szülői háztól, nekik inkább a bejárós tábor a javasolt.
A gondos szülő
Mivel Magyarországon nincs minőségbiztosítási rendszer kialakítva a táborok szervezésére, ezért sajnos nem minden tábor megfelelő. Azért, hogy gyermekünket jó helyen tudjuk, járjunk utána, hova szeretnénk elküldeni. Kiválasztás előtt az esélyes táborokról érdeklődjünk. Ha vannak ismerőseink, akik már jártak abban a táborban és ismerik a táborvezető személyeket, az nagy segítség. De emellett mindenképpen érdeklődjünk a táborvezetőségnél. Kérjünk napirendet, referenciákat a tábort vezető kollégákról. Érdeklődjük a táborba jelentkezők összetételéről. Minél több kérdést teszünk fel, annál jobban fogjuk látni, hogy mi történik majd a gyermekünkkel. Továbbá a sok kérdés még arra is jó, hogy kiszűrjük azokat a táborokat, ahol nem megfelelő minőséget biztosítanak.
A leggyakoribb hiba a táboroknál:
Nem megfelelő személyzet
Nem megfelelő napirend (túlterhelés pl. nyelvi táborokban)
Nem megfelelő biztonság (elsősorban sporttáboroknál kell ellenőrizni)
Túlzott szabályozás (ott alvós táboroknál nem engedélyeznek szülői látogatást vagy mobiltelefont, erre nincs joguk!)
Jó élmény
A gyerekkel való egyeztetés és a tábor ellenőrzése után készítsük fel a gyereket arra, hogy mi fog vele történni. Milyen lesz a napirendje, esetleg lesznek-e ott ismerős gyerekek. Bentlakásos tábornál mindenképpen beszéljünk vele az önálló létről (öltözködés, kapcsolat a szülőkkel, mobiltelefon-használat, pénzköltés stb.). A legfontosabb, hogy gyermekünk tudja, ha valami balul üt ki, nem tetszik neki a tábor, akkor eljöhet, abbahagyhatja , s így megelőzhetjük a életre szóló rossz élményeket. Ha mindenre odafigyeltünk, a gyerek felkészült, és mi szülők is képesek vagyunk őt elengedni (lelkileg is), akkor jó esélye lesz egy nagyszerű élményre, mely a későbbiekben kellemes emléke lesz.
Szakértőnk cikkei www.szuperszulo.hu oldalon olvashatóak.