„Anya, mi lesz, ha szerepelnem kell?”
Gyermeke gyakran fél a bemutatkozástól, a szerepléstől, az idegenekkel való beszélgetéstől vagy az iskolai feleléstől? Az ítélkezéstől vagy mások negatív véleményétől való félelem igencsak megnehezítheti gyermekünk mindennapjait. A szociális szorongás jelenségét járjuk körül.
Ha gyermekünk szinte tökéletes dolgozatokat ír, de szóbeli feleletre kapott jegyei gyengék, felmerülhet a szociális szorongás gyanúja. Az iskola vagy óvoda elkerülése, vagyis a gyakori hiányzások mögött gyakran ez a probléma áll. Hogyan ismerjük fel, mitől alakulhat ki és mit tehetünk ellene?
A mindsetpszichologia.hu-n megjelent cikkében Szajli Claudia pszichológus – többek között – ezekre a kérdésekre keresi a választ.
Mi az a szociális szorongás?
A szociális szorongás a gyermekek jelentős félelmére utal arra vonatkozóan, hogy mások ítélkeznek felettük vagy negatívan értékelik őket, s ide tartozik az attól való félelem, hogy zavarba jönnek társas helyzetekben. Gyakran ez azzal a félelemmel párosul, hogy mások képesek lesznek felismerni, hogy szorongók.
Általában idegenek válnak kiváltókká, de a szociális szorongást ismerős kortársak és felnőttek, például osztálytársak és tanárok is okozhatják. A szociális szorongás az iskola elkerülését vagy az iskolán kívüli programok – a gyermekek számára legtöbbször előnyös tevékenységek, mint a csapatsport vagy más hobbi – elkerülését eredményezheti.
Mi állhat a háttérben?
Számos esetben beszélhetünk szorongásra való genetikai hajlamról
Tehát ha egy családtag korábban szorongást mutatott, akkor a gyermek esetében nagyobb a valószínűsége, hogy szorongás alakul ki. Ebben olyan egyedi jellemzők is szerepet játszanak, mint a félénk temperamentum vagy a perfekcionista tendenciák.
A környezet szintén jelentős faktor
A szorongó szülők akaratlanul modellezik a gyermek felé a szorongó magatartást. Mindemellett a túl sok stresszel szembesülő gyermekek szorongóvá válhatnak, például ha krónikus stresszes helyzetek állnak fent a családban (mint a szülői viták, válás), az iskolában (tanulási problémák, zaklatás) vagy a lakókörnyéken.
A szociális szorongás a feltárás félelméből ered…
…s abban gyökerezik, hogy a környezet felismeri valamelyik végzetesnek vélt hibát. A gyermekek aggódnak a fellépésük és annak lehetősége miatt, hogy olyan szorongónak tűnnek majd, mint amilyennek érzik magunkat.
Például egy iskolai felelésnél attól félnek, az osztálytársak és a tanár észreveszik, hogy izzadni kezdenek, kipirosodnak vagy elkezd remegni a hangjuk.
A félelem mélyebb is lehet: amiatt is aggódhatnak a gyermekek, hogy kiderül, hiányosak szociális képességeik. Például félhetnek attól, hogy a társaik majd azért nem barátkoznak velük, mert unalmasak, átlagosak, nem elég humorosak vagy népszerűek.
Előfordulhat az is, hogy a félelem még mélyebbről ered: ekkor a gyermekek azt érzik, hogy az egész személyiségük valahogy hiányos.
A gyermekek félelme a szorongó fellépésük, hiányos készségük feltárásától egészen a személyiségükkel kapcsolatos kétségekig terjedhet.
Mit tehetünk a szorongás ellen?
Kattintsatok a mindsetpszichologia.hu cikkére és olvassátok el a pszichológus tippjeit!