Előzd meg a szülői kiégést, foglalkozz magaddal!

tábla relax vagy stresss

Előzd meg a szülői kiégést, foglalkozz magaddal!

Munkahelyi kiégést már ismerjük. Ez az, amikor a nem vagy rosszul feldolgozott stressz miatt az ember kimerültnek érzi magát, csökken a hatékonysága, és igyekszik mentálisan minél jobban eltávolodni a munkájától. És hogy mi köze ennek a szülőséghez? Hát az, hogy annak ellenére, hogy szülőnek lenni csodálatos, gyakran mégis egyet jelent az előbb leírtakkal.

A Dívány írását ajánljuk figyelmetekbe, amely a szülői burnoutot (kiégést) mutatja be.

Mit tehetünk, hogy elkerüljük a kiégést?

Sok szülő érzi úgy, hogy túl elfoglalt a gyerek körüli teendők miatt ahhoz, hogy önmagára is szánjon időt. Rengeteg anya évek óta nem aludt át egyetlen éjszakát sem, a mindennapi teendők mellett nincs ideje rendszeresen megfelelő minőségű ételeket fogyasztani, a kedvenc sorozatuk, a kozmetikus vagy az edzőterem pedig csak távoli álomként jelenik meg előttük. Annak ellenére, hogy sok esetben még az itt felsorolt dolgok is luxusként hangzanak, ezek valójában a fizikai szükségleteink, nem pedig az annyiszor hangoztatott énidő különböző formái.

Éppen ez az oka annak, hogy még azok a szülők is gyakran kiégnek, akik eljutnak a konditerembe, ki tudják aludni magukat vagy meg tudják oldani, hogy naponta többször megfelelően táplálkozzanak. Éppúgy, ahogy fogat mosnak, beveszik a vitaminokat, lezuhanyoznak vagy elmennek orvoshoz, hiszen ezek létfontosságú dolgok. Létfontosságúak, nem az énidő gyakorlásának különböző formái. Szükség van rájuk ahhoz, hogy egészségesek maradjunk, és a hiányuk is hozzájárulhat a kiégéshez.

Létfenntartás és énidő: a legfontosabb különbség

Nem nevezhetjük énidőnek, ha egy kisgyerekes anya azért megy el jógázni, mert fáj a háta vagy mert tudja, hogy az egészséges. Az énidő lényege, hogy olyan dolgot csináljunk, amiben örömünket leljük, ami kikapcsol és feltölt. Lehet ez egy színházi előadás, egy este a barátokkal vagy egy jó könyv. Bármi, ami feltölti a hétköznapok során lemerülő akkumulátorainkat, hiszen könnyen lehet, hogy egy négyévessel krumplinyomdázni hosszú távon kifizetődő, de kevésbé örömteli élmény.

Énidő vs. tüneti kezelés

Természetes, hogy jólesik eltölteni két órát a Netflix előtt, amíg ebéd után alszik a gyerek, ez azonban mégsem énidő, hanem csupán tüneti kezelés. Az érzéstelenítés sem rossz dolog – kis adagokban. Időnként, főleg a nehezebb napok után ki kell kapcsolnunk az agyunkat, és ha ehhez egy doboz fagyi és a kedvenc limonádé sorozat a kulcs, ám legyen. Rendszeres énidőt viszont nem ezek a percek fognak jelenteni.

Viszlát, bűntudat!

Ne tántorítson el, ha kezdetben az énidő alatt bűntudatot érzel, hiszen milyen anya az, aki inkább a barátnőivel koktélozik, miközben a gyerekei otthon alszanak. Nyugodj meg, az így eltöltött órákra pont amiatt van szükség, hogy másnap újult erővel vágj bele a szülőséggel járó feladatok elvégzésébe. A gyerekeknek is az az érdekük, hogy friss, nyugodt és mosolygós édesanya készítse a reggeli kakaót. Ehhez pedig elengedhetetlen, hogy magadra is szánj időt, mégpedig kellő mennyiségben és minőségben.

Melyek a szülői kiégés tagadhatatlan tünetei? Olvasd el a a divany.hu-n megjelent cikkben!