Pénzügyi nevelés óvodáskorban? Minek? Elmondjuk!
Minél előbb vezetjük be a gyereket a pénz világába, annál könnyebb dolga lesz később, amikor önállóan kell felelős döntéseket hoznia. A nagy kérdés ezért nem az, hogy minek, hanem az, hogy hogyan. Mit tehetünk, ha szeretnénk arra nevelni a gyerkőcöt, hogy tudatosan bánjon az erőforrásokkal? Hasznos tippek a szakembertől tanácstalan szülőknek és pedagógusoknak a pénzügyi nevelés fontosságáról.
A gyerekek tulajdonképpen már hároméves korukban meghozzák az első fogyasztói döntéseket, amikor például egy közös bevásárlás alkalmával a sokféle reggelizőpehely közül kiválasztják azt az egyet, amit hazavihetnek – merthogy csak egyet lehet. Hatévesen pedig már saját belátásuk szerint költekeznek vagy gyűjtögetnek – attól függően, hogy milyen példát látnak otthon: ha éppen azt, hogy apa és anya meggondolatlanul, impulzívan vásárolgatnak, akkor sanszos, hogy ehhez hasonló szokásaik alakulnak ki nekik is pénzügyi téren – írja a Dívány cikke.
Pénzügyi tervezés ovisoknak?
Ám ha a szülők tudatosan bánnak a különböző erőforrásokkal, és képesek a gyerekkel úgy kommunikálni a pénzügyi tervezésről, hogy meg is értse annak lényegét, akkor nagyon nagy baj nem lehet. Miklós Emese, a holland Aflatot szociális és pénzügyi készségfejlesztő programot is adaptáló Csoport-téka Egyesület elnöke ad ehhez hasznos tanácsokat.
Hol rontják el a szülők?
Igen változó, hogy mennyire tudatosak a szülők a pénzügyi nevelés terén, hiszen számos tényező, többek között a társadalom pénzkultúrája, a szociális hátterünk, a műveltségünk és persze a média is jócskán befolyásolja a pénzhez való viszonyunkat.
Nem tanítjuk megbecsülni a dolgokat
„A mai fogyasztói kultúra és a marketing különböző eszközei arra késztetnek minket, hogy gyorsan, szinte bármilyen áron kielégítsük a vágyainkat, és hogy ne gondolkodjunk hosszú távon, ne foglalkozzunk a következményekkel. Nem számít, hogy nem engedhetjük meg magunknak a drága okostelefont, ha részletre és hitelre is lehet vásárolni. Márpedig ha ilyen módon a gyerekünket is elhalmozzuk mindenféle kényelmi termékekkel, hogy semmiben ne szenvedjen hiányt, akkor soha nem tanulja meg értékelni és megbecsülni a dolgokat, és nem tanul meg célokat kitűzni sem, amiket önerőből érhetne el” – magyarázta Miklós Emese.
Eltérő pénzügyi tudatosság
Szerinte a helyzetet nehezíti, hogy a háztartásokban általában csak olyan kontextusokban kerül terítékre a pénz téma, amikor például apa és anya azon balhéznak, hogy akkor most kapjon-e a gyerek pénzt a házimunkáért vagy sem. Az otthonról hozott eltérő minták bizony komoly konfliktusokat szülhetnek az együttélés során, főleg amikor képbe kerül egy gyerek. Éppen ezért nagyon fontos a kompromisszumkészség és a következetesség, hiszen a pénzügyi fejlesztés alapja, hogy a szülők nevelési elvei összhangban legyenek.
Pénz a házimunkáért?
„A házimunkáért egyébként, azt gondolom, nem kellene fizetnünk a gyerekünknek, inkább azt kellene megértetni vele, hogy mindenkinek vannak kötelezettségei és felelősségei a háztartásban. Egyszer, amikor a nyolcéves fiam rendet rakott a szobájában, és ezért cserébe pénzt kért, azt mondtam neki, hogy rendben, de akkor az elmúlt nyolc évben végzett összes házimunkámat visszamenőleg kiszámlázom óradíjban, és akkor talán nem is kell dolgoznom soha többé, olyan sok pénzem lesz. Megértette, hogy vannak szabályok és kötelességek, amelyek természetes részei a családi együttélésnek” – mesélte a szakember, aki szerint a humor hatékony kommunikációs eszköz lehet egy-egy éles helyzetben.
Sőt, alig várták, hogy kezdhessék.
A teljes cikkben további ötleteket olvashattok a divany.hu oldalán.