Egyensúlygyakorlatok játékosan
A kisgyerek természetes fejlődését támogatandó érdemes otthon is különböző egyensúlygyakorlatokat végeznünk a gyerekekkel. De csak játékosan!
A gyerekekkel, játékosan végzett egyensúlygyakorlatokról az Otthonfejlesztés oldalán olvastunk.
A legtöbb gyerek nagyon szeret hintázni. A csecsemők addig sírnak, míg nem kapják meg a kívánt ringatást (a bölcső milyen régi, de jó találmány!). A fejlődő idegrendszernek szüksége van ilyen jellegű ingerlésre, hiánya neurológiai zavarokat okoz. (A lepedőben forgatás csecsemőknél neurológiai zavarokat szüntet meg.) A tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknél a figyelmetlenség, szétszórtság általános tünet. Ezek hátterében sejteni lehet az egyensúlyrendszer gyengeségét. Ezért ennek a rendszernek az ingerlése jótékony hatású lehet.
Az alábbi gyakorlatok igen jól használhatóak az egyensúlyozás és a figyelem javítására egyaránt.
Vonalon járás
Rajzoljunk, vagy ragasszunk egy vonalat a földre, azon mennek végig a gyerekek – lehet hátra is, valamint egyensúlyozva, kanyarodhat is a vonal, stb.
Erdei séta
Utcát rajzolunk, vagy ragasztunk a földre, ez lehet erdei út, melléje lehet tenni tárgyakat (virág, gomba), amit séta közben összeszedhetnek a gyerekek. Az útra akadályokat lehet tenni (kövek), amit át kell lépni, stb.
Lebegőülés játékosan
Lebegőülésben átemelik a lábukat a bot felett. Utána két kézzel megfogják a botot, és ebben a helyzetben óvatosan dülöngélnek (csónakázás), vigyázva, nehogy felboruljanak.
Léggömb
Egy lufi mindig nagy öröm a gyerekeknek. Szívesen játszanak vele. Használjuk ki ezt! Egyensúlyozhatnak vele – ujjon, vállon, fejen, orron, térden, lábon, stb.
További vidám egyensúlyjátékok az otthonfejlesztok.hu cikkében!