Kisbabagondozás – könyvből vagy könyv nélkül?

kisbaba kötött ruhában

Kisbabagondozás – könyvből vagy könyv nélkül?

A kisbabagondozás nemcsak azért nehéz, mert minden szembejövőnek van egy szuper elképzelése arról, hogy az anyának mit kellene tennie a gyerekével, ráadásul meg is osztja a véleményét, akkor is, ha senki sem kérdezte. Hanem azért sem lehet az ember teljesen biztos a dolgában, mert a tudomány folyton változik, és bármennyire gondosan is felkészült valaki az aktuális „szakmai konszenzusból”, könnyen szembesülhet vele, hogy ami tegnap érvényes volt, annak mára, hoppá, pont az ellenkezője az igaz.

A kisbabagondozás gyorsan változó trendjeiről olvastunk egy írást a Dívány weboldalán. Íme.

Köldökcsonk kezelése

A mai tudásunkkal egészen elborzadunk, hogy mit műveltünk annak idején a köldökcsonkkal. Korabeli forrásaink is utalnak rá, hogy a köldököt fürdetés után, természetesen alapos kézmosást követően, le kellett ápolni: 70%-os alkohollal körbe kellett törölgetni, majd pedig hexachlorophenes hintőporral le kellett szórni, ami elvileg siettette a köldökcsonk leszáradását.

Ezzel szemben a tudomány jelenlegi állása szerint a köldökcsonkot egyáltalán, semmivel sem kell kenegetni vagy megszórni, egyszerűen csak tisztán és szárazon kell tartani, és majd leesik magától. Állítólag pont annyi idő alatt, mintha ápolnánk, ráadásul kevesebb fertőzés is történik ezzel a módszerrel.

Bónusz para: a hexachlorophenes hintőporról azóta bebizonyosodott, hogy agykárosodást okozhat, az USA-ban emiatt 40 éve be is vonták. Itt azonban még mindig hozzá lehet jutni, igaz, nehezen, mert újat már nem gyártanak, de ahol még van készleten, eladhatják.

Légzésfigyelő – alapkellék a kisbabagondozás terén?

kisbabaTíz évvel ezelőtt szinte kötelező tartozéka volt a babaszobáknak a légzésfigyelő, méghozzá a bölcsőhalál megelőzése érdekében, amiben tízezerből három baba hal meg Magyarországon. A szerkezet lényege, hogy a matracra, a kisbaba alá installálva érzékeli, ha a kicsi nem vesz levegőt, és azonnal riaszt. Akkoriban nem volt magát gondosnak nevező szülő, aki nem ruházott be a jól ismert márka kemény tízezrekbe kerülő szerkezetébe.

Ma azonban már nem igazán javasolják a légzésfigyelő alkalmazását, méghozzá azért, mert a hamis biztonságérzet illúziójába ringatja a szülőket, és azt hihetik, hogy ezzel meg tudják akadályozni a bajt. Hát nem. Vagyis csak szomorúan kicsi eséllyel.

Amikor ugyanis a készülék jelez, akkor a baba sajnos már halott (mármint ha nemcsak lemászott róla, és azért nem érzékel). Nem elég megrázni kicsit, hogy ébredjen, és lélegezzen, hanem újra kell éleszteni.

Hozzátáplálás

Ezen a téren is hatalmasat fordult a világ, és egyben ez az a téma, amitől minden, három évesnél idősebb gyereket nevelő anyuka úgy érzi magát, mint a saját nagyanyja. Annyira korszerűtlennek számít ma, amit annak idején véghezvitt a gyerekével.

Az új ajánlás előtt – ami egyébként nem is olyan régen jött ki – a kisbabás szülők az ördögtől valónak tartották az összes allergént: a tojást, a tejet, a glutént, a mogyorót, a szamócát, a citrusféléket, a halat. Nem is adtuk a babának, csak egy éves kor fölött, akkor is csak óvatosan, mintha… izé… tojáson lépkednénk. Igaz, lehet, hogy anyánk vagy anyósunk megkínálta a babánkat egy kis babapiskótával, de fúriaként rontottunk rá és téptük ki a kezéből: meg akarod ölni? Ebben tojás és glutén van!!!

Az idő viszont ezt az óvatosságot egyáltalán nem igazolta, sőt, kiderült, hogy elképesztő arányban lettek ételallergiásak azok a gyerekek, akiket így, a széltől is óvva tápláltak. Vagy mástól, de hát ez csak az én privát rosszmájúságom, ne is figyeljetek. Lényeg, hogy a tudomány jelenlegi állása szerint fél éves kortól nyugodtan el lehet kezdeni adagolni a babáknak a fenti allergéneket, a mogyorót például megőrölve lehet szórni az ételbe, és a tehéntej is teljesen rendben van kis mennyiségben. Csak pár év, és ki fog derülni, hogy kevesebb ételallergiás gyerek lesz-e ettől, addig is higgyen mindenki, amit akar.

De megváltozott a lázcsillapítás, az otthonszülés, a gyerekkel egy ágyban való alvás, stb-stb-stb. körüli ajánlás is… A teljes írást a divany.hu oldalon ajánljuk elolvasni!