A szeretethiány csökkenti az agy méretét

egy gyerek a széktámlára hajtja a fejét

A szeretethiány csökkenti az agy méretét

Egy brit kutatás olyan fiatal felnőtteket vizsgált, akik első éveiket romániai árvaházakban töltötték a kilencvenes évek elején. A tudósok tapasztalatai szerint a gyermekkori tartós szeretethiány csökkenti az agy méretét.

A vizsgált árvákat később brit családok fogadták örökbe – számol be a szeretethiány következtében kialakuló agyi változásokról a Qubit cikke.

Szakértők szerint az örökbefogadó családok hiába teremtettek később szerető és gondoskodó környezetet az elhagyott gyermekek számára, a kora gyermekkorban elszenvedett hiány maradandó károsodást okozott agyuk szerkezetében.

A szeretethiány következményei

kislány egy játék oroszlánt húz a földönAz ingerszegény környezetben, szeretet és törődés nélkül felnövő gyerekek később tanulási nehézségekkel, figyelemhiányos hiperaktivitási-zavarral (ADHD), szorongással és depresszióval küzdöttek.

A neuroplaszticitás az agynak az a képessége, hogy a traumák által elszenvedett sérülésekre adaptív módon reagál, és újrastrukturálja magát.

Ez azt jelenti, hogy bizonyos sérült részek funkcióit átvehetik más agyterületek, és az agy így alkalmazkodik a változó környezeti feltételekhez.

A neuroplaszticitás kialakulásában döntő szerepet játszanak a kora gyermekkorban átélt ingerek és környezeti hatások. Az árvaház ingerszegény környezete miatt ezekben a gyerekekben nem alakultak ki a megfelelő agyi áramkörök, és úgy tűnik, ez a folyamat nem pótolható a későbbiekben.

A teljes cikk a qubit.hu oldalán olvasható!