Tervezés – minden eshetőségre… otthonra
Eddig is nagyon komoly tervezésben voltunk, hiszen már megterveztük a baba megérkezésének, illetve kis családdá válásunk első néhány hónapjának pénzügyi hátterét, megterveztük a munkából való kivonulásodat, és még azt is, hogy hogyan teheted meg, hogy csak félig vonulsz ki. Ami most következik, az a munkából való kivonulásod megtervezése arra az esetre, amellyel a legtöbben szembesülnek kismamaként: hogy a GYES után jó eséllyel nem várják őket vissza. Ha már most szinte biztosra vehető, hogy a státuszod kiszalad Alólad, amíg otthon babázol, mert megszűnik, összevonják, másnak adják, stb., akkor itt az idő, hogy erről is jó előre gondoskodj. Mert lehetőséged van, nem is egy, csak tudni kell kihasználni őket. Előre szólok: számos javaslat következik most, de nem mindegyik való akárkinek! Nézd meg őket Magadnak, gondolkodj el, ossz-szorozz, aztán döntsd el, hogy melyikben tudnád a leginkább otthonosan érezni Magad.
Otthonról is végezhető munkák
FONTOS!!!
Mondom, van lehetőség dögivel, csak nagyon oda kell figyelni arra, hogy ezek a lehetőségek mennyire passzolnak az egyéniségedhez, mennyire leszel képes ezeket elvégezni. Eddig ugyanis az volt az alapállás, hogy alkalmazott voltál. Ez egy nagyon kényelmes állapot, legalábbis sokak számára ad (téves) biztonságérzetet. Innen megugrani egy vállalkozói életformát, nem biztos, hogy mindenkinek zökkenőmentes mutatvány. Persze vannak köztes állapotok is, amivel jobban elboldogulhatsz, azokból is lehet szemezgetni.
Ha már homár, legyen kövér, és ha már úgyis otthon vagy a babóval, akkor először nézzünk szét azon lehetőségek terén, amelyet otthonról is végezhetsz. Ennek több előnye is van:
- otthon tudsz maradni a babóval, mert meló közben is tudsz rá figyelni
- Magad osztod be Magadnak a munkát, pontosabban Te ütemezed,
- így aztán Te osztod be az idődet is,
- ami azért jó, mert ügyesen a meló közé lehet bújtatni a babázást és a a házimunkákat is
- ráadásul még pénzt is keresel.
Nem árt azonban ugyanezeket az előnyöket kicsit jobban is szemügyre venni, mert bennük rejlik a dolog hátránya is:
- ott maradsz a négy fal közt, ritkán találkozol a családodon és a játszótéri anyukákon kívül emberekkel
- Magad osztod be a munkát és az idődet – mégis vannak határidők, amelyekhez igazodnod kell, vagyis ez nagyfokú önállóságot követel Tőled
- és ugyanezért nagymértékű felelősséget is
- akármilyen szépen tervezed meg az időbeosztásodat, egy baba kiszámíthatatlan, és egészen más elképzelései lesznek a napi időfelhasználásodról, mint Neked, ezeket is le kell tudni kezelni
- pénzt keresel – de nem csak Magadnak, hanem az államnak is. Véletlenül se ess abba a tévhitbe, hogy amit megkeresel és a kezedbe kapsz, az a Tiéd is. (Erről még majd lesz szó később.)
Mielőtt bármilyen otthon végezhető, nem kifejezetten alkalmazotti melóról elkezdenél gondolkodni, jó, ha ezeket a dolgokat letisztázod Magadban, különben csak nagy csalódás lesz a vége.
Alkalmi melók otthonról
Vannak olyan szerencsések, akiknek nem is kell feltétlenül állandó jelleggel pénzt keresniük a babázás idején sem, mert
- a férjük olyan baromi jól keres, hogy nem igazán rendíti meg őket, ha az ő keresetük kiesik
- olyan szép tartalékot építettek fel jó előre, hogy nem gond, ha három évig elvannak otthon (Te ismersz ilyet???)
- olyan a pénzügyi intelligenciájuk, hogy már réges-régen vannak futó befektetéseik, és azok hozamából is megélnek. (Tehát eddig sem a megélhetés kedvéért dolgoztak, hanem azért, mert szeretik azt, amit csinálnak. Na, ez a másik ritka madár.)
Kifejezetten nekik való az otthonról végezhető alkalmi meló. No meg azoknak is, akik egyelőre jobbat nem tudnak, és a rendszertelen bevétel is jobb a semmitől. Egy biztos: az alkalmi melónak megvan az a nagy előnye is, hogy mégis csak munkának, tehát gyakorlatnak számít a szakmában, tehát ha valahová újra akarsz majd jelentkezni GYES után, máris van néhány újabb pont az önéletrajzodban, amire hivatkozva tudod bizonyítani, hogy a GYES ideje alatt sem estél ki a szakmádból.
Milyen lehetőségeid vannak alkalmi munkákra – otthonról?
Természetesen elsősorban interneten keresztül végezhetők, mint pl.:
- fordítások,
- szerkesztések, újságírás,
- koordinációs feladatok,
- adatgyűjtés,
- adatbevitel,
- tervezés,
- üzleti terv készítés,
- szakmai weboldalon keresztül témavezetés főiskolásoknak, egyetemistáknak, stb.
Ezek általában egyszeri nagyobb munkák, egyszeri nagyobb bevétellel.
Amit végig kell gondolnod:
- ehhez a tevékenységhez a jogi háttér megszervezése – vagy vállalkozói engedélyt regisztráltatsz (ezzel megúszol egy 15.000 forintos kiadást, ami a papíron is meglévő vállalkozói engedély kiváltásának illetéke), esetleg váltasz ki, vagy csak megbízói szerződésekkel feded le a munkád jogi hátterét. Bármelyiket is választanád, először mindenképpen keress egy jó könyvelőt, aki elmagyarázza, hogy a Te helyzetedhez, konkrétan végzendő munkádhoz melyik passzol jobban, melyik előnyösebb adózás szempontjából, hol, milyen bejelentési kötelezettséged van, stb.
- technikai háttér megszervezése – számítógép, internetcsatlakozás széles sávszélességgel, megfelelő számítógépes programok, stb. biztosítása, beszerzése, ha még nincs.
- pénzügyi terv – tudnod kell, hogy nagyjából mennyit akarsz keresni ezzel a melóval egy-egy hónapban még akkor is, ha ezek nem rendszeres bevételek. Ez az elvárás ugyanis meghatározza azt is, hogy hogyan keresed és találod meg a leendő ügyfeleidet, hogyan hirdeted Magad, illetve azt is, hogy milyen jogi formában folytatod majd a tevékenységedet (ld. feljebb, különös tekintettel a könyvelőről szóló kitételt).
- piackutatás – na, ez az a pont, amikor mindegy, hogy sima magánszemélyként, netán adószámos magánszemélyként, netán vállalkozóként akarsz majd ezzel a melóval pénzt keresni, mindenképpen Neked kell felhajtani az ügyfeleidet… Ennyiben mindenképpen vállalkozói a tevékenységed. Szóval a piackutatást nem úszhatod meg. Ugyanis lehet, hogy a piackutatás során derül ki, hogy az, amit eredetileg csinálni akartál, nem is eladható. Legalábbis abban a formában, ahogy Te szeretted volna. A sima fordítás például már elég nehéz főleg magánszemélyként eladni, sokan vannak a piacon. A piackutatás azonban rávilágíthat arra, hogy átlagos angol fordítóra nincs szüksége a piacnak, mert azzal már Dunát lehet rekeszteni, de olyan fordítóra, aki pl. kész játékleírásokat, pedagógiai írásokat szállít a netről úgy, hogy a legfrissebb tartalmakat fel is kutatja, annak már lehet, hogy az óvodák, iskolák, magánovik, -bölcsik, családi napközik, játszó- és fejlesztőházak piacán már lenne keresnivalója. (Ez csak egy ex has ötlet volt, én nem vizsgáltam meg, hogy tényleg így van-e, tehát senki ne vegye kész vállalkozási ötletnek!!!) A piackutatás lényege: valami speciálisat tudj nyújtani a piacnak, amit más nem. Vagyis találd meg a saját, ún. réspiacodat, ahol egyeduralkodó lehetsz, és elég nagy ahhoz, hogy eltartson Téged. Még akkor is, ha ezt csak alkalmilag végzed.
- bevezetés – ez tulajdonképpen az, amikor bedobod Magad a köztudatba. És bizony attól függően, hogy milyen formában végzed tevékenységedet, nem mindegy, hogy ezt hogyan teszed. Ha megbízási szerződésekből élsz majd, akkor az ajánlás lesz az, ami tipikusan bevételt képes Neked majd termelni. Ne szégyelld megkérni a megbízóidat, hogy adjanak referenciákat, ajánljanak tovább az ő kapcsolataiknak. Ha vállalkozó vagy, akkor egyéb eszközöket is bevethetsz ezen kívül is – bár ekkor már kérdéses, hogy mennyire alkalmi jellegű is a Te pénzkeresésed…
Rendszeres munka otthonról
Na, ez az a pont, ahol már nem úszható meg a vállalkozás indítása. Ha ugyanis rendszeresek a bevételeid, akkor az vagy a Munka törvénykönyve hatálya alá tartozik, és akkor munkaszerződést kell kötnötök, ellenkező esetben fennáll a veszélye, hogy egy munkaügyi ellenőrzés alkalmával színlelt szerződésnek fogják nyilvánítani a megbízási jogviszonyotokat, és jól megbüntetnek mindenkit, vagy vállalkozói tevékenységnek fogják ítélni a munkádat a körülmények alapján, és akkor járulékcsalás miatt jól megbüntetnek mindenkit. Szóval mihelyst a rendszeresség bekerül a képbe, fénysebességgel vissza a JÓ könyvelődhöz, konzultáció, aztán vagy munkaviszony létesítése, vagy vállalkozói regisztráció minimum.
A rendszeresen otthonról végzett munkák tipikusan az interneten keresztül vállalkozási formában végezhető melók közül kerülnek ki. A szép az az egészben, hogy itt már megengedheted Magadnak azt is, hogy esetleg valamilyen hobbidból csinálj üzletet. Te élvezed, és még pénzt is kereshetsz. Ehhez viszont alapos és körültekintő piackutatást kell majd végezned, magától ritkán jön össze ilyen szerencsés együttállása a csillagoknak. (A piackutatásról már volt szó korábban, olvasd el még egyszer, és nézz is utána más oldalakon is!)
FONTOS!!!
Bár ez elfoglaltságnak rendszeres, az már koránt sem biztos, hogy a bevétel is rendszeres lesz belőle, különösen az elején. Éppen ezért nagyon fontos, hogy valamilyen átmenettel indíts! Vagy
- a korábbi alkalmi tevékenységedből nő ki, és akkor csak egy átalakulás kérdése a tevékenység folytatása,
- vagy érdemes a felfuttatást már a baba születése előtt elkezdeni egy weboldalon. Adj érdekes tartalmakat ingyen a témában, hadd szokjanak oda az olvasók, adj lehetőséget arra, hogy kérdezzenek Tőled, Te meg persze válaszolj is, így idővel szakértővé válsz a szemükben. Így mire eljutsz odáig, hogy tényleg pénzt is akarsz keresni, már van egy kész táborod, amelyik alig várja, hogy igénybe vehesse a tudásodat, szolgáltatásodat, termékedet.
Amit végig kell gondolnod:
- jogi háttér – a megfelelő vállalkozási forma megtalálása: igen, lesz mit megbeszélni a könyvelővel ismét. De nem csak vele. Hanem szükség esetén ügyvéddel is. És tanácsos legalább egy, már régebb óta gyakorló vállalkozó véleményét is kikérni, tapasztalataira is rákérdezni.
jogi működési feltételek kialakítása (vállalkozási engedély, bejegyzetetés, stb.) – sok utánajárás, telefonálás, bizonyos vállalkozási formáknál az oroszlánrész az ügyvédé, persze megfelelően fényes díjazás ellenében (erről sem árt tájékozódni, hogy kinek mennyi a tartifája, és azért mit nyújt), de Te sem úszhatod meg, mert jó néhány helyen kell a Te aláírásod is, pl. a bankban. - technikai háttér kialakítása – ld. fentebb, bár még más egyéb programokra is szükséged lehet, nem csak azokra, amelyek szigorúan véve az alaptevékenységedhez szükségesek, hanem a vállalkozási ténykedésedhez is, pl. egy vevői adatokat nyilvántartó CRM-program, vagy éppen egy számlázó progi is szóba jöhet. (Jó hír, hogy vannak ingyenesen használható verziók is – bár ezek általában korlátozott funkciókal bírnak. Egy biztos, a könyvelővel megint konzultálni kell, hogy megfelel-e egy-egy ilyen progi minden törvényi követelménynek, illetve hogy ezek kompatibilis adatokat szállítanak-e az általa használt könyvelő programhoz.)
- pénzügyi terv – vállalkozás esetén ez elengedhetetlen. Minimum 5 éves távra készítsd el már az induláskor, de sokkal jobb, ha távolabbra is gondolkodsz! Manapság ritka ugyan, hogy vállalkozóként hitelt kapj egy banktól, de erre nem csak a bank kedvéért lenne szükség. Hanem elsősorban azért, hogy három éven belül ne kelljen lehúznod a rolót.
- piackutatás – ld. mint fent.
- bevezetés – ld. mint fent.
Amint látható, lehetőség van, és még nem is merítettük ki mindet. Ami még maradt, vagyis a nem internetes munkák (akár otthonról, akár máshonnan végezve), azt a jövő héten beszéljük ki.
Szerző: Szakértőnk; Himer Csilla pénzpedagógus, pénzügyi és vállalkozási coach