Fürkész Innovatív Általános Iskola
A Fürkész suli nyolcosztályos iskolaként a 2019-2020. tanévben kezdte meg működését Budapesten a II. kerületben. Az iskolában a gyerekeket arra a várható jövőre készítjük fel, amelyben a munkaerőpiacon és a társadalomban kell majd tudniuk érvényesülni. Igyekszünk minél színesebbé tenni az életünket, de ezen belül a természettudományos megközelítést tartjuk a legfontosabbnak. Főként a kreativitás, a problémamegoldás, a teremtés (avagy valami új létrehozása), és az együttműködés fejlesztéséhez építettünk fel támogató környezetet a gyerekek számára.
A Fürkészben a Nemzeti Alaptantervnek való megfeleléssel hangoltuk össze a fontosnak tartott kompetenciaterületek fejlesztését a gyerekek egyéniségének, képességeinek megfelelő, adaptív pedagógia alkalmazásával. Mindenkit a saját személyiségének, erősségeinek a figyelembevételével támogatunk. Az osztályközösségeket úgy alakítjuk, hogy a legfeljebb húsz fős létszámmal meg lehessen valósítani a gyerekek egyéni előrehaladásához szükséges többszintű differenciálást.
Tantárgyi kereteken belül, tantárgyak közötti kapcsolatokban és egyéb foglalkozások keretében is vegyesen alkalmazunk hagyományos, frontális megközelítést és teljesen új módszereket is. Akár az olvasás és az írás tanulása is megoldható mozgásban is, így a gyerekek csak a legszükségesebb esetekben ülnek a padban. Az alkotás lehetőségeinek kiterjesztésére a suliban a gyerekek animációs technikákat is használnak a rajzórákon, óriási élmény számukra, amikor a rajzaik megmozdulnak. Kicsik és nagyobbak egyaránt rendszeresen maguk gyűjtik és rendszerezik az információkat (azaz nem készen kapják), prezentációk segítségével adják át egymásnak a tudást. Méréseink során azt tapasztaljuk, hogy a gyerekek a legjobb eredményeket akkor érik el, amikor öntanuló csoportokban egymást tanítják – ennek a módszernek a használatához természetesen nagyon átgondolt kooperatív szabályrendszerre, és pedagógiai támogatásra van szükség.
A Fürkészben a suliban töltött idő negyede-ötöde a nagyjából másfél havonta megtartott Tudás Expóra készülés ideje. Tapasztalataink szerint ebben a megközelítésben lehet leginkább a gyerekek belső motivációjára építeni. A diákok maguk választhatnak a mentorok által felajánlott projektek közül. A projektek megvalósítása során az összegyűjtött tudást a Tudás Expón valamilyen szolgáltatás vagy termék formájában adják el a többieknek. Ezeken a “vásárokon” a gyerekek az iskola virtuális pénzével a fürcoin-nal tudnak eladni és vásárolni. Ebben a folyamatban a legfontosabb cél az önálló információgyűjtésre, tapasztalatszerzésre épülő, önálló gondolkodásra nevelés.
A Fürkészben a “mindenki jó valamiben, mindenki másban jó” elvet követjük. Demokratikus iskoláról lévén szó a sokféleséget, az egyéniséget az osztályszintű beszélgetőkörökben és az iskolagyűléseken a gyerekek a közös szabályalkotás és a viták során is megtapasztalják. Az egyenrangú viszony, az együttműködés a tantestületben és a tanár-szülő szövetségekben is hangsúlyosan megjelenik.
weboldal: furkeszsuli.hu
Facebook oldal: Fürkész suli