Jégkorszaki homokbucka és bolygóközi kalandozás, avagy szabadtéri kincskereső játékok a javából
Bizony, egy szabadtéri kincskereső játék közben annyira elengedheti az ember a fantáziáját, hogy az sem meglepő, ha egyszercsak bébi yodával találkozik, űrhajókat keres a Népligetben, felfedez egy világháborús bunkert, vagy éppen az invazív növényekről tanul. Mindez csak addig tűnik elsőre furának, amíg ki nem szakadtok egy kicsit a hétköznapi körforgásból és végig nem játszotok egy 90 perces szabadtéri kincskereső játékot családdal, barátokkal vagy éppen céges csapatépítőként és máris minden értelmet nyer. A Felelős Szülők Iskolája szülőkből és gyerekekből álló csapatával a Sweet Escape két játékát is teszteltük: a Királyerdő kincsei – kincskereső játék a Tamariska-dombon címűt, valamint a (z)Űrkaland – Szabadtéri kincskereső játék a Népligetben! nevű kalandot. Az élményprogramokon készült beszámolónkat alább olvashatjátok.
Tamariska-domb, avagy jégkorszaki homokbucka és világháborús bunker
Úgy is kezdhetnénk a tökéletes szabadtéri kincskereső játék összeállításának receptjét, hogy: „Végy egy fantasztikus helyszínt”, ami nagyon sokat tud hozzáadni a játékélményhez. Úgy tűnik, a Sweet Escape szervezői ebben magasra tették a lécet, ugyanis a Budapest XXI. kerületében, Csepelen található Tamariska-domb kitűnő választás a játékhoz. A helyszínt talán kevesen ismerik, pedig rengeteg érdekességet rejt, ugyanis egy nagy homokbuckáról van szó, amely a jégkorszak végén, a földtörténeti jelenkor elején alakult ki közel 6 hektáron. A Tamariska-domb a csepeli Királyerdő északi részén, a Ráckevei-Duna-ág közelében bújik meg a kertes házak között, sokszínű élővilága miatt a terület védett természeti értéknek számít, 2012-ben Természetvédelmi Területté nyilvánították. A domb a területére ültetett, gyönyörű, fátyolszerű lombú cserjéről, a tamariskáról kapta a nevét, de nem kizárólag ezzel a növényfajjal ismerkedhet meg itt az ember. A domb alatt található egy bunker, amely a két világháború között épült.
Kódfejtés a javából – Ki a Tamariska-domb őrzője?
A tökéletes recept második hozzávalója így is szólhatna: „Alkoss egy kincskereső térképet, kódolólapot és digitális rejtvényt, amivel végig fenntartod az izgalmat”. Jelentem, ez is sikerült. A kezdésnél kaptunk egy kincskereső térképet, ami játékosan, szuper grafikával a Tamariska-dombot ábrázolta és ezen kaptak helyet a különböző sorszámmal jelölt állomások, amiket fel kellett keresnünk a kijelölt tanösvény útvonalán elrejtve. A tanösvényen különböző ismeretterjesztő táblákat találtunk a területen jellemző és sok esetben védett növény- és állatfajokról, érdekességekről. A gyerekek rögtön el is nevezték ezeket „tudatterjesztő” tábláknak és utána következetesen az egész játék alatt így is hívták őket az állomásoknál. Persze, nem csak a táblákon vannak hasznos információk, amik a megfejtéshez szükségesek, hanem különböző tereptárgyakon is, mint például kövek, vagy a bunkernél egy eszköz, stb., szóval résen kell lenni, hogy mit is keresünk pontosan. 11 állomáson keresztül kalandoztunk, szimbólumokat keresve, amik alapján betűket kódoltunk úgynevezett „pofik” vagy „emojik” segítségével. A különböző érzelmeket kifejező rajzolt arcok nagyon tetszettek a gyerekeknek, el is nevezték és jellemezték őket. A legjobb gyerekszáj ez volt: „Ez a fej pont olyan, mint egy gyerek, amikor nem kap csokit”.
Csapatmunka, feladatelosztás, logikai összefüggések keresése, új ismeretek szerzése
Ahhoz, hogy a Királyerdő kincsei a Tamariska-dombon kincskereső játék feladatait jól meg lehessen oldani, bizony komoly csapatmunkára van szükség. A játék közben sok felé kell figyelni, nézni a térképet, tájékozódni, a táblákon lévő információk közül kiszűrni a lényeget, szimbólumokat felismerni, jól használni a kódolólapot, válaszolni a digitális feladványokra mobiltelefonon keresztül és a legvégén a kódolt betűkből kirakni a megfejtést. A gyerekek és a felnőttek is érzik pár perc után, hogy akkor tudják majd sikeresen megoldani a feladványt, ha elosztják egymás között a feladatokat, azt, hogy ki mit hoz, mire figyel, milyen információt kell bedobnia a közösbe. A gyerekek nálunk nagyon ügyesen el is osztották egymás között a feladatokat, hamar ráéreztek arra, hogy ki miben ügyes és aszerint vitték végig az egész játékot, amibe teljesen beleélték magukat. Olyannyira, hogy a feladatok megoldása közben ilyen mondatok hangzottak el közöttük: „Merre tovább, Térképész Úr?” vagy „Te milyen pofit kaptál?”. Mindemellett, hogy ügyesen dolgoztak csapatban, elosztották a feladatokat, logikai összefüggéseket kerestek, sok új és hasznos információval is gazdagodtak. Megtanulták például, hogy a tamariska egy növény, mit jelent az invazív kifejezés, vagy éppen a báránypirosítóról tudtak meg érdekességeket. Szóval a játék, a jó élmények és a szórakozás mellett észrevétlenül tanulnak is ebből a gyerekek és ezáltal fejlesztik a készségeiket egy jó családi program közben. A játék jellegéből adódóan, miután a szabadulószobák tematikáját követi, nagyszerű kikapcsolódás lehet pároknak, baráti társaságoknak és cégeknek is csapatépítésre, vagy éppen szeptembertől 1 napos osztálykirándulásra, tanulmányi kirándulásra. A Sweet Escape változatos programkínálatáról itt tájékozódhattok és foglalhattok játékidőpontot: szabaduloszoba.hu
Hatalmas a (z)Űr a Népligetben – Űrhajókeresésre és bolygóközi kalandokra fel
A Népligetet, mint helyszínt sokan ismeritek, de olyan szemmel, ahogy a Sweet Escape zŰrkaland című kincskereső játéka vezet a kalandos részeken, még biztos nem jártátok végig. A játék útvonala a Planetárium épületének közeléből indul és számos a földön elhelyezett bolygókról szóló kőtábla megkeresésével kezdődik. Itt nem volt egyszerű dolgunk, mert az egyik táblát viccesen eltakarta a növényzet, ezért hosszabb keresés után bukkantunk végül rá. A kőtáblákon különböző információkat találunk és van egy nyomozólapunk is, azonban hiba csúszott a gépezetbe és minden tábla esetében egy információ tévesen szerepel, a feladat részeként ezeket a hibákat kell megtalálnunk és dekódolnunk. Közben nem csak bolygókat, hanem űrhajókat is kell keresnünk, amelyek a parkban található különböző tereptárgyakon találhatóak, mint például emlékműveken, szobrokon, vagy éppen kopjafákon. Itt azonban még nincs vége, mert, ha a térkép szerint megtaláltunk minden bolygót és minden űrhajót, akkor utána ezeket még párosítanunk kell, majd a dekóder segítségével megadott logika alapján betűket azonosítani és végül ezekből a betűkből kirakni egy idegen bolygó nevét.
Földrajz, tájékozódás és sok mozgás – igazi szabadtéri élményjáték
Ahogyan minden kincskereső játékból lehet tanulni valamit, úgy igaz ez a (z)Űrkalandra is. Talán a Népligetben a legnehezebb a térképolvasási feladat, mert nem egy lineáris útvonalon, tanösvényen keresztül vannak az állomások elhelyezve, hanem a Népliget nagy területén elszórtan, így minden apró jelzésre, járdára, kereszteződésre, tereptárgyra szükséges odafigyelni, hogy jól tájékozódjunk. Elsőre mi sem lőttük be tökéletesen a térképen a kiindulási pozíciónkat és 3 állomás után jöttünk rá, hogy el vagyunk csúszva és újra kellett definiálni az origót, azonban utána már flottul ment minden a csapatnak.
Útvonal szempontjából is talán a Sweet Escape leghosszabb és legjobban átmozgató kincskereső játéka ez mind közül, a játék végére meglett a 10.000 lépés az okosórámon és közel 7 km gyaloglással sikerült megtalálni az összes állomást, kincset, szóval fizikai aktivitás szempontjából is jól jártok, ha ezt a játékot választjátok.
Mindemellett 2 fiú is mondta a csapatból, hogy azért tetszett nekik ez a játék, mert sokat megtudtak a bolygókról, az űrhajókról, a Naprendszerről és a Tejútról is, úgy, ahogyan a suliban nem tanítják, játékosan, kalandokkal és rejtvényekkel tele.
Jutalom, forró csoki, tartalmas kikapcsolódás
Természetesen mindenkinek jár a jutalom, aki teljesíti a küldetéseket és megfejti a végső rejtélyt is. Minden játék esetében van egy közelben található cukrászdai partner, akihez betérve elfogyaszthatjuk a jól megérdemelt forró csokinkat, ez ajándékként jár a kincskereső csomaghoz. Miközben pedig majszoljuk az édességet, jól átbeszélhetjük az élményeket, azt, hogy, ki hogy érezte magát és miként élte meg a játékot. Hasznos infó: a kincskereső csomagokat minden játék elején a helyszínhez közeli partner cukrászdánál vagy kávézónál tudjátok felvenni, hogy ne kelljen sokat utazni. Ki van ez jól találva.
Több mint kincskeresés!
A Sweet Escape felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt ajánlott változatos élményprogramjairól itt tájékozódhattok, ugyanis a 9. kerületi csapatépítő bázisukon a kincskereső játékok mellett van családbarát szabadulószoba és vidám kvízjáték, egyszerre akár 50-60 fő számára is.
A játékokról forgatott élmészbeszámoló videókat itt tekinthetitek meg:
GRUND 2022 – Táborexpo, Osztálykirándulás, Vakáció Minden, ami tábor, utazás, tanulás, játék, fejlesztés nyáron a gyerekeknek, családoknak, osztályoknak! az online térben a Felelős Szülők Iskolája weboldalán 2022. április – június Regisztrálj INGYENESEN felvételi információkért, érdekes előadásokért! |