Bárányhimlő-ellenző
Én nem az oltásokat, én a bárányhimlőt ellenzem. A legjobb esetben is tíz nap nyűg, táppénz. A legrosszabb eset végzetes. Szörnyű, értelmetlen, és jóval gyakrabban esik meg, mint gondolnánk. Számomra furcsa, hogy mégis miért ragaszkodnak olyan sokan és olyan tudatosan ahhoz, hogy természetes módon essenek át ezen a bajon. Biztos hogy ez a jó? Tényleg elhisszük, hogy a totál természetellenes étkezésünk, életvitelünk mellett pont a bárányhimlő oltás természetellenessége lenne a fő veszély?
Úgy tűnik, az emberek szeretik a bárányhimlőt. Már a neve is olyan kedves: bárány, bari, barika. Szelídséget, ártalmatlanságot sugall. Gyanítom, ha sárkányhimlőnek hívnák, többen oltatnák be magukat ellene. Szerencsére a legtöbbször tényleg nem a világvége a betegség, de a legnagyobb gond azzal van, hogy ha szövődmények alakulnak ki – akkor már nehezen uralható a kórkép. Nem tudom, mit érezhet az a szülő, orvos, védőnő, aki fennhangon utasította el az oltást, és gyereke, betege, gondozottja bárányhimlő szövődménnyel – intenzív osztályon gépekkel küzd az életben maradásért… Már az is bánja, hogy gyereke kimaradt az oltásból, aki csak a betegség egy enyhébb komplikációjával találkozott! De sokszor a szövődménymentes, de az egész testet beterítő himlőmennyiség, a magas, nehezen csillapítható láz, a kínzó fájdalom, viszketés is elég ahhoz, hogy a később megszülető testvér vita nélkül megkapja az oltást.
Talán soha nem gondoltuk volna, de amikor a nem kötelező oltásokról esik szó, a legtöbben a bárányhimlőt szokták elutasítani. Sokan meglepődnek ha hallják, hogy igen, ezt én jó szívvel ajánlom. Az emberek mindig csodálkoznak: nem jobb csak úgy átesni rajta? Aztán jön a következő döbbenet, ha nemcsak egy, hanem a protokollban egyébként is előírt két oltás mellett teszem le a voksom.
Bevett szokás az is,hogy egy oltást adatnak a javasolt kettő helyett, mondván, hogy a gyerek talán így még elkapja a betegséget, de csak az enyhébb formában, és legalább egy életre védett marad. Ezzel csak az a gond, hogy az oltás utáni bárányhimlőt néha nehéz felismerni. És, mi van akkor, ha pár pöttyre rávágjuk, hogy talán az, megnyugszunk, aztán mégse?
Azt is csak kevesen tudják, hogy ha mindenki kétszer oltatná be magát, akkor a betegség (hasonlóan a feketehimlőhöz) idővel teljesen eltűnhetne. A nyájoltottság egy vakcinológiai szakkifejezés. Minél nagyobb a nyájoltottság, annál kisebb esélyt adunk a kórokozónak, hogy valahová befészkelje magát. A oltottak nyája körbeveszi azt, aki nem oltott. Ráadásul milyen jól passzolna pont a bárányhimlő névhez a nyájoltottság.
Gyermekorvosként azzal is el kellene számolnunk, hogy a praxisunkból kinövő ifjak milyen betegségek ellen szereztek természetes, vagy oltással megszerzett immunitást. Milyen nagyszerű lenne, ha a felnőttkorban, különösen várandósság alatt jóval veszélyesebb betegségek, mint például a bárányhimlő elleni védettséget vérvétellel tisztáznánk. Ha az antitest szint elégtelen, akkor csak oltás után engednénk őket a nagybetűs életbe. Az ilyen vérvételek pár ezer forintért most is elérhetők, ha kedvet kaptatok, nosza rajta.
Való igaz, a legjobban az jár, aki pár pöttyel, komoly fájdalom, viszketés, láz nélkül esik át a betegségen. Csakhogy erre nincs garancia! Az oltással szinte garantálhatjuk, hogy nem lesz szövődményes, komoly bárányhimlője a gyerekünknek. A két oltással már szinte az is biztos, hogy egyáltalán nem lesz bárányhimlős a kicsi. És ekkor jöhet a matek. Az oltás nem olcsó, jelenleg egy belőle tíz ezer forint körül van. De gondolkodjunk okosan! Amikor valaki beteg lesz, akkor ennek a legalább a fele elmegy gyógyszerre. Ha a pénz másik felét kedvenc gyermekünk kényeztetésére költjük, és emellett még táppénzre is elmegyünk – pláne a két, három gyerek négy-hat hétig tartó himlője mellett -, akkor már bőven az oltás az olcsóbb.
Szép vágy, jó törekvés, hogy próbáljunk természetesen élni, együnk, igyunk egészségesebb, természetesebb dolgokat. De higgyétek el, hogy pár csúnya betegség “természetellenes” kiiktatása a javunkat szolgálja. Emberek vagyunk, köztünk vesszen a természetes szelekció! Vesszen a himlő!
Írta Dr. Király Balázs, gyermekorvos
forrás: medicinapenztar.hu
kép: csaladivilag.hu