Versenyzés: Kihívás vagy fenyegetés? – Sportszülők Akadémiája ismét
A Magyar Edzők Társasága által életre hívott, soron következő Sportszülők Akadémiája témája sokrétű, feszegeti a sportoló gyerek versenyhez való hozzáállását, a kihívás és az elvárások teljesítmény mérlegét, annak érdekében, hogy megvilágítást kaphasson több szempont, több oldal, legyen ez a szülői, edzői, de legfőképp a gyerek érdeke. Az eseményt kiegészíti a táplálkozás témája, hiszen a mentális, pszichológiai felkészültséget nem tárgyalhatjuk egészséges étkezés, megfelelő fizikai, testi körülmények megléte nélkül. Kiváló előadókkal, beszélgetőtársakkal járjuk körbe ezeket a témákat – Versenyzés: Kihívás vagy fenyegetés? – Mi legyen a sporttáskában? címmel – április 18-án, csütörtökön 18 órai kezdettel a Magyar Sport Házában.
A témában a napokban olvastam egy kiváló írást az index.hu-n, az egyik előadó, dr. Fülöp Márta pszichológustól, aki elismert kutatója a verseny pszichológiájának, amit a sport és az iskolai teljesítmények olvasatában is vizsgál, nem csak itthon, hanem más kulturális közegben is, mint pl.: Kína.
A cikk kitér a gyerekek fegyelmére, a versengésben lehetséges együttműködésre, azokra az iskolákra, akik versenyistállóként működnek. Vajon milyen típusú gyereknek mi való, mit tud és képes megszokni? A szabályok, elvárások inkább biztatják jó teljesítményre a magyar gyerekeket vagy csalásra biztatják Őket?
És hol vagyunk mi ebben szülők, mit képviselünk?
Sokszor tapasztalom, hogy a hozzám, sport mentáltréningre érkező sportoló gyerekek nagyon fáradtak, amihez hozzájárul az iskolai stressz és a versenyek előtti, alatti akár jó vagy rossz stresszfaktor is.
Fontos, hogy biztosítsuk a sportoló gyerekek számára a mentális és fizikai pihenést, regenerálódást is, mert csak így tudnak újra tölteni és a megfelelő pillanatban csúcsteljesítményt hozni.
Mindemellett sok stresszkezelési technika, önismereti feladatok, a motiváció szinten tartása és a fizikai coach mellett a mentális, pszichológiai „tunning” is egyre nagyobb szerepet kap és nagyon ügyesen tudják alkalmazni már a kiskamaszok is a mindennapi iskolai felelés, dolgozatírás alkalmával, de akár versenykor is.
A csütörtöki alkalom ingyenes, ajánlom a szülőknek, edzőknek és mindazoknak, akik gyerekekkel foglalkoznak, mindenkit szeretettel várok én magam is, mint a beszélgetés egyik meghívott vendége, szakértője, sőt kolléganőm, Fülöp Bea, aki versenysportoló gyerekek szülőjeként is részt vesz a beszélgetésen és saját tapasztalatait osztja meg.
Azok számára, akik nem tudnak személyesen ott lenni, lehetőségük van streamen keresztül követni az eseményt.
Információk:
Sportszülők Akadémiája – Mi legyen a sporttáskában? Versenyzés: Kihívás vagy fenyegetés?
Dátum: 2024. április 18.
Időpont: 18:00 – 20:00
Helyszín: Magyar Sport Háza – Konferenciaterem
Cím: 1146 Budapest, Istvánmezei út 1-3.
Részvételi forma:
– személyes vagy online formában lehetséges, REGISZTRÁCIÓHOZ kötött
Kreditek:
– Kreditszerzési lehetőség kizárólag SZEMÉLYES részvétel esetén. Az előadásért 10 kreditet tudunk jóváírni.
Előadók:
– Rédli Dóra, sportdietetikus
– Dr. Fülöp Márta, pszichológus, az MTA doktora
Kerekasztal beszélgetés:
– Dr. Verrasztó Zoltán olimpiai ezüst- és bronzérmes, világ- és Európa-bajnok úszó, szakedző
– Fülöp Bea tanár, újságíró, sportszülő, rádiós műsorvezető
– Tibenszky Moni Lisa oktatási újságíró, sport mentáltréner, life coach, a Felelős Szülők Iskolája alapítója
Facebook esemény: https://www.facebook.com/events/965943075533723
Az esemény INGYENES, de regisztrációhoz kötött. Regisztrálni április 17, vasárnap éjfélig tudtok!
SPORTSZÜLŐK AKADÉMIÁJA IV.
Mit adjak enni a gyermekemnek? Engedjem versenyezni?
A sportoló gyerek időbeosztása, életmódja lényegesen eltér a nem sportoló kortársaiétól. Különösen, ha már komolyan készül a sportkarrierjére, komolyan edz és versenyez, sok mindenben másképp kell terveznie a napi elfoglaltságát, életritmusát. A szülők segítsége nélkül ez nem megy. A sportoló gyereknek, ha napi két edzése van, jóval korábban fel kell kelnie, mint a nem sportoló társainak, a szülők segítsége nélkül lehet, hogy el sem tudna jutni a reggeli edzésre. Utána rohanni az iskolába, miközben gondot jelent a reggelizés, a reggeli edzés energiaveszteségének pótlása. Délben is komoly energiabevitelre lenne szüksége, hogy bírja a délutáni edzés terhelését. Erre az iskolai menza ebédkínálata igazán nem megoldás. Mit csomagoljon a szülő a sportoló gyereknek, hogy lehetőleg egészséges táplálékkal biztosítsa a gyermek energiaszükségletét. Mi a helyzet, ha este van az edzés és nyolc, vagy kilenc óra körül ér haza a gyermek? Mit egyen, vagy mit ne egyen? Mi a helyzet a folyadékpótlással? Mikor feküdjön le? És mikor tanuljon??? Számtalan olyan kérdés vetődhet fel akár egy nap folyamán is, aminek a megoldása nagyrészt a szülőre vár.
Ezeknek a kérdéseknek a megoldásához ad tanácsokat Rédli Dóra sportdietetikus.
A sportoló gyermek sportpályafutásában eljön az a pillanat, mikor először még játékosan, később egyre komolyabban versenyezni kezd. Bár a gyermekekben alapvetően megvan a versenyszellem, mégis különböznek egymástól, Van, akinek a versenyzés kihívást jelent, a másik gyermeknek fenyegetést, a kudarctól való félelmet. Hogy lehet erősíteni, táplálni az egészséges versenyszellemet, hogy lehet a gyermekeknél feldolgozni a sikert és a kudarcot? Miben tudnak segíteni a szülők? Mennyiben befolyásolja a siker, vagy a kudarc gyermek önértékelését?
Ebben a témában ad segítséget a sportszülőknek Dr. Fülöp Márta pszichológus, a Magyar Tudományos Akadémia doktora.
Az interaktív előadásokat kerekasztal beszélgetés követi az előadókkal és a rendezvény vendégeivel: Fülöp Bea tanár, újságíró, sportszülő, rádiós műsorvezetővel, Dr. Verrasztó Zoltán olimpiai ezüst- és bronzérmes, világ- és Európa-bajnok úszóval, szakedzővel és Tibenszky Moni Lisa oktatási újságíró, sport mentáltréner, life coach, a Felelős Szülők Iskolája alapítójával.