Új tanév – Új felvételi felkészülési időszak – Legyen idén stresszmentes a felvételi!
Sok családban a felvételi szóra összeszorul mindenki gyomra és aggódva gondol a gyermeke előtt álló időszakra. De amikor teljesen kétségbeesünk, mert közeleg a nyolcadikos felvételi, emlékeztessük magunkat és a felvételizőket, hogy nem ebben a 2-3 hónapban kell mindent megtanulniuk. Az elmúlt nyolc év, sőt előtte már az óvoda is arról szólt, hogy tanultak. Nem csak a tananyagot tanulták meg, hanem számtalan olyan készségük és képességük fejlődött ki, amelyre bátran támaszkodhatnak.
Ezek is, vagy leginkább ezek vezetnek a sikeres bejutáshoz a vágyott intézménybe. A központi felvételi elsősorban nem tantárgyi, lexikális tudást mér, hanem azokat az eszköztudás körébe tartozó képességeket és készségeket, amelyek a középiskolában való eredményes továbbtanuláshoz szükségesek – ezt maga az Oktatási Hivatal felvételi tájékoztatója írja.
Bár valóban így van, még mindig hajlamosak vagyunk a tanulást egyszerűen csak a tananyag bemagolásával azonosítani, pedig annak elsajátítása csak egy a sok tanulnivaló közül. Tehát a következő hónapok nem kell, hogy a magolásról szóljanak, inkább készségek kialakításáról, megerősítéséről. Ez egy nagyon komplex folyamat, amely bármilyen furcsa is, lehet élvezhető, bár ez nem jelenti azt, hogy nem kell dolgozni benne és erőfeszítéseket tenni a következő fél évben. Ezért alkottuk meg a MAGABIZTOS FELVÉTELI tanfolyamot.
Az általános iskola végére odáig kellene eljutnunk, hogy a tanulók különböző tananyagrészeket alkalmazni tudjanak, tudják, mikor melyik ,,fiókját” kell kihúzni az agyuknak és merjék azt meg is tenni. Sok feladat megoldásához nem csupán egy jól begyakorolt anyagrész kell, hanem akár különböző években elsajátított ismereteket egyszerre kell alkalmazni. Egy magyar feladatban például egyszerre kell a szófajtani, az alaktani, esetleg a mondattani tudás is. Ez roppant ijesztő akkor, amikor a dolgozatok nagy része kifejezetten sematikusan begyakorolt feladatsorokkal történt, egy-egy anyagrész elsajátítását mérve, vagyis a gyerekeket hagytuk nem gondolkodni.
Tudjuk, hogy matematikából 10 jól elkülöníthető feladattípust tartalmaz egy felvételi feladatsor. Ezeket a feladatokat, típusaikat magabiztosan fel kell ismerni, ehhez viszont valamiféle rendszerbe kell helyezni, átláthatóvá tenni a témaköröket. Ha pedig valahol hiányosság, bizonytalanság érezhető, ott azt mindenképpen pótolni kell. Ez a MAGABIZTOS FELVÉTELI egyik erőssége, hiszen a kiscsoportos munka során ez megvalósulhat. Meg kell szerezni azt a rutint, amellyel bátran elindul a nyolcadikosunk januárban, megoldja a feladatokat és nem retten meg, nem esik kétségbe és adja fel. Mert ezzel is nagyon gyakran találkozunk az iskolában. Leszoktattuk a gyerekeinket az önálló problémamegoldásról, a próbálkozásról, az egészséges dacról.
Persze az is nagyon ijesztő lehet, hogy 2×45 percig kell koncentrálni. Pontosan látjuk, hogy az idő, amit a gyerekeink elmélyült munkával, feladatok megoldásával tudnak tölteni, alig néhány perc. Folyamatosan elkalandoznak, kiugranak a feladatból és ez önmagában is nagyon fárasztó, nem beszélve arról, hogy nem tesz jót az elért pontoknak. Így a felkészítő folyamatban a koncentráció folyamatos fejlesztésére is figyelni kell. Éppen úgy, ahogy a rendelkezésére álló időt is be kell tudni osztani. Időnek és energiának is kell maradnia a magyar után következő matematika feladatra.
Persze van néhány ,,mostoha”, nem túl hálás feladat is, min az olvasható, egyértelmű íráskép kialakítása, amennyire az lehetséges ebben az életkorban. Nézzünk rá a gyerek füzetére, vajon rendben van? Számítsunk rá, hogy meg fogunk lepődni azon, amit látunk. Rengeteget küzdünk az olvasható írásért a felső tagozatban, a MAGABIZTOS FELVÉTELI sorozatban erre is szánunk időt, ha kell. Ugyanúgy, ahogy a szövegértés fejlesztésére is, amely mindkét tantárgynál elengedhetetlen, hogy stabil legyen. A szövegértés mellett a szövegalkotás is bonyolult művelet, aminek mennie kell januárban. Itt a szókincs, a kritikai gondolkodás, véleményalkotás, megfelelő kreativitás is kell, sőt a világról meglévő háttérinformációkra is szükség lesz. Az jár jól, aki tájékozott a világ dolgaiban. A fogalmazás feladatok legtöbbször véleményt kérnek és érvelést egy adott témában, amely általában napjainkra jellemző aktuális téma. Eljött hát az idő, hogy a nyolcadikosainkra kis felnőttként tekintsünk és beszélgessünk velük sokat az élet dolgairól.
Igen, ehhez az időszakhoz most kell munkafegyelem, motiváció, monotónia tűrés, és egy átlagosnál nagyobb adag következetes szülői magatartás, amivel nyomon követjük a haladást. Ne mi gyakoroljunk velük, hanem keressünk ehhez megfelelő tanfolyamot, ahol nyugodtan, tervezett módon készül nyolcadikosunk!!!
Otthon aztán teremtsünk alkalmat arra, hogy rendszeresen legyen néhány óra a felkészülésre, amikor kitölti a feladatokat, megírja a fogalmazást és ezt követeljük is meg. Érdemes ellenőrizni az elvégzett munkát, mert a Kész? Igen. – változat most nem lesz elég. Segítsük beosztani az idejüket, építsünk fel közösen egy napi rutint, és jelöljük ki a gyakorlásra szánt időt. Az időmenedzsment nem a kamaszok erőssége, ne számoljunk vele, segítség nélkül nem tudja megugrani.
Ne legyintsünk hát, hogy az iskolában megtanulta a tananyagot, jó jegyei vannak, biztos sikerül az írásbeli is. Álljunk bele most együtt ebbe a kb. 15 hétbe a megfelelő következetességgel, szeretetteli szigorral, ne fenyegetésekkel tudjuk le szülői feladatainkat. Mi a MAGABIZTOS FELVÉTELI alkalmain megtervezzük, elmondjuk a ránk bízott gyerekeknek mit, miért teszünk, mi a terv. Közösen elfogadjuk a szabályokat és azokat be is tartjuk, hogy alkalomról alkalomra erősödjenek a felvételizőink. Csatlakozzatok bátran hozzánk! Jó buli lesz. 🙂
Szeretettel várunk minden felvételizőt csoportjainkba! Készüljünk együtt erre a kihívásra!
Kérdésed van, megismerkednél a tanárainkkal, módszereinkkel?Akkor tarts Velünk a szülőknek szóló online felvételi beszélgetésünkön:
NO PARA! MAGABIZTOS FELVÉTELI! – Hogyan segítsem jól a gyerekem a felvételire való felkészülésben? – 6. és 8. évfolyamos diákok szüleinek
online beszélgetés 2024. szeptember 22., vasárnap 19:00 – 20:00
ÉRDEKEL, CSATLAKOZOM |