Hogyan lesz sikeres a diákod a felvételin?

Felvételi felkészítő tanári szemmel

A felvételi időszak igazából nem ebben a félévben kezdődik. Erről szólt az elmúlt 8 év. Minden iskolai élmény, tananyag, készség és képesség most adódik össze és azt szolgálja, hogy a januári írásbelit jól meg tudják írni a diákok. Nem jó irány, ha mint egy mumust kezeljük a felvételit. Ne nőjön egy legyőzhetetlen, rémisztő szörnnyé, amivel riogatjuk őket. Így a meglévő kevéske önbizalmukat is leradírozzuk.

Mi is pontosan tudjuk, mennyi matek és magyar óra (sőt valamennyi egyéb tanóra) van a gyerekekben és ezzel együtt mennyit dolgoztunk velük. A befektetett munkának pedig biztosan meglesz az eredménye. Ami most történik, az a rendszerezés, hiányok pótlása, az összefüggések láttatása és felismerése, illetve a megszerzett tudás alkalmazása. Ehhez kell a feladatmegoldási rutin, aminek kialakításához elég lesz az idő a következő hetekben.

Szóval, ha onnan indulunk, hogy nézzük, mit tudunk, akkor a hangulat is jobb lesz. Nem kötelező alapfeladat a felvételi felkészítés tanórai keretben, de azért mindenki szán rá időt és megteszi, mert nyilván a gyerek sikeres felvételije a cél. Van, akinek ez elég, másoknak viszont szükségük van a  külön koncentrált, rendszeres felkészítő alkalmakra. Vagy azért, mert erős középiskolába készülnek, és biztosra akarnak menni, vagy szeretnék pótolni a hiányosságaikat januárra.

A felvételi felkészítés azért izgalmas kihívás és érdemes is ennek tekinteni és így kezelni – mert igazi önismereti út, ahol kiderül, mennyire tud a fiatal kitartóan dolgozni egy célért, mennyire motivált. Saját választásáért hajt, vagy a szüleinek, tanárainak akar megfelelni. Mennyire hisz önmagában, vagy éppen mennyire bizonytalan és kishitű a sikereit illetően (ez utóbbi egyre gyakoribb).

Öröm látni, ahogy összeáll a kép, és a folyamat végén helyére kerül minden. Együtt örülni a felkészülés során, mert végre megérti és leesik a tantusz és elhangzik az, hogy ,,Ez tényleg ilyen egyszerű?!”, kivételes élmény. Jó munkát és felkészítést mindenkinek! A témában készült hosszabb beszélgetést itt találjátok:

AJÁNLOTT ESEMÉNYEK:

Felelős Szülők Iskolája felvételi előkészítő programja átfogó segítséget nyújt a központi írásbelire készülő diákoknak. Magyar és matematika tantárgyakból kidolgozott, célzott felkészítő kurzusokat kínálunk, ahol a gyerekek gyakorlati feladatokon keresztül fejleszthetik tudásukat. Az előkészítők interaktív módszerekkel dolgoznak, így a tanulók stresszmentesen és magabiztosan vághatnak neki a felvételinek.

NO PARA! Rendhagyó felvételi előkészítő sorozat célja, hogy a diákok ne csak a kognitív tudásukat, hanem fontos képességeiket és készségeiket is fejlesszék, amelyekre a sikeres felvételihez szükség van. A következő készségeket mind fejlesztjük az alkalmak során: magabiztosság, önismeret, figyelem és kontroll fejlesztése, önkifejezés, kommunikációs készségek, szorongás és stresszkezelés, kooperáció, tanulási módszerek.

TURBÓ őszi felvételi előkészítő háromnapos, intenzív kurzusa kifejezetten 6. és 8. osztályos diákok számára készült, hogy felkészítse őket a felvételi vizsgákra. A program során a diákok stresszkezelést, tanulásmódszertant, időmenedzsmentet, valamint kommunikációs és önkifejező készségeket sajátíthatnak el. Jocó bácsi és a Felelős Szülők Iskolája trénerei élménypedagógiai módszerekkel segítik a magabiztos felkészülést.

• magyar tanár, újságíró, sportszülő

Fülöp Bea

Újságíró, magyartanár és két sportoló gyerek anyukája. Sokévnyi rádiós riporteri munka után fiam születésével elindult egy olyan változás, amely sok újdonságot, fejlődést hozott.