Együttműködés a gyógyuló gyermekek oktatásáért a KórházSulival: szakmai fórum és pedagógus továbbképzések
Az idén 10 éves KórházSuli célja a gyógyuló gyerekek teljes oktatási rehabilitációjának támogatása, ami a diagnózistól az akár évekig tartó gyógyulási folyamaton át a teljes iskolai reintegrációig tart. Mindez csak az egészségügyi és az oktatási szektor szereplőinek szakmai együttműködésével valósulhat meg. Ezért a beteg gyerekek tanítása mellett kezdeményezik és támogatják az érintett szakemberek, intézmények és szervezetek közötti tudás és tapasztalat megosztását. Őszi programjaikról, szakmai fórumukról, valamint pedagógus továbbképzésükről és workshopjukról az alábbi cikkben olvashattok.
Szektorközi Szakmai Fórum (online) – 2024. október 2., 15:00 – 16:00
A 2024/25-ös tanévben három alkalommal szervezünk online szakmai fórumot.
Azon túl, hogy szeretnénk a mindennapok gyakorlatában hasznos tudásanyagot átadni, nem titkolt célunk a különböző szakterületeken, de ugyanazért a célért dolgozók közötti kommunikáció és tudásmegosztás elősegítése az eredményesség érdekében, hogy ne egymás mellett, hanem egymást segítve dolgozhassunk. A fórum témái között előkerül a testi és mentális betegséggel küzdő gyermekek helyzete, a tartós gyógykezelés alatt álló tanulók oktatáshoz való hozzáférésének lehetőségei, és tanügyigazgatási kérdések egyaránt.
A részvétel minden esetben térítésmentes, de regisztrációhoz kötött.
Október 2-án a tartós gyógykezelés alatt álló gyerekek speciális helyzetéből fakadó tanügyigazgatási kérdéseket szeretnénk körüljárni, konkrét esetekből kiindulva. Arra keressük a választ, hogy a jogszabályi környezet mit enged meg és ezt a mindennapokban hogyan lehet megvalósítani. Mit tehetünk az iskolában tartás és sikeres tanulmányi eredmény elérése érdekében? Ezt a célt, hogyan tudják segíteni a pedagógusokon és oktatási szakembereken túl az egészségügyi és szociális területen dolgozó munkatársak?
Meghívott előadók:
Dr. Csergő László osztályvezető, Oktatási Hivatal Köznevelési Engedélyezési Osztály
Dr. Kiss László pedagógiai szakszolgálati és gyógypedagógiai referens, Oktatási Hivatal Kiemelt Figyelmet Igénylő Gyermekek, Tanulók Ügyeinek Osztálya
Előadóink vállalták, hogy az előre begyűjtött és hozzájuk eljuttatott kérdésekre a fórum keretein belül válaszolnak.
Kérdéseidet a regisztrációs felületen teheted fel szeptember 27-ig.
Akkreditált pedagógus továbbképzés
“Beteg gyermek az osztályban – útmutató az oktatási rehabilitációs folyamat támogatásához” címmel 30 órás (4 napos) akkreditált továbbképzést indítunk pedagógusoknak. A továbbképzés egyedülálló módon a tartós gyógykezelés alatt álló gyermekek (szomatikus és mentális betegség) oktatási rehabilitációjához ad útmutatót az Irányelvben megfogalmazott szempontok mentén tanároknak, segítve ezzel a beteg gyermekek iskolában tartását és oktatáshoz való hozzáférését.
A résztvevők átfogó képet kapnak a beteg gyermekek és családjuk helyzetéről, valamint arról, hogy milyen pozitív szerepet tölt be ilyenkor a tanulás és az iskolával való kapcsolat. Megismerhetik az oktatási rehabilitációs folyamat szakaszait és azt, hogy milyen jogszabályok vonatkoznak a tartós gyógykezelés alatt álló tanulókra. Ezentúl cél, hogy eszközöket kapjanak a közösségben tartáshoz, az egyéni oktatáshoz és a saját mentálhigiénés folyamataik és lelki rezilienciájuk támogatásához.
Időpont: 2024.11.08. 12:30-19-ig és 11.09. 9-17-ig és 11.22. 12:30-19-ig és 23. 9-17-ig
Helyszín: Budapest (pontos cím a jelentkezést követően)
Ár: 60.000 Ft, melyet egy támogatói felajánlásnak köszönhetően korlátozott számban (első 15 jelentkező) 6.000 Ft-ért tudunk biztosítani
Jelentkezési határidő: 2024.10.10.
Bővebb információt az info@korhazsuli.hu címen kérhetsz.
„Mentális beteg gyermek az osztályban” workshop
A tantestületeknek szóló workshop célja, hogy erősítse a pedagógusokat abban, hogy a rendelkezésre álló eszközökkel és meglévő erőforrással hogyan támogathatják a mentális zavarokkal küzdő tanulóikat. A 120 perces interaktív előadás során a résztvevők betekintést kaphatnak a mentális zavarral küzdő gyerekek helyzetébe, továbbá a program lehetőséget ad a gyakorlati lépések megbeszélésére, a pedagógusok szerepének és feladatainak tisztázására, kompetenciahatárok tudatosítására az ellátórendszeren belül.
A workshop a Kórházból suliba 2. – kézikönyv pedagógusoknak a mentális zavarral élő diákok támogatásához kiadványra épül, mely megvásárolható a KELLO-n keresztül, vagy ingyenesen letölthető regisztráció után a honlapunkról itt.
A workshop ára egy csoport (max. 30 fő) számára 60.000 Ft, ami tartalmazza a “Doboznyi elfogadás” módszertani inklúziós csomagot is.
A workshopra regisztrálni a regisztrációs linken vagy a nyeso.agnes@korhazsuli.hu e-mail címen lehet.