Élet a kék zónában: Hogyan válhatunk lelkileg és testileg is egészségessé?

Egy nap a világ legnagyobb Guinness rekorder hangtálánál

A világ kék zónái, mint például Okinawa Japánban vagy Szardínia Olaszországban, különleges figyelmet kaptak az egészséges életmód kutatói körében. Az itt élő emberek híresek arról, hogy hosszabb életet élnek, és nemcsak fizikailag, hanem lelkileg is kiegyensúlyozottak. Mi a titkuk? Ezekben a régiókban az emberek gyakran tartózkodnak a természetben, meditálnak, rendszeresen mozognak, és olyan tevékenységeket végeznek, amelyek flow élményt hoznak számukra – azaz olyan elmélyült, örömteli állapotot, amelyben elvesztik az időérzéküket. Az egyik legfontosabb tényező, amely hozzájárul e régiók lakóinak boldog életéhez, a saját magukkal való törődés. Az ikigai japán filozófia szerint az élet értelmének megtalálása és annak gyakorlása az egyik legfontosabb út a testi-lelki egészséghez. Erről szól az ÉRTED?! – feltöltő nap október 23-án egy különleges önismereti foglalkozással ötvözött hangtál és gongfürdős „feltöltődő nap” során egy ezer éves zsákfaluban, Garábon, a világ legnagyobb hangtálának, a Samsarának a segítségével.

Feltöltődés a mindennapok rohanásában

A mai világban, ahol a stressz és a rohanás mindennapossá vált, fontos, hogy időt szánjunk magunkra, és megtaláljuk azokat a tevékenységeket, amelyek segítenek feltöltődni.

A ma embere teljesítménykényszerben, időnyomásban és versenyben él, amit sok esetben saját magának csinál, de sokan beleszorulnak ilyen munkahelyi vagy életkörnyezetbe is. Többek között ez az oka annak a krónikus stresszszintnek, ami a családokat, a vállalati vezetőket, de a kamasz vagy épp egyetemista diákokat is éri nap, mint nap. A felgyorsult digitális világ figyelemrabló reklámjai, kereskedelmi gépezete a lelket sem hagyják megpihenni. Egy kutatás szerint 2617 alkalommal nyúlunk egy nap az okostelefonunkhoz, csak megnézünk egy felvillanó üzenetet, csak fotózunk egyet, csak írunk egy SMS-t vagy e-mailt és eljutunk a napi több órás képernyő időhöz. Az elmúlt 10 évben megsokszorozódott a figyelemzavarral (ADHD), beilleszkedés zavarral (SNI) diagnosztizált gyerekek (és felnőttek!) száma is. Mi ennek az oka? A figyelempiac, ami nem hagy megnyugodni, megállni és lelassulni.

Felelősek vagyunk magunkért, azért, hogy legyen eleje és vége a munkaidőnek, hogy tudjunk kirándulni a természetben, hogy meghalljuk saját magunk hangját. Ehhez el kell távolodni a zajtól, kell a meditáció, az önismereti, önreflexiós tréning, a közösség.

Egy ilyen feltöltődő nap – legyen az hangtálfürdő, gongmeditáció vagy egy önismereti foglalkozás – kiváló lehetőség arra, hogy kilépjünk a hétköznapok rohanásából, és újra kapcsolatba lépjünk önmagunkkal és a belső harmóniánkkal.

Hangtál- és gongfürdő: A rezgések gyógyító ereje

A feltöltődő napunk egyik kiemelkedő eleme a hangtál- és gongfürdő, amely a rezgések jótékony hatásait használja fel a test és a lélek gyógyítására. A hangtálak és gongok által kibocsátott rezgések mélyen áthatják a testet, serkentve a belső harmóniát, és segítik a mentális blokkok feloldását. Ezek a hangok segítenek elcsendesíteni az elmét, lehetővé téve, hogy a résztvevők megszabaduljanak a stressztől és a mindennapi feszültségektől.

A hangtálfürdő során a mély, rezgő hangok különböző frekvenciáinak hatására a test természetes rezgései harmonizálódnak. Ez a folyamat segít helyreállítani az energetikai egyensúlyt, megnyugtatni az idegrendszert, csökkenteni a szorongást, valamint enyhíteni a testi fájdalmakat és feszültségeket. A gongok rezgései még mélyebb szinten hatnak, mintegy „átmossák” az egész testet, hogy egyensúlyba kerüljön a belső energiaáramlás.

Az önismeret útján: fókuszban az élet apró örömei

Az elvonulás nap másik fontos eleme az önismereti foglalkozás, amely segít rávilágítani az életünk apró, mégis jelentős dolgaira – azok a pillanatok, amelyekért valóban érdemes élni. Ezek a foglalkozások segítenek felismerni, hogy sokszor az egyszerű, hétköznapi dolgok – egy finom étel, a természet hangjai, a szeretteinkkel töltött idő – adhatnak igazi boldogságot és elégedettséget. Az ikigai filozófiája mentén dolgozunk azon, hogy mindenki megtalálja azt a tevékenységet, amely számára flow élményt hoz, és amely hozzájárul az élet értelmének megtalálásához.

Ez az önismereti út lehetőséget nyújt arra, hogy közelebb kerüljünk saját magunkhoz, mélyebb kapcsolatba lépjünk belső világunkkal, és felismerjük, hogy mi az, ami igazán boldoggá tesz minket. Az ilyen elvonulások során a résztvevők gyakran újraértelmezik céljaikat, és felismerik az életük olyan aspektusait, amelyekre eddig talán nem is figyeltek.

Ne hagyd ki ezt a lehetőséget! Várunk szeretettel egy olyan napra, amely segít visszatalálni önmagadhoz, és megtapasztalni a rezgések gyógyító erejét, valamint felfedezni az élet apró örömeit, amelyekért érdemes élni!

Élet a kék zónában: Hogyan válhatunk lelkileg és testileg is egészségessé?

• alapító, ügyvezető

Tibenszky Moni Lisa

2 gyermek édesanyja, újságíró, marketing-kommunikációs szakember, sportmentáltréner, life coach, a Felelős Szülők Iskolája alapító ügyvezetője