Készüljünk fel a szóbeli felvételire, de hogyan?
A nyilvános beszéd, amikor ki kell állni beszélni az osztály elé vagy vizsgáztatók elé, netán egy színpadra, az sokak rémálma, félnek a lefagyástól, megszégyenüléstől, attól, hogy majd nem találják a megfelelő szavakat. A jó hír, hogy a kommunikációs készség fejleszthető. A magabiztos fellépés túlmutat a jó fogalmazáson, magában foglalja a testtartást, az udvariassági formák betartását, az öltözetet, a testbeszédet is. A szóbeli vizsgák, felvételik, de akár majd az állásinterjúk sikeressége nagyrészt azon múlik, hogy miként tudjuk elsajátítani ezeket a készségeket, ebben segít a Szót érdemel – magabiztos szóbeli felvételi képzés kamaszoknak.
A szóbeli felelet, vizsga vagy felvételi gyakran nehezebb, mint az írásbeli, mivel a beszéd nemcsak a tudásról, hanem a személyes megnyilvánulásról, önbizalomról és kommunikációs készségekről is szól. Ilyenkor nem csupán a tanult információkat kell visszamondani, hanem gyakran saját magunkról kell beszélnünk, ami nagyobb pszichológiai terhet ró ránk. A stressz, a közvetlen interakció és a vizsgáztatóval való folyamatos kapcsolat sokak számára zavaró lehet, különösen, ha a témában való jártasságunk nem egyenlő a beszédkészségünkkel. Az ilyen típusú vizsgák során a helyes válaszokon túl az is fontos, hogy miként kommunikálunk, hogyan építjük fel a mondandónkat, és miként kezeljük az esetleges váratlan kérdéseket.
Öt szempont, ami miatt a szóbeli vizsga nehezebb lehet:
- Stressz és időnyomás: A szóbeli vizsga alatt az ember általában sokkal nagyobb feszültséget él át, mivel folyamatosan reagálni kell a kérdésekre, és nem lehet időt szánni a válaszok átgondolására, mint az írásbeli vizsgák esetében.
- Szóbeli kifejezés és kommunikáció: A tudás megosztása verbálisan is megterhelő lehet, különösen, ha nem csupán a válaszokat, hanem érveket is kell felhozni, és a beszédkészségek is próbára vannak téve.
- Személyes megnyilvánulás: Amikor saját magunkról kell beszélni, az érzelmi és személyes korlátok is előjöhetnek, ami megnöveli a vizsgázó stresszét.
- Hirtelen kérdések: A szóbeli vizsgák esetén nem lehet előre felkészülni minden egyes kérdésre, ami gyakran meglepetésként érheti a vizsgázót.
- Közvetlen interakció: A közvetlen beszélgetés során könnyen elveszíthetjük a fonalat, elbizonytalanodhatunk, vagy akár megfeledkezhetünk fontos részletekről, amit írásban könnyebben kontrollálhatunk.
Öt módszer a szóbeli vizsgára való felkészüléshez:
- Gyakorolj beszélgetésekkel: Védett környezetben, a szóbeli felkészítő tréning keretében szimuláljuk a vizsgát, így szokhatod a kérdésekre adott gyors válaszokat, és csökkentheted a feszültséget. Közösen kialakítunk diák és tanár karaktereket, lejátszunk szituációkat, akár a legmeglepőbbeket és a legfélelmetesebbeket is, hogy a diákok megtapasztalják, hogy ezekben is van megoldási opció. Miután itt nincs tétje a felelésnek, vizsgának, de a megoldási képlet megszületi, éles helyzetben zseniálisan tudják ezt alkalmazni.
- Készíts vázlatokat: Írj vázlatokat a legfontosabb témákhoz, hogy könnyebben felépíthesd a válaszaidat, és ne felejts el semmit. Mit mondunk el magunkról és mit nem a felvételin? Vannak olyan érzékeny, személyes adatok, információk, amiknek itt nincs helye, illetve kevésbé szeretik hallani egy felvételin , de akár egy állásinterjún is, hogy mi az amit az illető nem szeret, arról beszélünk, amiben jók vagyunk.
- Építs magabiztosságot: A magabiztosság kulcsfontosságú. Tarts tükröt a válaszaidnak, és gyakorolj magadnak, hogy megerősítsd a saját tudásodat és gondolatmenetedet. Ehhez nemcsak a szavakat, mondatokat tesszük össze, hanem a testtartást, köszönést, szemkontaktus tartását is, átbeszéljük a non verbális jeleket, jelzéseket is.
- Használj relaxációs technikákat: A szóbeli vizsgák előtt segíthet a mély légzés vagy a meditáció, hogy csökkentsd a szorongást és tiszta fejjel közelíthess a feladathoz.
- Fogalmazd meg a válaszaidat előre: Ha tudod, hogy miről kell beszélned, próbáld meg előre megfogalmazni a lehetséges válaszokat, és gyakorold őket hangosan, hogy gördülékenyebbek legyenek.
A Szót érdemel – magabiztos szóbeli felvételi tréning nagyon oldott környezetben és hangulatban zajlik, ahol teret engedünk a különböző személyiségtípusoknak, legyen ez tanár vagy diák, létrehozunk olyan szituációkat, amitől tartanak, félnek a diákok, azért hogy lássák és megtapasztalják, hogy itt is van megoldás.
Stresszkezelés, kommunikációs technikák és önismeret – ez az eszenciája az egynapos felkészítő napnak, melyre szeretettel várjuk a diákokat, felvételizőket és azokat, aki a szóbeli megmérettetést mumusként élik meg, hogy megtanítsuk a módszereket, amivel ezen könnyedén átjuthatnak.
AJÁNLOTT ESEMÉNY:
Szeretnéd, hogy gyermeked a sikeres felvételihez szükséges kognitív tudáson kívül sok egyéb készségre és képességre is szert tegyen, ezeket fejlessze?
Ha igen, akkor csatlakozzatok rendhagyó felvételi előkészítő tréningünkhöz!
Szót érdemel! – magabiztos szóbeli, kommunikáció, „próba felvételi” – január 25. |